Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Aleksandra Mazur Marta Musioł Julia Niesłuchowska

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Aleksandra Mazur Marta Musioł Julia Niesłuchowska"— Zapis prezentacji:

1 Aleksandra Mazur Marta Musioł Julia Niesłuchowska
„Wiem co jem” Aleksandra Mazur Marta Musioł Julia Niesłuchowska

2 Majonez Przeciętny Polak zjada go 1,5 kg rocznie. Statystycznie 9/10 z nas jako dodatek do sałatki lub innej potrawy wybrałoby właśnie majonez, ale czy wiemy z czego tak naprawdę się składa ? Prawdziwy majonez powinien składać się z żółtek, oleju i soku z cytryny, dla urozmaicenia smaku możemy dodać również odrobinę cukru lub miodu. A co dodają do majonezów producenci?

3 Składniki majonezu Lista składników majonezu jest naprawdę szokująca, zamiast prawdziwych jaj producenci dodają spasteryzowane jaja w proszku, ażeby zagęścić tę wodę, która jest podstawowym składnikiem używa się rozmaitych zagęstników i spulchniaczy. Z całą pewnością nikt z nas kupując majonez nie wie, że w środku znajduje się kawałek drzewa egzotycznego. Najczęstszym zagęstnikiem jest guma guar wytwarzana z nasion azjatyckiego drzewa, guma ta w nadmiarze może wywołać wzdęcia oraz mdłości.

4 Stemple na jajkach: Cyfra na stemplu mówi o tym w jakich warunkach żyje kura. 3- chów klatkowy 2- chów ściółkowy 1- hodowla wolno wybiegowa 0- chów ekologiczny

5 Banan Jest najlepszy z owoców , ponieważ kupuje go aż 80 % Polaków. Rocznie zjadamy go aż 5 kg na osobę. Jest też dodatkiem do wielu produktów spożywczych np. do deserów. Banany trafiają do nas z Kolumbii, Ekwadoru i Kostaryki. Mają mało tłuszczu, 10 witamin, 18 minerałów i błonnik. Polecane są sportowcom, pracującym umysłowo i studentom podczas sesji. Ważny jest też kształt bananów, idealny banan powinien być okrągły. Jeden średni banan zawiera 120 kcal.

6 Rodzaje bananów Banan zielony: jest twardy niedojrzały ma mało cukru
Całkowicie żółty: jest miękki słodki utrzymuje się przez 2-3 dni

7 Banan Brązowe plamki na bananie świadczą o tym, że banan jest w najlepszym okresie do spożycia, dlatego, że w zielonym bananie stosunek skrobi do cukru wynosi 20:1, a w bananie z brązowymi kropkami wynosi 1:20, taki banan to sama słodycz. Niedobry jest banan z białymi końcówkami, oznacza to, że do ich zakonserwowania użyto dużo środków chemicznych, żeby przeżyły w transporcie.

8 Sałata Statystycznie jeden Polak zjada jej rocznie 15 główek rocznie. Jedni ją lubią inni znów nie. Może być na kanapce lub jako dodatek do dania głównego. Sałata jest w Polsce bardzo często badana. Posiada: witaminę C witaminę E składniki mineralne wapń kwas foliowy, który korzystnie wpływa na układ nerwowy błonnik, regulujący pracę jelit

9 Rodzaje sałaty głowiasta rzymska lodowa karbowana

10 Masło Badanie pokazują, ze w Polsce jemy coraz mniej masła. W tej chwili ok. 4 kg na głowę. A wiec to dobrze ponieważ masło to tłuszcz zwierzęcy a więc mniej zdrowy niż roślinny. Prawdziwe masło powstaje z śmietany, 3/4 z tłuszczu a pozostałe składniki to woda oraz witaminy a, e, i d.

11 Masło W sklepach możemy kupić: MASŁO EXTRA, które powstaje z ukwaszonej śmietanki i musi mieć co najmniej 82% tłuszczu, ma 6 razy mniej laktozy niż masło śmietankowe.

12 Masło MASŁO ŚMIETANKOWE, w przeciwieństwie do masła extra powstaje z nieukwaszonej śmietanki i może mieć nawet 10% mniej tłuszczu.

13 Przechowywanie masła Ponieważ masło bardzo łatwo chłonie inne zapachy warto je włożyć do szklanego pojemnika. Powinniśmy je przechowywać w lodówce w temperaturze 5 stopni. Pod wpływem światła i wysokiej temperatury masło jełczeje i powstają w nim substancje toksyczne.

14 DZIĘKUJEMY ZA WYSŁUCHANIE


Pobierz ppt "Aleksandra Mazur Marta Musioł Julia Niesłuchowska"

Podobne prezentacje


Reklamy Google