Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Gimnazjum im. J.A. Maklakiewicza w Mszczonowie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Gimnazjum im. J.A. Maklakiewicza w Mszczonowie"— Zapis prezentacji:

1 Gimnazjum im. J.A. Maklakiewicza w Mszczonowie
„Mszczonów – mała gmina, wielkie możliwości” Samorząd Gminy Mszczonów

2 Źródło mapy: www.zumi.pl
Mszczonów Źródło mapy:

3 - O nas - Mszczonów leży pomiędzy dwoma największymi miastami - Warszawą i Łodzią. Administracyjnie gmina Mszczonów należy do powiatu żyrardowskiego i województwa mazowieckiego. Ludność miasta i gminy na dzień r. wynosi osób. Mimo niewielkich rozmiarów wciąż zaskakuje swoją wielkością. Jak? O tym dowiecie się, oglądając naszą prezentację. Nasz rozmówca - Pan Piotr Dymecki Opracowano na podstawie wywiadu z Panem Piotrem Dymeckim współtwórcą Izby Pamięci Ziemi Mszczonowskiej, oraz redaktorem gazety „Merkuriusz Mszczonowski” od 1994r.

4 Dzielnica przemysłowa dawniej i dziś
Źródła zdjęć: Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej; Archiwum Prywatne

5 Dzielnica przemysłowa na przestrzeni lat
„Młody mszczonowski samorząd stanął przed poważnym wyzwaniem, mianowicie w jaki sposób zapewnić byt swoim mieszkańcom. To jest zmiana, którą postrzegam jako zmianę numer jeden w Mszczonowie, czyli wszelkie działania, które zmierzały do powstania dzielnicy przemysłowej i zlokalizowania w naszym mieście wielu firm, zarówno krajowych, jak i zagranicznych(…)”. „Taki teren został wygospodarowany na miejscu byłej spółdzielni rolniczej(…). Teraz tam stoją zakłady pracy i ludzie dzięki temu mogą zarobić na utrzymanie swoje i swoich rodzin. To się udało. Powstało centrum przemysłowe w Mszczonowie(…)”. „Podczas tych kolejnych pięciu lat naprawdę trwał stan hossy. Od 1995r. do 2000r. udało się pozyskać wielu inwestorów. Oni już są, działają i nam tę pracę zapewniają(…)”. „ Dzielnica przemysłowa to jest ten motor, który napędza mszczonowskie zmiany. Gdyby nie było tych miejsc pracy i inwestycji, nie byłoby obecnego Mszczonowa.” Obecnie Mszczonów dysponuje dwoma dzielnicami przemysłowymi (wschodnią i południową). Wielokrotnie w rankingu Centrum Badań Regionalnych Mszczonów był zaliczany do tzw. „złotej setki” najbardziej przedsiębiorczych miast i gmin w kraju. Również kilkakrotnie nasza gmina znalazła się w rankingu Profesjonalna Gmina Przyjazna Inwestorom. Otrzymuje nagrody w konkursie „Gmina Fair Play – Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji”. W 2007r. Mszczonów został laureatem konkursu TERAZ POLSKA. Opracowano na podstawie wywiadu z Panem Piotrem Dymeckim współtwórcą Izby Pamięci Ziemi Mszczonowskiej, oraz redaktorem gazety „Merkuriusz Mszczonowski” od 1994r.

6 Urząd Gminy w Mszczonowie
„ Wymierną rzeczą, która może pozwolić ocenić działalność tego urzędu, jest certyfikat ISO 9001:9002., który dotyczy m.in. obsługi petentów. Te sprawy są na bieżąco monitorowane przez osoby, które ten certyfikat nam wydały. I skoro to mamy, jest to dowód na to, że faktycznie ta kadra urzędnicza w Mszczonowie jest kadrą na odpowiednim poziomie i ten urząd funkcjonuje właściwie.” (Urząd Miejski otrzymał od Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji certyfikat w kwietniu 2002, również w 2003 r. na okres 3 lat oraz ponownie w 2008r.). Opracowano na podstawie wywiadu z Panem Piotrem Dymeckim współtwórcą Izby Pamięci Ziemi Mszczonowskiej, oraz redaktorem gazety „Merkuriusz Mszczonowski” od 1994r.

7 Mszczonowski Ośrodek Kultury
„Poprzedni Ośrodek Kultury (pamiętam lata siedemdziesiąte) był duży, rozległy i mało funkcjonalny dlatego, że na dobrą sprawę, oprócz dużej sali kinowej, były tylko cztery małe pomieszczenia, w których nie było możliwości, aby poprowadzić specjalistyczne zajęcia. Natomiast w tej chwili w nowym MOK-u jest dużo pomieszczeń przystosowanych do zajęć plastycznych, tanecznych, teatralnych. Dzięki tej rozbudowie, instruktorzy, którzy tam pracują i młodzież, która ma szanse rozwijać swoje talenty w MOK-u, zyskali do tego możliwości i miejsce. Mamy tego efekty.” Zdjęcia dzięki uprzejmości Pana Piotra Dymeckiego i Izby Pamięci Ziemi Mszczonowskiej Opracowano na podstawie wywiadu z Panem Piotrem Dymeckim współtwórcą Izby Pamięci Ziemi Mszczonowskiej, oraz redaktorem gazety „Merkuriusz Mszczonowski” od 1994r.

8 Zdjęcia: archiwum GCI w Mszczonowie
Termy Mszczonów „Termy Mszczonów” to nowoczesny kompleks zespołu obiektów z wykorzystaniem źródeł termalnych spełniający funkcje właściwościach rekreacyjnych i balneologicznych. W sezonie letnim do dyspozycji mamy: sauny, baseny, zjeżdżalnie, korty tenisowe, boiska do gry w siatkówkę oraz plac zabaw dla dzieci. Natomiast zimą działają baseny termalne i lodowisko. Obecnym turystycznym priorytetem władz miejskich jest uruchomienie projektu „Weekend z Termami Mszczonów”. Polega on na wypracowaniu kompleksowej oferty dla potencjalnych podróżnych. Opracowano na podstawie wywiadu z Panem Piotrem Dymeckim współtwórcą Izby Pamięci Ziemi Mszczonowskiej, oraz redaktorem gazety „Merkuriusz Mszczonowski” od 1994r. Zdjęcia: archiwum GCI w Mszczonowie

9 Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej
„To jest początek. Muzeum w pełni profesjonalne jest naszym marzeniem, aczkolwiek jest to instytucja bardzo droga, która musi mieć zgromadzone odpowiednie zasoby pamiątek. Mszczonów jest w o tyle specyficznej sytuacji, że został podczas II wojny światowej doszczętnie zniszczony. W dużej części uległy likwidacji archiwa(…)”. Natomiast „Osobą, która przez lata dbała o naszą historię, miała wizję, aby miasto w końcu doczekało się muzeum, jest Pani Barbara Gryglewska. Mam ten zaszczyt, że pomagałem przy tworzeniu obecnej Izby Pamięci Ziemi Mszczonowskiej(…)”. „Udało nam się pozyskać całą gigantyczną kolekcję zdjęć z okresu wojennego, którą ściągnęliśmy poprzez aukcje internetowe z całego świata(…)”. „Biorąc pod uwagę zdjęcia przedstawiające obiekty i ludzi, dysponujemy tysiącami zdjęć”. Źródło: Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej Opracowano na podstawie wywiadu z Panem Piotrem Dymeckim współtwórcą Izby Pamięci Ziemi Mszczonowskiej, oraz redaktorem gazety „Merkuriusz Mszczonowski” od 1994r.

10 Obwodnica Mszczonowa Pierwszy etap obwodnicy został zrealizowany w 2004 roku. Natomiast w tej chwili budowany jest drugi etap. Obwodnica sprawiła, że nasze miasto i dzielnica przemysłowa rozwijają się, a przede wszystkim, że przechodnie mogą bezpiecznie przechodzić przez ulice, nie obawiając się nadjeżdżających tirów. Mimo że inwestycja została zrealizowana za pieniądze państwowe, to fundusze zostały nam przekazane dlatego, że Mszczonów za własne pieniądze wykupił grunty od mieszkańców. Otwarcie drugiego etapu obwodnicy nastąpi już w tym roku. Opracowano na podstawie wywiadu z Panem Piotrem Dymeckim współtwórcą Izby Pamięci Ziemi Mszczonowskiej, oraz redaktorem gazety „Merkuriusz Mszczonowski” od 1994r.

11 Media i instytucje wspomagające mieszkańców w Mszczonowie
Moderacją oficjalnego portalu miasta ( zajmuje się Gminne Centrum Informacji. „Wszelkiego rodzaju kursy zawodowe, które się w tej chwili odbywają w Mszczonowie, są prowadzone przez GCI. Polityka informacyjna urzędu to też GCI. Tworzenie dobrej atmosfery wokół rozwoju turystyki i rekreacji we Mszczonowie to także GCI. Ogólny dostęp do komputera, do sieci internetowej, do różnego rodzaju urządzeń biurowych, bez których nie możemy już obecnie funkcjonować, typu ksero czy fax dla mieszkańców, którzy tego nie mają w domu, to też GCI”. GCI współpracuje z przedsiębiorcami i organizacjami NGO, promuje gminę, przygotowuje ogólnopolskie konkursy dla gminy, administruje serwisy internetowe, odpowiada za wydawanie biuletynu „Merkuriusz Mszczonowski”. Prowadzi także działalność konsultingową adresowaną głównie do osób zakładających działalność gospodarczą lub działających przedsiębiorstw. Zdjęcie - archiwum GCI Mszczonów Opracowano na podstawie wywiadu z Panem Piotrem Dymeckim współtwórcą Izby Pamięci Ziemi Mszczonowskiej, oraz redaktorem gazety „Merkuriusz Mszczonowski” od 1994r.

12 Tereny zielone Wszystkie parki, jakie są w naszym mieście, w ciągu ostatnich dwóch kadencji zostały zmodernizowane. Przed zmianami byliśmy, jak wynikało ze statystyk, najmniej zielonym miastem w województwie skierniewickim (dzisiaj Mszczonów należy do woj. mazowieckiego). Diametralnie się to zmieniło. Powstają nowe tereny zielone, gdzie mieszkańcy mogą spędzać wolny czas. Opracowano na podstawie wywiadu z Panem Piotrem Dymeckim współtwórcą Izby Pamięci Ziemi Mszczonowskiej, oraz redaktorem gazety „Merkuriusz Mszczonowski” od 1994r.

13 TURYSTYKA W GMINIE „Do tej pory byliśmy miejscowością, która słynęła z przemysłu. Natomiast obecnie władze miejskie mają aspiracje uruchomienia takiego projektu turystyczno – rekreacyjnego w Mszczonowie, żeby mieszkańcy okolicznych miejscowości korzystali z tego, co mamy do zaproponowania(…)”. „W tej chwili GCI Mszczonów pracuje wspólnie z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji nad projektem WEEKEND z TERMAMI. Jest to, krótko mówiąc, wypracowanie takiej kompleksowej oferty, polegającej na tym, że osoby, które znają Mszczonów i korzystają z Term, są zachęcane do korzystania również z innego rodzaju atrakcji: z muzeów, zabytków, tras rowerowych, tras do nordic walkingu”. „Weekend z Termami Mszczonów” jest to produkt turystyczny integrujący ofertę kompleksu Basenów Termalnych z ofertą aktywnego wypoczynku, przy wykorzystaniu wyznaczonych i oznakowanych tras turystycznych na terenie gmin: Mszczonów, Radziejowice, Żabia Wola, Puszcza Mariańska, miasta Żyrardów, będących wraz z powiatem żyrardowskim, Muzeum Mazowsza Zachodniego, Nadleśnictwem Radziwiłłów oraz oddziałem PTTK W Żyrardowie, partnerami projektu. Wprowadzany w maju produkt to nie tylko atrakcje wodne, ale również cztery trasy rowerowe, trzy trasy piesze – nordic walking, ciekawe obiekty przyrodnicze i kulturowe. Opracowano na podstawie wywiadu z Panem Piotrem Dymeckim współtwórcą Izby Pamięci Ziemi Mszczonowskiej, oraz redaktorem gazety „Merkuriusz Mszczonowski” od 1994r.

14 Dbałość o środowisko „Kilometry wodociągów i kanalizacji - były one bardzo kosztowne i ich nie widać, a tak naprawdę to one świadczą o tym, że to miasto funkcjonuje w miarę sprawnie.” „Inwestycja geotermalna to był 1999 rok. Wtedy uruchomiony został zakład geotermalny. Od tego roku mszczonowianie mogą już pić wodę z 1200 metrów. To jest też ewenement.” „Dzięki Geotermii zostały zlikwidowane trzy duże kotłownie, które zapewniały nam niesamowite „atrakcje” w postaci dymu, pyłu i siarczanów.” Trzeba również wspomnieć, że Mszczonów w 2000r. otrzymał tytuł „Miasto 2000” za projekt dotyczący wykorzystania podziemnych źródeł do celów grzewczych. Stara kotłownia węglowa (sierpień 1998r.) Ciepłownia geotermalna (sierpień 1998r.) Opracowano na podstawie wywiadu z Panem Piotrem Dymeckim współtwórcą Izby Pamięci Ziemi Mszczonowskiej, oraz redaktorem gazety „Merkuriusz Mszczonowski” od 1994r.

15 W skład Zespołu Projektowego wchodzą…
Klaudia Mogielnicka 1996, klasa IE Katarzyna Nalej 1996, klasa IE Jakub Muliński 1996, klasa IE Adrian Leśniewski 1996, klasa IE Gimnazjum im. Jana Adama Maklakiewicza w Mszczonowie Opiekun zespołu: mgr Iwona Lipińska - nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie Wyrażamy zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie naszych danych osobowych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, z siedzibą w Warszawie przy ul. Noakowskiego 10, w celach promocyjnych i informacyjnych programu Młodzieżowa Akcja Obywatelska – 20 lat później zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.) teraz i w przyszłości. Wiemy, że przysługuje nam prawo wglądu do naszych danych oraz do ich poprawienia, a także ewentualnego usunięcia.


Pobierz ppt "Gimnazjum im. J.A. Maklakiewicza w Mszczonowie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google