Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich"— Zapis prezentacji:

1 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Od 1996 roku w dniu 23 kwietnia obchodzony jest na całym świecie Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest to data symboliczna, ponieważ tego właśnie dnia urodziło się lub zmarło wielu znanych pisarzy, m.in. Cervantes, Szekspir, Nabokov. Jest to także dzień św. Jerzego – patrona Katalonii. W tym dniu wszyscy Katalończycy obdarowują swoich bliskich książkami i różami.

2 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Pierwszym krajem, który wprowadził ochronę praw autorskich była Anglia. „Statut Królowej Anny” z 1709 r. przyznawał autorom (na określony okres czasu) prawa własności do ich wydawanych utworów. W 1952 roku do Genewy zwołana została Międzynarodowa Konwencja ds. Praw Autorskich, która powołała do życia Międzynarodowy Komitet Praw Autorskich. Polska przystąpiła do tej konwencji w 1976 r. i odtąd na wszystkich polskich książkach, filmach, płytach i innych wydawnictwach umieszczany jest znak zastrzeżenia praw autorskich – copyright.

3 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Najpopularniejszą książką na świecie jest Biblia. W całości przetłumaczono ją na 310, a fragmenty na 597 języków. Szacuje się, że pomiędzy 1815 a 1915 rokiem wydrukowano ok. 2 500 000 000 egzemplarzy Biblii.

4 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Najwięcej, bo ponad 600 powieści, w dobie „ery gęsiego pióra” napisał Polak – Józef Ignacy Kraszewski.

5 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Najwyższą w Polsce cenę antykwaryczną uzyskało drugie wydanie dzieła Mikołaja Kopernika „O obrotach sfer niebieskich” z 1566 r., sprzedane na aukcji w Krakowie za 103 tys. zł.

6 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Najwyższy nakład w pierwszym wydaniu w ilości 120 000 000 egzemplarzy osiągnęła powieść Nicholasa Monserrata „Okrutne morze”

7 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Największą książką na świecie jest atlas podarowany w 1660 roku angielskiemu królowi Karolowi II przez kupca Johannesa Klenckego zawierający 37 map, a mierzący 1,75 m wysokości i 1,90 m szerokości. By przenieść to dzieło potrzebnych jest aż 6 osób.

8 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
W październiku 2010 r. na 62. Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie nad Menem zaprezentowano największą współczesną książkę, jaką kiedykolwiek wydano na świecie. Atlas, noszący tytuł "Ziemia" mierzy 1,8 m na 2,75 m. Pozycja zostanie wydana jedynie w 31 egzemplarzach po 100 tysięcy dolarów każdy. Praca nad jednym egzemplarzem, który produkowany jest tylko na zamówienie, trwa miesiąc.

9 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
W kwietniu 2007 roku został odnotowany nowy rekord w produkcji najmniejszej książki na świecie. W Uniwersyteckim Laboratorium Nanotechnologii Simona Frasera została wyprodukowana książka, która mierzy zaledwie 0.07 mm na 0.10 mm! Nowa rekordzistka to historia napisana przez Malcolma Douglasa Chaplina: "Teeny Ted from Turnip Town" ("Nastoletni Ted z Rzepowa") Książka jest tak mała, że do jej przeczytania niezbędny jest mikroskop elektronowy. Mimo to posiada ona jednak swój własny numer ISBN (International Standard Book Number). ISBN

10 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
"The Complete Miss Marple" Agathy Christie, została wpisana do księgi Guinnessa, jako najgrubsza książka świata. Waży ona około 8 kilogramów, liczy 4 032 strony i ma 322 mm grubości. Powstało tylko 500 kopii tej rekordowej książki. Egzemplarz kosztuje ok funtów.

11 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
W roku 2010 pojawiła się nowa "najgrubsza książka świata". Jej autorem jest Damien Dematry, a nosi ona tytuł "The Collection, Obama and Pluralism". Książka o życiu Baracka Obamy liczy 5 472 strony i jest o 1 500 stron grubsza od swojej rekordowej poprzedniczki.

12 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Najdroższą drukowaną książką na świecie jest czterotomowe XIX-wieczne dzieło amerykańskiego ornitologa Johann Jamesa Audubona „The Birds of America” (Ptaki Ameryki). Jeden ze 119 egzemplarzy, który został wystawiony w domu aukcyjnym Sotheby's, w grudniu 2010 roku, osiągnęł cenę - ponad 10 milionów dolarów.

13 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Owe 10 milionów dolarów nie jest jednak rekordową ceną, gdyż ręcznie produkowane manuksrypty osiągają jeszcze wyższe kwoty. Tutaj pierwszeństwo należy się księdze autorstwa Leonarda da Vinci, którego "Codex Leicester" sprzedano w 1994 roku za rekordową cenę - 30,8 milionów dolarów!!!


Pobierz ppt "23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich"

Podobne prezentacje


Reklamy Google