Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Odkrywane drzewo - historyjka jednoobrazkowa Odkrywane drzewo - historyjka jednoobrazkowa Koncepcja i teksty: Elżbieta Szwajkowska, Witold Szwajkowski.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Odkrywane drzewo - historyjka jednoobrazkowa Odkrywane drzewo - historyjka jednoobrazkowa Koncepcja i teksty: Elżbieta Szwajkowska, Witold Szwajkowski."— Zapis prezentacji:

1 Odkrywane drzewo - historyjka jednoobrazkowa Odkrywane drzewo - historyjka jednoobrazkowa Koncepcja i teksty: Elżbieta Szwajkowska, Witold Szwajkowski Ilustracja: Piotr Zawadzki e-mail: witold.szwajkowski@wiset.pl

2 Dzieciom w wieku do czterech lat trudno dostrzec dużą liczbę szczegółów na złożonym obrazku. Znacznym ułatwieniem jest stopniowe odsłanianie dziecku obrazka podzielonego tak, żeby w każdej części znalazł się istotny szczegół. Krótkie rymowanki, które są komentarzami do odsłanianych elementów, sprzyjają koncentracji, ułatwiają zapamiętywanie, rozwijają poczucie rytmu i wzbogacają słownictwo dziecka. Obrazek może mieć formę elektroniczną lub rozkładanego plakatu. Koncepcja i teksty: Elżbieta Szwajkowska, Witold Szwajkowski Ilustracja: Piotr Zawadzki e-mail: witold.szwajkowski@wiset.pl

3 Na gałęzi widać sowę, a właściwie jej połowę. Musi druga być połowa, żeby była cała sowa. Teraz widać sowę całą – wielką głowę ma wspaniałą, a ogromne oczy sowy ułatwiają nocne łowy. Na gałęzi z prawej strony, siedzi jakiś ptak znudzony. Czy ten ptak nam coś zaśpiewa? Chyba nie, bo teraz ziewa. Obok ptaka usiadł motyl. Motyl może mieć kłopoty – ptaki lubią jeść motyle. Ptak go może zjeść i tyle. Na gałęzi, tej pod sową, siedzi dzięcioł. Wyjątkowo w nic nie stuka, bo rozmawia. O czym dzięcioł tak rozprawia? O czymś ważnym dyskutuje. Drugi ptak – gestykuluje i próbuje go przekonać, a ten ptak, to chyba wrona. A tu widać dziuplę w drzewie. Co jest w środku, tego nie wie żaden ptak. By zwiedzić dziuplę, najpierw musiałby zeszczupleć. Ale za to ta wiewiórka zaraz da do dziupli nurka, bo gromadzi w niej żołędzie, które zimą chrupać będzie. Tu na drzewie rośnie huba, a za hubą gałąź gruba i potężna sterczy na bok, którą trochę widać słabo. Ale tu już widać gałąź dużo lepiej, choć niecałą. Widać jej rozgałęzienia i jak grubość ich się zmienia. Tu się jeż pod krzakiem schronił. Ktoś go chyba groźny gonił, bo jeż nie jest tchórzem takim, żeby chować się pod krzaki. A… przestraszył się borsuka, który teraz jeża szuka. Zaraz kolce jeż nastroszy i borsuka stąd przepłoszy. Na pniu domek jest lęgowy – raczej pusty, niezbyt nowy. Domek daszek ma zerwany, a więc jest nieużywany. Ptaszki daszka nie przybiły. Nie umiały, więc uwiły gniazdko na gałęzi z boku, żeby domek mieć na oku. Tutaj jest prawdziwek spory. Obok są dwa muchomory. Rosną sobie w gęstej trawie, tak że ich nie widać prawie. Muchomory są trujące. Patrzą na nie dwa zające, a że są trujące – wiedzą, wiec na pewno ich nie zjedzą.

4 Jaki kolor mają oczy sowy? Dlaczego sowa ma duże oczy? Czego słucha sowa? Czy sowa się nudzi na drzewie? Jaki kolor ma brzuch ptaszka? Dlaczego ptaszek ziewa? Czy ptaszek widzi motyla? Jaki kolor mają kropki na skrzydłach motyla? Co dzięcioł pokazuje wronie? Czego może chcieć wrona od dzięcioła? Co to znaczy, że ktoś gestykuluje? Co wiewiórka trzyma w łapkach? Gdzie wiewiórka gromadzi orzechy? Po co je gromadzi? Czy wiewiórka zmieści się w dziupli? Co to jest huba? Dlaczego huba rośnie na drzewach? Czy huba jest pożyteczna dla drzewa? Co huba zasłania? Przed kim schował się jeż? Czy jeż się boi borsuka? Dlaczego borsuk szuka jeża? Jak jeż przepłoszy borsuka? W jakim kolorze są ptaszki? Dlaczego ptaszki nie mieszkają w domku? Gdzie ptaszki uwiły sobie gniazdko? Jaki kolor ma kapelusz prawdziwka? Jaki kolor mają kapelusze muchomorów? Czy można zbierać muchomory? Czy zające zjedzą muchomory?


Pobierz ppt "Odkrywane drzewo - historyjka jednoobrazkowa Odkrywane drzewo - historyjka jednoobrazkowa Koncepcja i teksty: Elżbieta Szwajkowska, Witold Szwajkowski."

Podobne prezentacje


Reklamy Google