Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZAPOMNIANE ZAWODY.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZAPOMNIANE ZAWODY."— Zapis prezentacji:

1 ZAPOMNIANE ZAWODY

2 Akuszerka Kobieta zajmująca się udzielaniem pomocy rodzącej kobiecie. Określenie już w zasadzie jest nieużywane. Współcześnie rolę akuszerki przyjęła położna.

3 Łyżkarstwo Nazywany jest wyrobem przedmiotów gospodarczych z drewna głównie łyżek, ale również innych przedmiotów kuchennych. Osoba zajmująca się tym to łyżkarz.

4 Kowalstwo Rzemieślnik zajmujący się kowalstwem. Zawód polegający na tworzeniu (wykuwaniu) przedmiotów z metalu. Kowale zajmowali się wyrobem przedmiotów użytkowych z metalu jak kociołków, podków, gwoździ i narzędzi.

5 Zduństwo Dział rzemiosła zajmujący się budową i naprawą pieców (pokojowych, kuchennych, chlebowych, ostatnio [po 1990 r.] także kominków). Rzemieślnik uprawiający tą prace to zdun.

6 Kuśnierstwo Dział rzemiosła i przemysłu zajmujący się wytwarzaniem wyrobów skórzanych (kożuchy, serdaki, futra, czapki, rękawice, mufki). Człowiek wykonujący ten zawód to kuśnierz.

7 Bednarstwo Dział rzemiosła zajmujący się wytworzeniem naczyń drewnianych techniką klepkową: beczek ,kadzi, balii, fas, maselnic, łopat do chlebów i inne. Osoba wykonująca ten zawód to bednarz.

8 Rymarstwo Dział rzemiosła zajmujący się wytworzeniem uprzęży konnych, siodeł, akcesoriów jeździeckich i innych skórzanych pasów pędnych. Osoba zajmująca się tym zawodem to rymarz.

9 Kaletnik Rzemieślnik wykonujący skórzane: torby, paski, portfele, portmonetki, kalety itp.

10 Zegarmistrz Rzemieślnik (osoba) zajmująca się głównie naprawą zegarów i zegarków.

11 Kamieniarstwo Dział rzemiosła zajmujący się wydobywaniem i obróbką kamienia. Kamieniarstwo zajmuje się produkcją nagrobków i elementów budowlanych. Osoba zajmująca się tym zajęciem to kamieniarz.

12 Ciekawostki: W woj. Opolskim istnieje 2 zakłady bednarskie. Znajdują się w Kluczborku i Kędzierzynie Koźlu. W pobliżu Nysy jest ok. 27 zakładów kuśnierskich. Najbliższe 2 zakłady znajdują się w Opolu. W Opolu znajduje się 1 zakład kaletniczy. Zaklad_Kaletniczo_Rymarski,Opole,firma.html

13 Dominika Haręża 2f


Pobierz ppt "ZAPOMNIANE ZAWODY."

Podobne prezentacje


Reklamy Google