Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Segreguje i ziemie ratuje!

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Segreguje i ziemie ratuje!"— Zapis prezentacji:

1 Segreguje i ziemie ratuje!
Grupa I Badacze – Claudia Podsobiński, Agata Skiba, Martyna Mastalerz, Kamila Śleczkowska, Tomek Bańczak, Łukasz Bańczak. Grupa II Graficy – Julia Czenczek , Paulina Ogarek, Wiktoria Sabat, Karolina Mularz, Oliwia Borowy. Grupa III Ekolodzy – Barbara Krok, Rafał Grega, Miłosz Baran, Paweł Folta, Michał Ferenc, Jakub Obłaski.

2 Wpływ śmieci na środowisko naturalne
Zwykle śmieci mają bardzo długi okres rozkładania się, przez co zanieczyszczają glebę, powietrze oraz wodę.

3 Tworzywa sztuczne i szkło
Tworzywa sztuczne znane potocznie plastikami, ich podstawowym składnikiem są naturalne i syntetyczne polimery powstające w wyniku przeróbki ropy naftowej, posiadających bardzo dużą masę cząsteczkową. Jednak czas rozkładu, mogący wynosić nawet kilka tysięcy lat, w którym mogą uwalniać się do środowiska naturalnego szkodliwe związki 4000 lat to czas rozkładu szkła, chociaż właściwie raz wyprodukowane, nigdy nie ulegnie rozpadowi. Ważne jest natomiast, że może być przetwarzane nieskończoną ilość razy. ton szkła trafi na wysypisko śmieci, jeżeli każdy Polak wyrzuci w ciągu roku jeden słoik po dżemie. Stanowi bardzo dobry surowiec wtórny.

4 Metal i papier jako śmieci.
Aluminium rozkłada się wolniej (nawet 100 lat), gdyż jest mniej wrażliwe na korozję. W Polsce zużywa się 400 mln puszek rocznie. 6 puszek to oszczędność energii równej spalaniu 1 litra paliwa. Są one jednymi ze śmieci, które najczęściej zanieczyszczają nasze środowisko, ponieważ wyrzucamy je byle gdzie. Pamiętajmy, że aby wyprodukować 1 tonę papieru potrzeba aż 17 drzew. Jedno wydanie popularnej gazety wielonakładowej pochłania 4000 drzew.

5 Śmieci czyli baterie i elektrośmieci
Polacy rocznie zużywają ok. 290 milionów jednorazowych baterii, 90% baterii używanych w Polsce to baterie jednorazowe, najczęściej to baterie cynkowo-manganowe. Należy zbierać wszystkie zużyte baterie i przekazywać je do punktów selektywnej zbiórki. W Polsce co roku powstaje ich ponad 300 tyś. ton . Natomiast na całym świecie produkowanych jest rocznie ponad 40 mln ton a ich liczba rośnie. Wyrzucając je w nieodpowiednie miejsce nie tylko stwarzamy zagrożenie dla środowiska, ale także łamiemy prawo – grozi za to kara pieniężna.

6 Kosz do segregacji papieru

7 Kosz do segregacji plastiku.

8 Kosz do segregacji szkła kolorowego

9 Kosz do segregacji szkła bezbarwnego.

10 „Recykling’’ Recykling to ponowne wykorzystanie odpadów jako surowca w cyklu produkcyjnym. Dzięki ponownemu wykorzystaniu surowca zasoby pierwotne są mniej eksploatowane i tym samym starczą ludzkości na dłużej. Odpowiednie regulacje prawne ułatwiają gospodarkę odpadami. Recykling jest to segregacja odpadów.

11 Rodzaje kontenerów Niebieski-makulatura Żółty-plastik
Zielony-szkło kolorowe Biały-szkło bezbarwne Czerwony-metal

12 Proces recyklingu Proces recyklingu papieru:
Makulatura dostarczana do firmy w postaci bel, magazynowana jest na przygotowanym do tego składowiska. Dodatkowo w tym etapie następuje usuwanie części zanieczyszczeni obecnych w makulaturze. Z rozwłókniaczy masa trafia do specjalnie przygotowanych urządzeń, które usuwają z niej tzw. masę makulaturową. Po jej rozcieńczeniu trafia do instalacji hydrocyklonów. Uzysk włókna z makulatury wynosi 82%, pozostały procent stanowią woda i zanieczyszczenia.

13 Spalarnia śmieci Zakład przemysłowy zajmujący się termicznym przekształceniem w procesie spalania odpadów komunalnych przemysłowych lub niebezpiecznych, a także odpadów ściekowych . Często pełni funkcje elektrowni produkując energię elektryczną lub cieplną .

14 Bibliografia ges&cd=& https://www.czysta.um.warszawa.pl/jak-segregowac-odpady


Pobierz ppt "Segreguje i ziemie ratuje!"

Podobne prezentacje


Reklamy Google