Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KSIĄDZ JERZY POPIEŁUSZKO

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KSIĄDZ JERZY POPIEŁUSZKO"— Zapis prezentacji:

1 KSIĄDZ JERZY POPIEŁUSZKO

2 ŻYCIORYS Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. we wsi Okopy koło Suchowoli na Białostocczyźnie. Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Suchowoli i studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Warszawie. W latach odbywał służbę wojskową w jednostce w Bartoszycach, przeznaczonej specjalnie dla seminarzystów. Święcenia kapłańskie przyjął w maju 1972 roku z rąk Stefana Kardynała Wyszyńskiego, który był dla Księdza Popiełuszki wzorem i duchowym autorytetem. Na drodze do Torunia, niedaleko miejscowości Górsk, samochód Księdza Popiełuszki, prowadzony przez Waldemara Chrostowskiego, został zatrzymany przez umundurowanych milicjantów ruchu drogowego (w rzeczywistości funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa). Waldemar Chrostowski został zmuszony do oddania kluczyków i przejścia do milicyjnego samochodu, tam skuto go kajdankami. Natomiast Grzegorz Piotrowski i Waldemar Chmielewski zmusili Ks. Jerzego, aby wysiadł z samochodu. Ogłuszyli Go silnym uderzeniem w głowę, zakneblowali usta i wrzucili do bagażnika. Odjechali. W czasie jazdy Waldemar Chrostowski wyskoczył z pędzącego samochodu i natychmiast zaczął szukać pomocy. Proces zabójców Ks. Jerzego rozpoczął się w Toruniu 27 grudnia 1984 r. Już niebawem okazało się, że władze starannie wyreżyserowały jego przebieg. Za pozwoleniem sędziów, często zamieniał się on w "sąd nad Księdzem". Padały oszczerstwa. Bezdusznie przyzwalano na bezczeszczenie pamięci o ofierze. Szczególnie arogancko zachowywał się główny oskarżony, Grzegorz Piotrowski. Nie było w nim nawet śladu skruchy. Sąd wydał wyrok skazujący Grzegorza Piotrowskiego i Adama Pietruszkę na 25, Leszka Pękalę na 15, a Waldemarowi Chmielewskiego na 14 lat więzienia. Proces nie odpowiedział na najważniejsze pytanie: kto wydał rozkaz zamordowania Księdza Jerzego? Do dziś nie znamy odpowiedzi na nie. Wszyscy zabójcy opuścili już więzienia.

3 Rodzice Jerzego Popiełuszki Marianna i Władysław
RODZINA KSIĘDZA Rodzice Jerzego Popiełuszki Marianna i Władysław

4 ŚMIERĆ Twarz ks. Popiełuszki była tak zmasakrowana tak, że trudno było Go rozpoznać. Relacja ks. Grzegorza Kalwarczyka odtwarza przerażające szczegóły. Między innymi ks. Kalwarczyk przytacza fragment wypowiedzi lekarza: "Stwierdził, że w swojej praktyce lekarskiej nigdy nie dokonywał sekcji zwłok, które wewnętrznie byłyby tak uszkodzone, jak było to w przypadku wnętrza ciała Księdza Jerzego" I jeszcze jeden nieujawniony w czasie zeznań lekarza przeprowadzającego autopsję fakt, że podczas tortur wyrwano Księdzu Jerzemu język. Ks. Jerzy Popiełuszko - kapelan ''Solidarności'', męczennik za wiarę. W 1984 r. został porwany przez oficerów komunistycznej SB i brutalnie zamordowany. Jego ciało wrzucono do Wisły. Wszyscy skazani zabójcy wyszli z więzienia przed upływem kary. W Watykanie kończy się jego proces beatyfikacyjny. Dla Polaków śmierć ks. Jerzego Popiełuszki była szokiem

5 OSTATNIA DROGA Był 2 listopada 1984 roku. Dzień Zaduszny. Do Białegostoku już 30 października w nocy przywieziono zwłoki księdza Jerzego Popiełuszki. Mordu dokonali oficerowie MSW. Ciało wyrzucili do zalewu na Wiśle koło Włocławka. W Zakładzie Medycyny Sądowej białostockiej Akademii Medycznej miała być przeprowadzona sekcja, a potem trumna ze zwłokami miała zostać odwieziona do Warszawy. Po cichu, żeby jak najmniej było rozgłosu. Nie udało się jednak tej informacji utrzymać w tajemnicy. Wieść szybko rozeszła się po mieście. Dla większości był kapelanem Solidarności, męczennikiem polskiej drogi do niepodległości i wolności. Dla nielicznych wrogiem, którego należało się pozbyć, którego pokojowe kazania godziły w system komunistyczny, wywołując furię władz PRL. Prezydent Lech Kaczyński podjął decyzję o przyznaniu księdzu Jerzemu najwyższego odznaczenia - Orderu Orła Białego. To medal za sprawy ziemskie, doczesne. W Watykanie niebawem zakończy się proces beatyfikacyjny ks. Jerzego. W lutym tego roku papież Benedykt XVI zgodził się na przyspieszony tryb rozpatrzenia sprawy. W praktyce Kościoła jest to posunięcie dość niezwykłe, oznaczające skrócenie całego procesu o ponad 10 lat.

6 WYDARZENIE W KOŚCIELE To wielkie wydarzenie, na które czekają miliony Polaków. Na początku czerwca, podczas uroczystej beatyfikacji księdza Jerzego Popiełuszki (†37 l.), po raz pierwszy wystawione zostaną relikwie zamęczonego przez komunistyczną bezpiekę duchownego. To właśnie m.in w celu ich pozyskania w obecności członków specjalnej kościelnej komisji dokonano ekshumacji jego ciała, z którego pobrano części kości nadgarstka. – Oględzin dokonał specjalnie zaprzysiężony zespół lekarzy i księży. Ciało ks. Jerzego zachowało się w doskonałym stanie – mówił na specjalnej konferencji prasowej abp Kazimierz Nycz (60 l.), metropolita warszawski. Według komunikatu kurii, podczas ekshumacji dokonano „kanonicznego rozeznania relikwii”.

7 POMNIK

8 PREZENTACJĘ WYKONAŁA :
SONIA STĘPIEŃ KL.5B


Pobierz ppt "KSIĄDZ JERZY POPIEŁUSZKO"

Podobne prezentacje


Reklamy Google