Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

między niebemapiekłem CZUCIE I WIARA verso SZKIEŁKO I OKO.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "między niebemapiekłem CZUCIE I WIARA verso SZKIEŁKO I OKO."— Zapis prezentacji:

1

2 między niebemapiekłem

3 CZUCIE I WIARA verso SZKIEŁKO I OKO

4 i coś głębiej

5 Słuchaj dzieweczko Ona nie słucha To dzień biały, to miasteczko, Przy tobie nie ma żywego ducha(…) Tyżeś to w nocy? To ty, mój Jasieńku! Ach 1 i po śmierci kocha!

6 TRANS zaburzenie psychiczne zaliczane do stanów wyjątkowych (specjalnych), cechujące się zawężeniem i przymgleniem świadomości, zerwaniem lub znacznym zmniejszeniem kontaktu ze światem zewnętrznym, obniżeniem reakcji na bodźce z otoczenia, dominowaniem automatyzmów ruchowych. Występuje w histerii, zaburzeniach reaktywnych, w hipnozie.

7 „Szkiełko i oko” na tropie histerii

8 „głodna macica” (Eberes 1700r.p.n.e.) „wędrująca macica” (Hipokrates) retencja nasienia (Galen – Rzym) znak opętania przez złe moce (św. Augustyn) choroba umysłowa (Paracelsus XVII w) uwarunkowania psychiczne histerii (T. Sydenham) emocje przyczyną histerii (G. Bagvili) charakter czynnościowych zaburzeń pithiatycznych (Pinet, Charcot, Babiński XIX w) kompleksy seksualne i urazy psychiczne z okresu dzieciństwa o treści seksualnej (Z. Freud) „Szkiełko i oko” na tropie histerii

9 zaburzenia dysocjacyjne (konwersyjne) (ICD-10) amnezja dysocjacyjna fuga dysocjacyjna stupor dysocjacyjny trans i opętanie „Szkiełko i oko” na tropie histerii

10 TRANS MIŁOSNY

11 Zakochanie się jest pułapką, jaką geny zastawiają na nasz skądinąd spostrzegawczy umysł, by go zaślepić i skłonić do małżeństwa (dr Scott Peck)

12 Kochanie to choroba…

13 Mit romantycznej miłości

14 Miłość wolicjonalna a kateksja

15 Miłość nie jest uzależnieniem

16 „Umrę jeśli odejdziesz…”

17 Bezgraniczne ”poświęcanie się o zabarwieniu masochistycznym nie jest miłością”

18 Miłość jest to świadomy akt woli poszerzania swojej jaźni w celu wspierania własnego lub cudzego rozwoju duchowego (dr Scott Peck)

19 miłość jest w czynach

20 miłość jest trudem odwagi poszerzania własnej jaźni

21 rozkosz wiotka jest jak kropla rosy, gdy się uśmiecha – kona. A troska silna jest i trwała. Niech miłość pełna troski straż w twych oczach trzyma (R. Tagore)

22 miłość niesie ze sobą: ryzyko straty niezależności zobowiązania konfrontacji jest związana z dyscypliną i wolnością

23 miłość jest morzem falującym między brzegami dusz waszych (K. Gibran) doświadczeniem ekstatyczno - mistycznym

24 EKSTASIS Uczucie wielkiej radości lub szczęścia i zachwytu połączone z pogrążeniem się w sobie i ograniczeniem ekspresji słownej i ruchowej. Niekiedy stanom takim towarzyszą zaburzenia świadomości, halucynacje wzrokowe lub słuchowe. Ekstazę obserwujemy w przebiegu histerii, w niektórych zatruciach, u osób skłonnych do mistycyzmu o zabarwieniu religijnym, niekiedy w schizofrenii, padaczce.

25 Archaiczne techniki ekstazy (szamanizm) (Mircea Eliade)

26 Dar matki chemii – LSD (Albert Hoffman 1938r)

27 MISTYKA INSTANT droga chytrego człowieka” (Georgij Gurdżijew) wehikuł ekspresowego oświecenia transportującego do krainy panowania „Boskiej Transcendencji” (Aldous Huxley)

28 Mistyka a miłość erotyczna w przeżyciu mistycznym i erotycznym istotą jest świadomość zjednoczenia się ze światem zewnętrznym (drugą osobą) i zanik świadomości własnego „ja” miłość erotyczna o dużej sile, która stwarza stan upojenia, poczucie zjednoczenia i szczególnej wartości tego stanu, nabiera cech ekstazy mistycznej, transcendentalnego poczucia zjednoczenia własnego „ja” z wszechświatem. mistyczne zjednoczenie jest bezpośrednim odczuciem boskości..

29 ASAG (igranie z ogniem) Eros przybrał pozory kobiety, symbolu zaświatów i tej nostalgii, która nakazuje nam gardzić cielesnymi radościami. Jest to symbol dwuznaczny, ponieważ stara się stopić w jedno urok seksualny i pożądanie, które nie ma kresu… ( Denis de Rougemont „Miłość a świat kultury zachodniej „)

30 DEIFIKACJA

31 Człowiek będzie dla samego siebie istotą niezrozumiałą, jego życie będzie pozbawione sensu, jeśli nie objawi mu się miłość przez duże „M”, jeśli nie spotka się z Miłością, jeśli jej nie dotknie i nie uczyni w jakiś sposób swoją, jeśli nie znajdzie w niej żywego uczestnictwa. (Jan Paweł II „Redemptor hominis”)

32

33 Podziękowania: Aniołowi Rafałowi za inspirację, Kamali, Madzi i Pepe za udostępnienie zdjęć, Niezawodnemu Ryszardowi za przygotowanie prezentacji


Pobierz ppt "między niebemapiekłem CZUCIE I WIARA verso SZKIEŁKO I OKO."

Podobne prezentacje


Reklamy Google