Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Chcę, by było inaczej ! Bogdan Dołżycki. Nasz kandydat na wójta Gminy Komańcza Bogdan Dołżycki Nowa jakość w zarządzaniu gminą!

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Chcę, by było inaczej ! Bogdan Dołżycki. Nasz kandydat na wójta Gminy Komańcza Bogdan Dołżycki Nowa jakość w zarządzaniu gminą!"— Zapis prezentacji:

1 Chcę, by było inaczej ! Bogdan Dołżycki

2 Nasz kandydat na wójta Gminy Komańcza Bogdan Dołżycki Nowa jakość w zarządzaniu gminą!

3 MOŻLIWE PERSPEKTYWY ROZWOJU GMINY

4

5

6

7 Moja odpowiedzialność merytoryczna za realizację projektów inwestycyjnych

8

9

10

11

12 MOJE INTERWENCJE - Kamieniołom Komańcza - Zaniżone stawki dzierżawy

13

14

15 KAMIENIOŁOM KOMAŃCZA

16

17

18

19 ZANIŻONE STAWKI DZIERŻAWY

20 Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości (KSSEMP)

21  Działalność Strefy  Działalność Strefy : -Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości (KSSEMP) została powołana na podstawie ustawy z 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (z późniejszymi zmianami). -Będzie funkcjonować do końca grudnia 2026 roku. -Siedziba Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości S.A. znajduje się w Kamiennej Górze. Podstrefa ekonomiczna drobnej przedsiębiorczości Rzepedź - Szczawne

22  Spółka dysponuje terenami inwestycyjnymi o łącznej powierzchni ponad 413 ha, na terenie miast: Jawor, Jelenia Góra, Kamienna Góra, Bolków, Mirsk, Piechowice, Lubań, Zgorzelec, Ostrów Wielkopolski oraz gmin: Gryfów Śląski, Janowice, Kamienna Góra, Lubawka, Nowogrodziec, Prusice i Żmigród. Podstrefa ekonomiczna drobnej przedsiębiorczości Rzepedź - Szczawne

23  Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości wydała 114 zezwoleń. Nakłady inwestycyjne to blisko 2 mld zł, stworzono prawie 6000 miejsc pracy. Dla porównania, deklarowano inwestycje na łączną wartość 1.444 mln zł i zatrudnienie na poziomie 2603 osób.  Zapraszamy przedsiębiorców do skorzystania z przywilejów, jakie daje lokalizacja KSSEMP. Jesteśmy przekonani, że atrakcyjnie położone obszary Strefy w połączeniu z pomocą publiczną są szansą na sukces. Podstrefa ekonomiczna drobnej przedsiębiorczości Rzepedź - Szczawne

24  Przedsiębiorca inwestujący na terenie Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości nabywa prawo do korzystania z pomocy publicznej w formie zwolnienia podatkowego. Dlaczego KSSEMP? Dlaczego KSSEMP?

25  Zapewniamy: -pomoc publiczną w wysokości 25 proc. nakładów inwestycyjnych przy prowadzeniu działalności co najmniej 5 lat (45 proc. i 35 proc. w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw przy prowadzeniu działalności co najmniej 3 lata), -pomoc publiczną z tytułu tworzenia nowych miejsc pracy, utrzymanych przez okres co najmniej 5 lat, w wysokości 25 proc. wartości dwuletnich kosztów pracy nowo zatrudnionych pracowników (45 proc. i 35 proc. w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw - miejsca pracy utrzymane co najmniej 3 lata). Dlaczego KSSEMP? Dlaczego KSSEMP?

26 Pułapy pomocy określone stosuje się w odniesieniu do całkowitej kwoty pomocy ze środków publicznych dla projektu objętego pomocą, niezależnie od tego, czy pomoc pochodzi ze źródeł lokalnych, regionalnych, krajowych czy wspólnotowych. Minimalna wysokość kosztów inwestycyjnych powinna wynieść 100.000 euro.

27 Przez nową inwestycję należy rozumieć inwestycję w środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, polegającą na utworzeniu nowego lub rozbudowie istniejącego przedsiębiorstwa, dywersyfikacji produkcji przedsiębiorstwa przez wprowadzenie nowych dodatkowych produktów, bądź na zasadniczej zmianie dotyczącej całościowego procesu produkcyjnego istniejącego przedsiębiorstwa.

28 Za nową inwestycję uznaje się również zakup przedsiębiorstwa, które jest w likwidacji albo zostałoby zlikwidowane, gdyby nie było zakupione, przy czym przedsiębiorstwo jest nabywane przez niezależnego inwestora. Nie jest dopuszczalna pomoc przeznaczona na inwestycje odtworzeniowe.

29  Piechowice – położone w powiecie jeleniogórskim u podnóży Karkonoszy i Gór Izerskich, doskonałe zaplecze hotelowo-gastronomiczne, bardzo dobra infrastruktura.  Kowary - miasto w pobliżu Jeleniej Góry, na trasie do Karpacza.  Janowice Wielkie – wieś gminna w powiecie jeleniogórskim, pomiędzy Rudawami Janowickimi a Górami Kaczawskimi (Górami Ołowianymi).  Jawor - siedziba powiatu jaworskiego, ośrodek gospodarczy, administracyjny i kulturalny regionu.  Jelenia Góra - położona jest w południowo-zachodniej części Polski w centrum śródgórskiej kotliny, główny ośrodek komunikacyjno-usługowy dla przybywających do kotliny i pobliskich ośrodków górskich.  Prusice - gmina położona na równinie Prusickiej między wzgórzami Trzebnickimi, a Doliną Baryczy w odległości 30 km na północ od Wrocławia.  Żmigród - gmina położona w pasie Nizin Środkowo-Polskich, w makroregionie obniżenia milicko - głogowskiego, w mezoregionie Kotliny Żmigrodzkiej, administracyjnie zaś na północnych krańcach województwa dolnośląskiego.  Ostrów Wielkopolski - miasto powiatowe w województwie wielkopolskim, leży w południowej części Wysoczyzny Kaliskiej.

30

31 INKUBATOR PRZEDSIĘBIORCZOŚCI - co to takiego ?

32  - Co jest najważniejsze podczas tworzenia inkubatora? Czy budynki i dobra lokalizacja, czy też dobrze przygotowane usługi biznesowe?  - Uważam, że to drugie. W inkubatorze usługi – doradcze, szkoleniowe, administracyjne, zlokalizowane są w jednym miejscu, co ułatwia funkcjonowanie początkującemu przedsiębiorcy. merytoryczne wspieranie startujących biznesów Celem inkubatora jest głównie merytoryczne wspieranie startujących biznesów, a nie jedynie zapewnienie im lokalu.  To instytucja, która ma za zadanie pomagać przedsiębiorcy w rozwoju i stopniowo pozwalać mu funkcjonować samodzielnie.  Moim zdaniem ceny korzystania z usług inkubatora powinny rosnąć w miarę rozwoju firmy, żeby przedsiębiorca, który wyjdzie na wolny rynek potrafił oszacować, ile pieniędzy jest mu potrzebnych na prowadzenie firmy, w tym na sprawy administracyjno-lokalowe.

33  - W sytuacji gdy pomysłodawca inkubatora nie ma jednego dużego budynku, w którym może go umieścić, tworzy się tzw. inkubatory rozproszone. Jak one działają? -To nie lokal jest najważniejszy, ale dobra opieka nad początkującym przedsiębiorcą. Idea tzw. inkubatorów rozproszonych lub wirtualnych jest jak najbardziej na czasie. W tej chwili w Polsce oraz na świecie promuje się inkubatory wykorzystujące technologie informacyjne i komunikacyjne (z ang. ICT).  za http://www.strefabiznesu.nto.pl/ Krzysztof Zasiadły, prezes Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości w Poznaniu radzi, jak tworzyć inkubatory przedsiębiorczości.http://www.strefabiznesu.nto.pl/

34  - Co powinno się zmienić, aby inkubatory w Polsce działały lepiej, były bardziej otwarte dla potencjalnych przedsiębiorców?  - Na pewno w większym stopniu powinny działać jak biznes, chociaż nie są jednostkami komercyjnymi, a ich celem nie jest przynoszenie zysków. Powinny lepiej wykorzystywać dostępne pieniądze i wychodzić ze swoimi inicjatywami do lokalnego środowiska. Inkubatory muszą być partnerami dla przedsiębiorcy, który działa w innej sferze niż instytucje publiczne. Ich działania powinny być szybsze i możliwie minimalizujące biurokrację.

35  W Bytowie na inkubator adaptowany jest budynek dawnej szkoły podstawowej przy ulicy Podzamcze (za prawie 2,5 mln zł). W Lęborku na inkubator adaptowana jest część dawnego biurowca ZWAR-u przy ul. Krzywoustego. Oba inkubatory mają być gotowe na wiosnę 2014 roku.  W bytowskim inkubatorze powstanie miejsce na siedziby dla siedmiu firm. Powstaną też dwie sale konferencyjne, których w Bytowie brakuje. Jedno z pomieszczeń będzie służyło wyłącznie na spotkania biznesowe dla przedsiębiorców, którzy nie mają do dyspozycji odpowiednich własnych miejsc.  za http://www.strefabiznesu.gp24.pl/artykul/inkubatory-przedsiebiorczosci- poprowadzi-jeden-operator

36 Dobre praktyki - Kamieniołom Klęczany

37

38

39

40 W ten sposób nie przyciągniemy do gminy żadnego inwestora !!!

41

42

43

44

45 dla gmin za najlepsze tereny pod inwestycje  Grunt na medal. Nagrody dla gmin za najlepsze tereny pod inwestycje  Nagrodzone gminy mogą liczyć na promocję terenu inwestycyjnego, a także na większe zainteresowanie inwestorów zgłaszających się do PAIiIZ lub jego regionalnych partnerów Centrów Obsługi Inwestora.  Prezes PAIiIZ Sławomir Majman podkreślił, że 60 proc. działek, które były laureatami poprzednich edycji konkursu, ma już inwestorów.  za http://samorzad.pap.pl/depesze/wiadomosci_centralne/144682/Grunt-na-medal-- Nagrody-dla-gmin-za-najlepsze-tereny-pod-inwestycje-

46 Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych nagrodziła w poniedziałek 16 gmin, które najlepiej przygotowały tereny pod inwestycje. Adam Małecki z PAIiIZ podkreśla, że dla inwestorów liczy się też bliskość dróg szybkiego ruchu i Specjalnych Stref Ekonomicznych.

47

48 Dziękuję za uwagę. I zapraszam: www.komancza2.pl

49 Nasz kandydat na wójta Gminy Komańcza Bogdan Dołżycki Nowa jakość w zarządzaniu gminą!

50 Chcę, by było inaczej ! Bogdan Dołżycki


Pobierz ppt "Chcę, by było inaczej ! Bogdan Dołżycki. Nasz kandydat na wójta Gminy Komańcza Bogdan Dołżycki Nowa jakość w zarządzaniu gminą!"

Podobne prezentacje


Reklamy Google