Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

TU BI SZWAT Nowy rok drzew. TU bi Szwat Jest to 15 dzień miesiąca Szwat Obchodzimy go zazwyczaj z rodziną i przyjaciółmi Spożywamy co najmniej 7 owoców.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "TU BI SZWAT Nowy rok drzew. TU bi Szwat Jest to 15 dzień miesiąca Szwat Obchodzimy go zazwyczaj z rodziną i przyjaciółmi Spożywamy co najmniej 7 owoców."— Zapis prezentacji:

1 TU BI SZWAT Nowy rok drzew

2 TU bi Szwat Jest to 15 dzień miesiąca Szwat Obchodzimy go zazwyczaj z rodziną i przyjaciółmi Spożywamy co najmniej 7 owoców Ziemi Izraela Spożywamy także jeden nowy owoc, którego jeszcze nie skosztowaliśmy w tym sezonie wówczas możemy zmówić błogosławieństwo Szehehejanu

3 Hmm... jak zwykle w Izraelu jest inaczej... W Izraelu tego dnia sadzi się drzewa. W ten sposób wszyscy – poczynając od uczniów – demonstrują dbałość i przywiązanie do tej ziemi oraz wartości ekologicznych.

4 Obchody Tu bi Szwat w Izraelu. Fotografia z 1932 roku

5 Jednakże Nowy Rok Drzew ma również swój aspekt duchowy, o którym nie powinniśmy zapominać. Zachęca nas do tego Tora, w której czytamy: „Człowiek jest jak drzewo w polu” (Pwp 20,19). To porównanie interpretowane jest bardzo szeroko.

6 Drzewo składa się z: -Korzeni -Pnia -Tego, co drzewo wydaje na świat liści kwiatów owoców

7 KORZENIE są najistotniejsze dla wzrostu drzewa. Jeśli są one osadzone w żyznej ziemi, drzewo będzie mocne. Korzenie – to rodzina, dzieciństwo, podstawy moralne, edukacyjne, religijne. Wiemy wszyscy co to znaczy „mieć korzenie” czy też ich nie mieć. Wiemy jak trudno bywa tym, którzy odcięli się od swych korzeni bądź też zostali od nich odcięci.

8 PIEŃ to edukacja, młodość, okres kształtowania osobowości. Jeśli drzewo ma mocny pień – może się ostać nawet najsilniejszym wichrom. Dla człowieka twórcza edukacja jest tą podstawą, która nie pozwoli młodemu człowiekowi się złamać nawet pod presją przeciwności.

9 Ale to za mało – potrzeba jeszcze elementu twórczego. Tak jak drzewo powinno dawać owoce, aby wyżywić istoty żywe i dawać im miły cień oraz szum liści, człowiek również powinien promieniować swoją wiedzą, działaniami na innych, a także komunikować i dzielić się ze swoim otoczeniem.

10 Podstawą bytowania drzewa jest woda, którą je podlewamy. Dla człowieka wodą tą jest TORA. Możemy o tym przeczytać w Księdze Powtórzonego Prawa: „Nakłońcie uszy, niebiosa, a ja mówić będę, i niech słucha ziemia słów ust moich! Niech kropi jak deszcz nauka moja, niech ścieka jak rosa mowa moja”. Nowy Rok jest więc świętem przyrody, Ziemi Izraela, człowieka, a także – Tory.

11 Tu bi Szwat – 15 dzień miesiąca Szwat to tak zwany Rosz Haszana leIlanot, Nowy Rok Drzew. W tradycji żydowskiej był to dzień, od którego liczono wiek sadzonek drzew owocowych (prawo zabrania zbiorów przez trzy pierwsze lata), współcześnie Tu bi Szwat częściej obchodzony jest jako święto ekologiczne, przypominające człowiekowi o jego związkach z naturą.

12 u Wedle rytuału opracowanego przez kabalistów, spożywamy kilka rodzajów owoców i pijemy cztery kielichy wina. Śpiewamy pieśni i przypominamy wejście do Ziemi Obiecanej, która – nawet w diasporze – obecna jest symbolicznie w postaci siedmiu roślin, jakie wymienione są w błogosławieństwie znajdującym się w księdze Powtórzonego Prawa.

13 Dlatego na środku stołu, wśród innych owoców, układamy na oddzielnym talerzu: pszenicę jęczmień (albo ich pochodne produkty) winogrona figi owoc granatu oliwki daktyle

14 A na zakończenie... Trochę komiksu

15 Kraków, Tu biszwat 5768Kraków, Tu biszwat 5768


Pobierz ppt "TU BI SZWAT Nowy rok drzew. TU bi Szwat Jest to 15 dzień miesiąca Szwat Obchodzimy go zazwyczaj z rodziną i przyjaciółmi Spożywamy co najmniej 7 owoców."

Podobne prezentacje


Reklamy Google