Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Biblioterapia a profilaktyka uzależnień

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Biblioterapia a profilaktyka uzależnień"— Zapis prezentacji:

1 Biblioterapia a profilaktyka uzależnień

2 zajęcia w oparciu o „Pamiętnik narkomanki” Barbary Rosiek
NIE narkotykom! zajęcia w oparciu o „Pamiętnik narkomanki” Barbary Rosiek

3

4 Cele zajęć pogłębienie świadomości młodych ludzi na temat wpływu narkotyków na psychikę i funkcjonowanie człowieka, uświadomienie przyczyn, które powodują, że młodzi ludzie sięgają po narkotyki, wskazanie konsekwencji brania środków odurzających, analiza zysków i strat związanych z sięgnięciem po narkotyki, zapoznanie się z mechanizmem wchodzenia w uzależnienie, poszerzenie wiedzy na temat tego, co pomaga przeciwstawić się uzależnieniu.

5 Charakterystyka zajęć
Forma – zajęcia warsztatowe Czas trwania – 4 godziny dydakt. Adresaci – uczniowie II klasy gimnazjum Osoby prowadzące: Katarzyna Kurek - nauczyciel jęz. polskiego Monika Piekarska-Kruś - psycholog

6 Uczestnicy zajęć Uczniowie klasy II A Gimnazjum nr 16 w Łodzi

7 Metody pracy praca w grupach dyskusja prezentacje multimedialne scenki
drama miniwykład

8 Przebieg zajęć Przedstawienie przez młodzież biografii głównej bohaterki utworu „Pamiętnik narkomanki” z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej.

9 Przebieg zajęć 2. „Przyczyny sięgania po narkotyki”
uczniowie w małych grupach spisują swoje pomysły w oparciu o przeczytaną książkę. Na forum klasa wybiera najistotniejsze i spisuje na wspólnym plakacie.

10 Przebieg zajęć 3. „Sąd – zyski i straty brania narkotyków”
Toczy się debata. Klasa dzieli się na dwie grupy prezentujące przeciwstawne stanowiska. Jedna grupa podaje straty wynikające z brania narkotyków, druga zyski.

11 Przebieg zajęć 4. „Fazy uzależnienia”
omówienie podstawowych faz uzależnienia: uczenie się, przyzwyczajenie, uzależnienie w oparciu o scenkę.

12

13 Przebieg zajęć 5. „Drama – co pomogło bohaterce przeciwstawić się uzależnieniu?” uczniowie dzielą się na grupy i każda w formie dramy prezentuje wybrany czynnik 6 . Podsumowanie

14 Rezultaty Pogłębienie świadomości uczniów na temat wpływu narkotyków na psychikę i funkcjonowanie człowieka. Kształtowanie dojrzałej odpowiedzialnej postawy wobec zagrożeń związanych z uzależnieniami. Tematyka zajęć została wykorzystana na lekcji języka polskiego. Uczniowie w oparciu o uzyskane wiadomości pisali wypracowania. Wzbudzenie zainteresowania książką „Pamiętnik narkomanki” i poruszaną przez nią problematyką wśród uczniów innych klas.

15 DZIĘKUJĘ Monika Piekarska-Kruś Publiczne Gimnazjum nr 16 w Łodzi


Pobierz ppt "Biblioterapia a profilaktyka uzależnień"

Podobne prezentacje


Reklamy Google