Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Architektura i użyteczność strony czyli NIE KAŻ MI MYŚLEĆ! Łukasz Stochniał.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Architektura i użyteczność strony czyli NIE KAŻ MI MYŚLEĆ! Łukasz Stochniał."— Zapis prezentacji:

1 Architektura i użyteczność strony czyli NIE KAŻ MI MYŚLEĆ! Łukasz Stochniał

2 Nie czytamy stron internetowych My je przeglądamy Dlaczego tylko przeglądamy? - Zazwyczaj spieszymy się. Zwykle korzystanie z Internetu podyktowane jest chęcią zaoszczędzenia czasu. - Wiemy, że nie musimy czytać wszystkiego. Podczas odwiedzin większości stron internetowych interesuje nas zaledwie ułamek tego, co się na nich znajduje. - Umiemy przeglądać. Przez całe życie przeglądamy gazety, czasopisma i książki, poszukując interesujących rzeczy, i wiemy, że to działa

3

4 Nie wybieramy optymalnie My zadowalamy się Dlaczego zatem użytkownicy Internetu nie szukają najlepszych rozwiązań? - Zazwyczaj spieszymy się. Zadowalanie się jest pod tym względem najbardziej wydajne. - Nie ma wielkiej szkody, jeśli nasz wybór okaże się błędny. Karą za niepoprawny wybór odnośnika na stronie WWW jest zazwyczaj jedno lub dwa kliknięcia przycisku Wstecz. - Ocenianie możliwych wyborów niekoniecznie musi zwiększać nasze szanse. Kiedy witryny są źle zaprojektowane, spędzanie czasu nad wyborem najlepszej opcji jest marnotrawstwem. Zamiast zastanawiać się nad najlepszą decyzją, użytkownik często woli kliknąć pierwszy odpowiadający mu odnośnik i potem ewentualnie skorzystać z przycisku Wstecz. - Zgadywanie to lepsza zabawa. Wymaga mniej wysiłku niż analiza możliwych wyborów i pozwala zaoszczędzić czas, jeśli jest trafne.

5 Nie myślimy nad tym, jak coś działa My po prostu sobie z tym jakoś radzimy Dlaczego tak się dzieje? -Nie jest to dla nas ważne. Większość z nas uważa, że nie jest istotne, jak rzeczy funkcjonują do czasu, kiedy możemy z nich korzystać. - Jeśli znajdziemy coś, co działa, zostajemy przy tym. Gdy tylko znajdziemy coś, co działa - bez względu na to, czy działa dobrze, czy nie - zazwyczaj nie kontynuujemy poszukiwań, aby znaleźć coś innego, co funkcjonowałoby lepiej. Jeśli trafi się coś lepszego, to jedynie przez przypadek, a rzadko w wyniku celowych poszukiwań.

6 Jeśli użytkownicy „zrozumieją” witrynę, wówczas: - istnieje dużo większe prawdopodobieństwo, że znajdą to, czego szukają; - istnieje większe prawdopodobieństwo, że w pełni zrozumieją ofertę witryny, a nie jedynie to, na co natknęli się przypadkiem; - masz większą możliwość nakierowania ich na te części witryny, które chciałbyś, aby odwiedzili; - czują się mądrzejsi i wydaje im się, że bardziej kontrolują to, co widzą - a to zwiększa szansę na ich ponowną wizytę. Po co się męczyć?

7 Skoro wiesz już, że Twoja publiczność ma zamiar zachowywać się tak, jakby oglądała billboardy… Zajmij się projektowaniem doskonałych billboardów.

8 Co wymaga myślenia? < OczywisteWymaga myślenia> Praca> Świat pracy Praca Możliwości zatrudnienia - Nazewnictwo – proste i intuicyjne (nie sil się na oryginalność); - Elementy klikalne – wyraźnie zaznaczone

9 Wyraźna hierarchia - Im coś jest ważniejsze, tym bardziej się wyróżnia. - Elementy powiązane ze sobą logicznie, muszą być powiązane również ze sobą wizualnie. - Elementy powinny być wizualnie „zagnieżdżone”, aby ich przynależność była wyraźnie określona. Bardzo ważne Ważne Mniej ważne

10

11 Stosuj konwencje - Konwencje są bardzo przydatne. Prawidłowo stosowane normy ułatwiają użytkownikom poruszanie się po witrynie, bez konieczności zastanawiania się nad następnym ruchem. - Projektanci raczej niechętnie z nich korzystają. Nie raz próbuje się usilnie wymyśleć koło na nowo.

12

13 Nawigacja Czytelnicy nie będą korzystać ze strony biblioteki, jeśli nie będą się mogli po niej poruszać. Podstawy nawigacji: - Zazwyczaj czegoś szukasz. - Zapytasz, czy szukasz na własną rękę? - Jeśli decydujesz się na przeszukanie samodzielne, korzystasz z pewnej hierarchii i znaków drogowych. - Ostatecznie, zawsze możesz wyjść. Jednak na stronie WWW: - Brak pojęcia skali. - Brak poczucia kierunku. - Brak poczucia miejsca.

14 Nawigacja na stronie - Korzystaj z konwencji. - Stwórz „stałą nawigacyjną”. - Zawsze daj możliwość powrotu na „główną”. - Pokaż użytkownikowi gdzie jest – „jesteś tutaj”. - Zrób test bagażnikowy.

15 Kategorie – nawigacja główna Źle Lepiej Najlepiej - Kategorie stwórz według przemyślanej hierarchii. - Pamiętaj o każdym poziomie! - Przygotuj próbkę strony z każdego poziomu. - Wybierz przydatne łącza. - Pokazuj użytkownikowi gdzie jest. Przed kłótnią o schemat kolorów zróbcie przykład strony z każdego poziomu hierarchii

16 4 kliknięcia? Lepiej więcej intuicyjnych, niż mniej przemyślanych

17 Znaki drogowe na stronie - Każda strona potrzebuje nazwy. Nie tylko nawigacja. - Nazwa musi być we umieszczona we właściwym miejscu. Musi w wizualnej hierarchii otaczać zawartość. - Nazwa strony musi się wyróżniać. Ma mówić „jest to nagłówek całej strony”. - Nazwa musi być zgodna z tym, co kliknąłem.

18 Test bagażnikowy - Co to jest za witryna? (Identyfikator strony). - Na jakiej jestem stronie? (Nazwa strony). - Jakie są główne kategorie strony? (Kategorie). - Jakie mam opcje do wyboru na aktualnym poziomie hierarchii? (Oznaczenie „jesteś tutaj”). - W jakiś sposób mogę czegoś poszukać? (Interfejs wyszukiwarki). Test dla odważnego/ej!

19


Pobierz ppt "Architektura i użyteczność strony czyli NIE KAŻ MI MYŚLEĆ! Łukasz Stochniał."

Podobne prezentacje


Reklamy Google