Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Powiat bielski jest piątym pod względem powierzchni i trzecim pod względem liczby ludności powiatem w województwie podlaskim. Jego obszar wynosi 1385 km.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Powiat bielski jest piątym pod względem powierzchni i trzecim pod względem liczby ludności powiatem w województwie podlaskim. Jego obszar wynosi 1385 km."— Zapis prezentacji:

1 Powiat bielski jest piątym pod względem powierzchni i trzecim pod względem liczby ludności powiatem w województwie podlaskim. Jego obszar wynosi 1385 km kw. i jest zamieszkiwany przez 59 tys. osób, z czego 27 tys. mieszkańców liczy stolica powiatu – Bielsk Podlaski. Na terenie powiatu są dwa miasta i sześć gmin wiejskich.

2 Powiat bielski, położony na obszarze „Zielonych Płuc Polski”, jest wyśmienitym miejscem do rekreacji i wypoczynku. Czyste środowisko naturalne, urok prastarej doliny Narwi, znaczne połacie leśne, bliskość Puszczy Białowieskiej i wiele zróżnicowanych kulturowo zabytków, rozwijająca się baza turystyczna, a także swoisty, przyjazny klimat w kontaktach z mieszkańcami – to główne atuty turystyczne powiatu. Korzystne położenie na skrzyżowaniu międzynarodowych szlaków komunikacyjnych, dobrze rozwinięte rolnictwo oraz infrastruktura techniczna i społeczna, otwartość mieszkańców i życzliwość miejscowych władz wobec inwestorów sprawiają, że nasz powiat jest bardzo dobrym miejscem do prowadzenia działalności gospodarczej.

3 Ratusz, XVIII w.

4 Bazylika pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny i św. Mikołaja, XVIII w.

5 Cerkiew prawosławna św. Michała Archanioła, XVIII w.

6 Łysa Górka, pozostałość starego grodziska nad rzeką Białą

7 Centrum Brańska z lotu ptaka

8 Kościół pw. Wniebowzięcia NMP, XIX w.

9 Dolina rzeki Narew w okolicach Plosek

10 Cerkiew prawosławna Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Rajsku, XIX w.

11 Pomnik św. Jana Nepomucena w Boćkach, XVIII w.

12 Kościół pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Boćkach, XVIII w.

13 Kościół pw. św. Doroty Męczenniczki w Domanowie, XVIII w.

14 Dworek w Kalnicy, II połowa XIX w.

15 Synagoga w Orli, XVII w.

16 Ścieżka edukacyjna "Pod zielonym dębem" nad rzeką Orlanką. Tama bobrowa.

17 Cerkiew w Szczytach Dzięciołowie, XVIII w.

18 Barokowy pałac Ossolińskich w Rudce, XVIII w. POWIAT BIELSKI – GMINA RUDKA

19 Dąb szypułkowy (łac. Quercus robur) "Rudosław z Podlasia" (wiek 460 lat, wysokość 35 m, obwód pnia na wysokości pierśnicy 726 cm) na terenie Nadleśnictwa Rudka POWIAT BIELSKI – GMINA RUDKA

20 Pałac Starzeńskich w Strabli, XVIII w.

21 Dawna rezydencja Aleksandry Piłsudskiej, wdowy po Marszałku Józefie Piłsudskim, w Kamiennym Dworze (1933)

22 POWIAT BIELSKI – KULTURA I TRADYCJA Zainteresowaniem turystów cieszą się liczne imprezy cykliczne, które prezentują bogactwo kulturowe powiatu bielskiego, jak np.: Festiwal Białoruskiej Poezji Śpiewanej i Piosenki Autorskiej „Jesień Bardów”, Festiwal Kultury Ukraińskiej „Podlaska Jesień”, Dziecięco-Młodzieżowy Festiwal Kolędy, Pastorałki Współczesnej „Kantyczka”, Międzynarodowy Turniej Tańca Towarzyskiego, „Spasauskija Zapusty”, Koncert Białoruskich Zespołów Artystycznych, Konkurs Recytatorski „Trójgłos Poetycki” czy Orlańskie Spotkania. Ponadto w powiecie odbywają się różne imprezy o charakterze rekreacyjnym bądź sportowym, jak np. festyn „Tłoka” w Rudce, powiatowe obchody Dnia Rzeźnika i Drzewiarza w Brańsku.

23 POWIAT BIELSKI – KULTURA I TRADYCJA W kilku ośrodkach pielęgnowane jest tradycyjne rękodzieło, np.: w Augustowie pisankarstwo, w Bielsku Podlaskim bednarstwo, w okolicach Orli plecionkarstwo, a w Krywiatyczach kowalstwo. Nieodłącznym elementem tradycyjnej kultury ludowej jest regionalna kuchnia, dostępna w wielu gospodarstwach agroturystycznych, znajdujących się na terenie powiatu bielskiego. Turyści mogą tu skosztować własnoręcznie upieczonego chleba, kiszki czy babki ziemniaczanej.

24 POWIAT BIELSKI Bocian biały (łac. Ciconia ciconia)


Pobierz ppt "Powiat bielski jest piątym pod względem powierzchni i trzecim pod względem liczby ludności powiatem w województwie podlaskim. Jego obszar wynosi 1385 km."

Podobne prezentacje


Reklamy Google