Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

O Kościele I Ustanowienie. Nazwa Ekklesia (ek – kalein – „wołać poza”) „ZWOŁANIE” LUD BOŻY.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "O Kościele I Ustanowienie. Nazwa Ekklesia (ek – kalein – „wołać poza”) „ZWOŁANIE” LUD BOŻY."— Zapis prezentacji:

1 O Kościele I Ustanowienie

2 Nazwa Ekklesia (ek – kalein – „wołać poza”) „ZWOŁANIE” LUD BOŻY

3 Spojrzenie socjologiczne? Spojrzenie polityczne? Spojrzenie instytucjonalne? „jest on ludzki i jednocześnie Boski, widzialny i wyposażony w dobra niewidzialne, żarliwy w działaniu i oddany kontemplacji, obecny w świecie, a jednak pielgrzymujący. Wszystkie te właściwości posiada w taki mianowicie sposób, że to, co ludzkie, jest podporządkowane Bożemu i skierowane do Bożego, widzialne do niewidzialnego, życie czynne do kontemplacji, a to, co doczesne – do miasta przyszłego, którego szukamy” (Vat II, SC, 2).

4 Kościół sakramentem Znak widzialny rzeczywistości niewidzialnej

5 Zapowiedzi „Świat został stworzony ze względu na Kościół” (Hermas, Pasterz, 2,4,1)

6 ABRAHAM IZRAEL NOWE PRZYMIERZE

7 Ustanowienie przez Chrystusa 1.Maryja – Nowa Ewa – Córa Syjonu 2.Magowie/Królowie, pasterze, młodzianki 3.Głoszenie Królestwa Bożego 4.Powołanie uczniów – Dwunastu 5.Prymat Piotra (Mt 16,17-19) „Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem nie objawiły ci tego ciało i krew, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Opoka] i na tej opoce zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie”.

8 6. Ustanowienie Eucharystii 7. Krzyż – Sen Adama – Ewa 8. Zmartwychwstanie 9. Zesłanie Ducha Świętego - PIECZĘĆ

9 Kościół jako świątynia Święte miejsca Namiot świadectwa/Przybytek Świątynia Jerozolimska

10 W odpowiedzi zaś na to Żydzi rzekli do niego: „Jakim znakiem wykażesz się wobec nas, skoro takie rzeczy czynisz?”. Jezus dał im taką odpowiedź: „Zburzcie tę świątynię, a Ja w trzy dni wzniosę ją na nowo”. Powiedzieli do niego Żydzi: „Czterdzieści lata budowano tę świątynię, a Ty ją wzniesiesz w przeciągu trzech dni?” on zaś mówił o świątyni swego ciała (J 3,18-21).

11 1.Obecność Boga 2.Modlitwa/Ofiary 3.Zgromadzenie Ludu Bożego

12 Chrystus jest Świątynią

13 „Czym jest nasz duch, to znaczy nasza dusza, dla członków ciała, tym jest Duch Święty dla członków Chrystusa, dla Ciała Chrystusa, którym jest Kościół” (Św. Augustyn) Kościół – świątynia Ducha Świętego

14 Świątynia Ducha Świętego 1.Ożywianie. 2.Kierowanie. 3. Łączenie części – Zasada jedności.


Pobierz ppt "O Kościele I Ustanowienie. Nazwa Ekklesia (ek – kalein – „wołać poza”) „ZWOŁANIE” LUD BOŻY."

Podobne prezentacje


Reklamy Google