Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Biblioterapia a profilaktyka uzależnień. NIE narkotykom! zajęcia w oparciu o „Pamiętnik narkomanki” Barbary Rosiek.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Biblioterapia a profilaktyka uzależnień. NIE narkotykom! zajęcia w oparciu o „Pamiętnik narkomanki” Barbary Rosiek."— Zapis prezentacji:

1 Biblioterapia a profilaktyka uzależnień

2 NIE narkotykom! zajęcia w oparciu o „Pamiętnik narkomanki” Barbary Rosiek

3

4 Cele zajęć  pogłębienie świadomości młodych ludzi na temat wpływu narkotyków na psychikę i funkcjonowanie człowieka,  uświadomienie przyczyn, które powodują, że młodzi ludzie sięgają po narkotyki,  wskazanie konsekwencji brania środków odurzających,  analiza zysków i strat związanych z sięgnięciem po narkotyki,  zapoznanie się z mechanizmem wchodzenia w uzależnienie,  poszerzenie wiedzy na temat tego, co pomaga przeciwstawić się uzależnieniu.

5 Charakterystyka zajęć Forma – zajęcia warsztatowe Czas trwania – 4 godziny dydakt. Adresaci – uczniowie II klasy gimnazjum Osoby prowadzące: Katarzyna Kurek - nauczyciel jęz. polskiego Monika Piekarska-Kruś - psycholog

6 Uczestnicy zajęć Uczniowie klasy II A Gimnazjum nr 16 w Łodzi

7 Metody pracy  praca w grupach  dyskusja  prezentacje multimedialne  scenki  drama  miniwykład

8 Przebieg zajęć 1. Przedstawienie przez młodzież biografii głównej bohaterki utworu „Pamiętnik narkomanki” z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej.

9 Przebieg zajęć 2. „Przyczyny sięgania po narkotyki” uczniowie w małych grupach spisują swoje pomysły w oparciu o przeczytaną książkę. Na forum klasa wybiera najistotniejsze i spisuje na wspólnym plakacie. uczniowie w małych grupach spisują swoje pomysły w oparciu o przeczytaną książkę. Na forum klasa wybiera najistotniejsze i spisuje na wspólnym plakacie.

10 Przebieg zajęć 3. „Sąd – zyski i straty brania narkotyków” Toczy się debata. Klasa dzieli się na dwie grupy prezentujące przeciwstawne stanowiska. Jedna grupa podaje straty wynikające z brania narkotyków, druga zyski. Toczy się debata. Klasa dzieli się na dwie grupy prezentujące przeciwstawne stanowiska. Jedna grupa podaje straty wynikające z brania narkotyków, druga zyski.

11 Przebieg zajęć 4. „Fazy uzależnienia” omówienie podstawowych faz uzależnienia: uczenie się, przyzwyczajenie, uzależnienie w oparciu o scenkę. omówienie podstawowych faz uzależnienia: uczenie się, przyzwyczajenie, uzależnienie w oparciu o scenkę.

12

13 Przebieg zajęć 5. „Drama – co pomogło bohaterce przeciwstawić się uzależnieniu ? ” uczniowie dzielą się na grupy i każda w formie dramy prezentuje wybrany czynnik uczniowie dzielą się na grupy i każda w formie dramy prezentuje wybrany czynnik 6. Podsumowanie

14 Rezultaty  Pogłębienie świadomości uczniów na temat wpływu narkotyków na psychikę i funkcjonowanie człowieka.  Kształtowanie dojrzałej odpowiedzialnej postawy wobec zagrożeń związanych z uzależnieniami.  Tematyka zajęć została wykorzystana na lekcji języka polskiego. Uczniowie w oparciu o uzyskane wiadomości pisali wypracowania.  Wzbudzenie zainteresowania książką „Pamiętnik narkomanki” i poruszaną przez nią problematyką wśród uczniów innych klas.

15 DZIĘKUJĘ Monika Piekarska-Kruś Publiczne Gimnazjum nr 16 w Łodzi


Pobierz ppt "Biblioterapia a profilaktyka uzależnień. NIE narkotykom! zajęcia w oparciu o „Pamiętnik narkomanki” Barbary Rosiek."

Podobne prezentacje


Reklamy Google