Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jak efektywnie się uczyć?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jak efektywnie się uczyć?"— Zapis prezentacji:

1 Jak efektywnie się uczyć?
1 Jak efektywnie się uczyć? Choć poddawani jesteśmy podobnym oddziaływaniom edukacyjnym to jednak każdy z nas ma inne osiągnięcia, inne oceny inne efekty. Dlaczego?

2 Uczenie się to proces poznawczy prowadzący do modyfikacji zachowania pod wpływem doświadczeń. Efektem uczenia się jest nabycie określonej wiedzy lub umiejętności.

3 Warunki skutecznego uczenia się
Zdolności Zainteresowanie zagadnieniem Motywacja Koncentracja uwagi Zapamiętywanie Techniki uczenia się Miejsce nauki Zarządzanie czasem Odżywianie mózgu

4 Zdolności to sprawność, biegłość w danej
Zdolności to umiejętność wykonania czegoś. Umiejętność ta jest uwarunkowana wewnętrznie, jest wrodzona, genetyczna. Zdolność matematyczna, muzyczna, fizyczna, plastyczna, logicznego myślenia, abstrahowania, tworzenia, zdolność analityczna, zdolność twórcza.

5 Zainteresowanie tematem
zainteresowanie tematem sprawia, że chętniej zgłębiamy wiedzę w danym zakresie, powtarzamy ją i szybciej zapamiętujemy.

6 Motywacja Motywacją do nauki jest odpowiedź na pytanie w jakim celu się uczymy, po co nam ta wiedza, co dzięki niej zyskujemy. Przede wszystkim postarajmy unikać negatywnego nastawienia czyli słów typu: „nie umiem, nie potrafię, to za trudne”. Obudźmy ciekawość na to czego mamy się nauczyć.

7 Motywacji sprzyja Precyzowanie celu Świadomość korzyści
Lokalizacja blokad Neutralizowanie przeszkód Analiza błędów Potrafimy to w co wierzymy, że potrafimy

8 Koncentracja uwagi to umiejętność skupienia się na tym, co aktualnie robimy. Dzisiejszy licealista nie jest w stanie skoncentrować się na zadaniu dłużej niż 20 minut. Niski poziom koncentracji jest przyczyną powstawania niepowodzeń szkolnych. Zaburzenia koncentracji mogą przybierać różnorodną formę. O zaburzonej koncentracji mówimy gdy: - uczeń pracuje szybko, ale pobieżnie, nieuważne czyta polecenia, wykonuje tylko część zadania itp., - popełnia dużo błędów, choć jego możliwości są o wiele większe, - pracuje bardzo powoli, często przerywa pracę, - nie potrafi poświęcić zadaniu należytej uwagi, - bardzo szybko się męczy i zniechęca, - "buja w obłokach", zamyśla się, śni na jawie, - jest rozkojarzone, - osiąga słabe wyniki w nauce (poniżej możliwości), - ma trudności z odrobieniem zadań domowych (odrabia je źle, nie do końca lub wcale),

9 Koncentracja uwagi Koncentracja uwagi jest umiejętnością, która można usprawniać poprzez systematyczne wykonywanie określonych. Nauka koncentracji nie jest trudna, wymaga jednak czasu i spełnienia kilku podstawowych warunków. Do ćwiczeń znajdź miejsce, w którym nikt nie będzie Ci przeszkadzał. Usiądź prosto, rozluźnij się. Weź kilka głębokich wdechów i staraj się o niczym nie myśleć. Początkowo ćwicz każdego dnia przez ok minut, po kilku tygodniach, gdy zobaczysz, że idzie Ci już dużo lepiej, możesz wydłużyć ten czas do 15 minut. ćwiczeń.

10 Ćwiczenie koncentracji uwagi
Odliczaj w myślach od 100 do 1 ale co trzy liczby. Czyli 100, 97, 94, 91, itd. Dla utrudnienia włącz telewizor  Weź do ręki pierwszą z brzegu książkę i policz słowa w dowolnym akapicie. Policz jeszcze raz, aby się upewnić, że masz dobry wynik. Gdy dobrze Ci pójdzie, spróbuj policzyć słowa na całej stronie. Licz całkowicie w myślach, nie licz na głos i nie podążaj palcem za słowami. Wpatrywanie się w czerwony kolor- naukowcy z British Columbia udowodnili, że kolor czerwony wpływa silnie na stan umysłu wydłużając jego zdolności koncentracji na zadaniu. Skup się na czymś bardzo nudnym, takim jak czysta kartka papieru, wyłączony telewizor, pusta ściana lub kropka na niej. Wytrzymaj tak przez 5, 10, 15 minut – wydłużając czas kolejnych ćwiczeń. Im obiekt jest mniej interesujący, tym lepiej dla Ciebie.

11 Zapamiętywanie Kluczowa dla procesu nauki jest pamięć.
Pamięć jest procesem kodowania, przechowywania i odtwarzania efektów naszej aktywności zarówno tej zewnętrznej(działanie), jak i wewnętrznej(psychicznej). Inaczej mówiąc, pamięć jest zdolnością organizmu do przyswajania, przechowywania i odtwarzania własnych doświadczeń życiowych, wiedzy.

12 Zapamiętywanie Zapamiętanie treści przedmiotowych jest warunkiem sukcesu w edukacji. To co poznajemy, czego się uczymy najpierw zlokalizowane zostaje w pamięci krótkotrwałej. Nasz mózg dość szybko wyrzuca informacje z pamięci krótkotrwałej aby informacje te zachować na dłużej należy je wytrwale i systematycznie powtarzać. Kluczem do zapamiętania jest więc powtarzanie!!!

13 Techniki uczenia się Mapy myśli Haki Notatki System cyfrowo-literowy
Technika szybkiego czytania Łańcuchowa technika skojarzeń Aktywne powtórki

14 Miejsce uczenia się organizujemy przestrzeń wokół siebie w przyjazny sposób-posprzątajmy nasz mózg nie będzie mógł się skupić na zadaniu, jeżeli rozpraszać go będzie bałagan wietrzymy pokój siedzimy na wygodnym krześle- nie uczmy się w łóżku kładąc się do łózka głowa nie będzie chciała się uczyć ale spać. Jeżeli będziemy praktykować naukę w łóżku z czasem pojawią się problemy z zasypianiem, gdyż mózg nie będzie wiedział w jakim celu kładziecie się do łóżka.

15 Zarządzanie czasem Dziel materiał na mniejsze partie.
Wyznaczaj daty graniczne opanowania danej partii materiału. Nie daj się złodziejom czasu: facebook, czaty, sms-y, rozmowy telefoniczne, telewizja. Wysypiaj się Ucz się w dogodnym dla ciebie czasie- sowy w nocy, skowronki od rana.

16 Odżywianie mózgu Mozg ludzki szczególnie lubi Czego nasz mózg nie lubi
-magnez -pestki dyni -orzechy -figi -rośliny strączkowe -pomidory -ryby -mleko -wodę mineralną -czekoladę (usprawnia prace wszystkich komórek nerwowych) -odpoczynek -alkoholu -tłuszczu -przemęczenia -braku snu -stresu -cukru -powyżej 3 kaw dziennie -nikotyny


Pobierz ppt "Jak efektywnie się uczyć?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google