Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Znaczenie gestów i postaw w czasie Eucharystii

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Znaczenie gestów i postaw w czasie Eucharystii"— Zapis prezentacji:

1 Znaczenie gestów i postaw w czasie Eucharystii

2 Każdy z nas żyje w świecie gestów
Każdy z nas żyje w świecie gestów. Przesiąknięta jest nimi każda dziedzina naszego życia. Wyciągamy rękę na przywitanie i pożegnanie, poklepujemy po ramieniu osobę obok, aby dodać otuchy. Listą różnych gestów i ich zastosowań można by zapełnić kilka stron. Dlaczego więc przebywając w Kościele, a szczególnie na Eucharystii widujemy coraz więcej osób, które skrępowane kręcą się w miejscu nie wiedząc, jak się zachować?

3 Anty-gesty liturgiczne
W wielu przypadkach sprawdza się zachowanie normalne: ludzie zachowując się tak jak wszędzie mają nadzieję, że nie zostaną za nic upomniani. W przestrzeni Kościoła jednak takie zachowanie się nie sprawdza. Nie jesteśmy bowiem w muzeum (choć wiele Kościołów to zabytki) ani też nie spacerujemy po bulwarach nad lokalnym jeziorem. Wchodząc do Kościoła jesteśmy w gościnie u „Największego Gospodarza”. Tak jak nie wnosimy błota na świeżo wyprany dywan na obiedzie u cioci, tak też winni jesteśmy szacunek Bogu Trójjedynemu, którego domem jest Kościół.

4 O świętych Obrzędach liturgicznych
Św. obrzędy liturgiczne są to zewnętrzne, tj. pod zmysły podpadające czynności, pochodzące z ustanowienia już to Chrystusa Pana, już to Jego Kościoła. Kościół św. ustanowił je w tym celu, aby 1) cześć Boską otoczyć powagą i zjednać jej należyte poszanowanie, aby 2) św. tajemnice wiary zewnętrznie wyrazić i uczynić je ludziom bardziej przystępnymi i zrozumiałymi, aby 3) także przez zmysły trafiać do serc ludzi, podnosić ich umysły i pomnażać wewnętrzne nabożeństwo. Służą one zatem do oddania zewnętrznej czci P. Bogu; dalej do wyrażenia i ożywienia u ludzi wewnętrznych uczuć religijnych i do zjednania ludziom łaski Boskiej. Im ważniejsze jest nabożeństwo kościelne, im żywsze uczucia ma ono wywołać w duszy człowieka, tym piękniejszymi otoczył je Kościół obrzędami. Do najważniejszych obrzędów św. należą: 1) przepisane przy odprawianiu Mszy św., 2) przy publicznych modlitwach Kościoła; 3) przy udzielaniu św. Sakramentów; 4) przy sprawowaniu sakramentaliów. 

5 Postawy i gesty w liturgii
Ogólne Wprowadzenie do Mszału zwraca uwagą na to, iż "jednakowa postawa ciała, którą powinni zachować wszyscy uczestnicy liturgii, jest znakiem wspólnoty i jedności zgromadzenia, wyraża bowiem, a zarazem wywiera wpływ na myśli i uczucia uczestników" Postawy liturgiczne: Postawa stojąca Postawa klęcząca Postawa siedząca Leżenie krzyżem Procesja

6 Gesty liturgiczne: Znak krzyża Znak pokoju Przyklęknięcie Złożenie rąk
Złożenie rąk Rozłożenie rąk Pochylenie głowy Pochylenie ciała Bicie się w piersi 

7 Dziękujemy za uwagę  Wykonali : Klaudia Madejowska Tomasz Łuc


Pobierz ppt "Znaczenie gestów i postaw w czasie Eucharystii"

Podobne prezentacje


Reklamy Google