Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Problemy współczesnej młodzieży

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Problemy współczesnej młodzieży"— Zapis prezentacji:

1 Problemy współczesnej młodzieży
Przygotował: Kacper Bernecki

2 Problemy współczesnej młodzieży :
Nałogi Brak akceptacji wśród rówieśników Presja otoczenia Samotność Brak wzorców i autorytetów w najbliższym otoczeniu Dostęp do środków masowego przekazu: internet, TV

3 Problemy współczesnej młodzieży :
Nałogi Na młodych, niedoświadczonych jeszcze ludzi czyha wiele zagrożeń. Do najczęstszych możemy zaliczyć używki typu alkohol, papierosy i narkotyki. Dużym zagrożeniem w XXI wieku jest również uzależnienie od komputera i internetu. Człowiek spędzający zbyt dużo czasu przed komputerem jest całkowicie pozbawiony aktywności fizycznej. Żyje w wirtualnym świecie co skutkować może w przyszłości zanikiem umiejętności adaptacyjnych w nowym środowisku.

4 Problemy współczesnej młodzieży :
Brak akceptacji wśród rówieśników W każdym z nas jest naturalna potrzeba przebywania i komunikowania się z innym ludźmi. Szczególnie młodym ludziom, zależy na tym aby być lubianym. Niestety niektórzy z nas w pogoni za źle pojęta „popularnością” schodzą na drogę z której trudno zawrócić. Popadają w nałogi i stają się agresywni.

5 Problemy współczesnej młodzieży :
Presja otoczenia Już jako dzieci zaczynamy żyć pod presją otoczenia. Wpływ innych ludzi na nasze życie jest czymś naturalnym i oczywistym ale trzeba uważać aby opinie osób postronnych nie wpływały znacząco na nasze zachowanie. Czasami boimy się zachować zgodnie z naszymi poglądami ponieważ obawiamy się krytyki, wykluczenia z grupy. Zabiegamy o względy u innych ludzi ale należy w tym zachować umiar i zawsze umieć pozostać sobą. Wygłaszać swoje poglądy bez lęku ale i bez agresji. Bycia asertywnym uczymy się całe życie.

6 Problemy współczesnej młodzieży :
Samotność W bezpośrednim otoczeniu młodego człowieka jest jego rodzina. Niestety bywa tak, że w pogoni za wyższym standardem życia, rodzice zapominają że ich dziecko jest najważniejsze. Nie dostrzegają jego potrzeb skupiając się tylko na aspektach materialnych. Żyją pod presja czasu, ciągle się spieszą i nie mają czasu nawet na zwykłą rozmowę. Coraz rzadziej zdarzają się wspólne posiłki, nawet w niedziele więcej czasu poświęcają na oglądanie telewizji niż rozmowę z dzieckiem. Najczęściej ograniczają się do pytania „jak w szkole?”, odpowiedzi niestety już nie słyszą….

7 Problemy współczesnej młodzieży :
Brak wzorców i autorytetów w najbliższym otoczeniu Dzieci uczą się nowych umiejętności głównie poprzez naśladownictwo. Wzorce do naśladowania czerpiemy z naszego otoczenia. Jeżeli moim autorytetem jest jedno z rodziców, robię wszystko aby być taki jak osoba którą podziwiam. Jeżeli jednak w domu młodego człowieka autorytetu brakuje, pojawia się pustka bo człowiek nie wie jak powinny wyglądać prawidłowe relacje. Nie wiemy wówczas jak radzić sobie z emocjami, jak budować przyjaźnie. Jeżeli w domu panuje przemoc, dziecko myśli że taki jest prawidłowy model rodziny, zwyczajnie nie wie że można żyć inaczej.

8 Problemy współczesnej młodzieży :
Dostęp do środków masowego przekazu: internet, TV W sytuacji gdy szybko potrzebujemy informacji, korzystamy z internetu. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że część informacji może być nieprawdziwa i wprowadzać w błąd. Dlatego należy korzystać z fachowych publikacji i sprawdzonych wydawnictw. Jeśli natomiast przyjrzymy się wiadomościom podawanym w TV, zdamy sobie sprawę jak bardzo negatywny mają przekaz. Aby wzbudzić zainteresowanie widza, media podają głównie negatywne informacje, koncentrują się na różnego rodzaju aferach i spekulacjach które mogą wpływać niekorzystnie na nasze ogólne samopoczucie. W naszej rzeczywistości należy zwracać uwagę na źródło pozyskiwanych informacji.

9 Dziękuję za uwagę 


Pobierz ppt "Problemy współczesnej młodzieży"

Podobne prezentacje


Reklamy Google