Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Heinrich Schliemann i odkrycie Troi

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Heinrich Schliemann i odkrycie Troi"— Zapis prezentacji:

1 Heinrich Schliemann i odkrycie Troi
Autor: Michał Gołembnik 1ag

2 Archeologia  (z gr. ἀρχαῖος archaīos – dawny, stary i –λογίαlogiā – mowa, nauka) –  nauka, której celem jest odtwarzanie społeczno-kulturowej przeszłości człowieka na podstawie znajdujących się w ziemi, na ziemi lub w wodzie źródeł archeologicznych, czyli materialnych pozostałości działań ludzkich.

3 Korzenie współczesnej archeologii sięgają XVIII wieku, kiedy to we Włoszech zaczęto systematyczne prace wykopaliskowe na terenie, wcześniej przypadkowo odkrytych, ruin dwóch rzymskich miast - Pompejów i Herkulanum. 

4 Heinrich Schliemann Johann Ludwig Heinrich Julius Schliemann był piątym dzieckiem (drugim synem) pastora Ernesta Schliemanna ur w Neubukow. W wieku 7 lat otrzymał od ojca książkę o archeologii, w której największe wrażenie wywarła na nim rycina płonącej Troi. Postanowił wtedy odnaleźć to miasto. Słaba kondycja finansowa ojca (matka zmarła, gdy miał 9 lat) zmusiła go do podjęcia pracy w wieku 14 lat. W roku 1841 zaciągnął sie na statek w charakterze chłopca pokładowego. Podczas pierwszego rejsu Schliemanna statek zatonął, a morze wyrzuciło rozbitka na wybrzeże Holenderskie. Heinrich postanowił zostać w Holandii. Pracował w kantorze, a potem w firmie handlowej. W roku wyjechał służbowo to Rosji, gdzie założył własną działalność handlowa. Potem wyjechał do Ameryki, gdzie prowadził bank w Sacramento. Działalno kupiecka w Stanach i w Rosji przyniosła mu spora fortunę.

5 W ożenił sie z Jekateriną Piotrowną Łyżiną, córką swojego adwokata. W 1864 postanowił spełnić swoje marzenie i został archeologiem- amatorem. Wyruszył w trwającą 2 lata podroż dookoła świata. Po powrocie osiadł w Paryżu, gdzie studiował na Sorbonie literaturę i języki obce. W 1868 wyjechał po raz pierwszy do Grecji, rok później rozwiódł sie z poprzednią ąona i poślubił Greczynkę Zofię Engastromenou, która od tamtej pory towarzyszyła mu we wszystkich wyprawach.

6 Odkrycie Troi W 1870 Schliemannowie udali się do południowo-zachodniej części Azji Mniejszej w poszukiwaniu Troi. Rekonesans wzgórza koło miejscowości Bunarbaszi, które było dotychczas uważane za miejsce, gdzie stała Troja, utwierdził Schliemanna w przekonaniu, że lokalizacja ta była błędem.  Wzkazówki Anglika Franka Calverta naprowadziły Schliemanna na wzgórze Hissarlik, którego kształt i lokalizacja dokładnie odpowiadały jego koncepcji usytuowania Troi. Po rozpoczęciu wykopalisk w 1871, Schliemann znalazł tzw. Skarb Priama, jednak po analizach okazało się, iż znalezisko pochodzi z zupełnie innych czasów, niż z tych, w których mogli żyć Helena i Agamemnon.

7 W Schliemann ponownie kopał w Troi z pomocą niemieckiego uczonego Virchowa. Po raz 3 prowadził wykopaliska w Troi w roku 1882, od tego czasu wspierał go też niemiecki archeolog Wilhelm Dörpfeld. Ostatni raz kopał w Troi w W tym samym roku umiera. Heinrich Schliemann odsłonił w sumie 9 miast kolejno wybudowanych w tym samym miejscu. Miasto Priama było czwartym. Jego odkrycia dowiodły, iż historie opisane przez Homera lub Wergiliusza mogły rzeczywiście się zdarzyć.

8 Galeria

9

10 Zródła Tekst: Wikipedia (po porządnej przeróbce i stylizacji), własna głowa, Grafika: Google Chrome Graphics


Pobierz ppt "Heinrich Schliemann i odkrycie Troi"

Podobne prezentacje


Reklamy Google