Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

7 cudów świata Dominika Zawada

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "7 cudów świata Dominika Zawada"— Zapis prezentacji:

1 7 cudów świata Dominika Zawada
Tadź Mahal 7 cudów świata Dominika Zawada

2 SPIS TREŚCI ताज महल Podstawowe informacje o Tadź Mahal’u Tadź Mahal
HISTORIA POWSTANIA TADŹ MAHAL’U CIEKAWOSTKI 7 lipca 2007 roku Tadź Mahal został ogłoszony jednym z sie...

3 ताज महल

4 Podstawowe informacje o Tadź Mahal’u
Tadż Mahal znajduje się w Agrze, w zachodniej części Niziny Gangesu. Jest on najsłynniejszą budowlą Indii. Budynek ma cebulasty kształt, z wieżyczkami na skrzydłach, środkowa kopuła ma 17,7 m średnicy i 24,5 m wysokości.

5 Tadź Mahal Tadź Mahal został wybudowany przez Szahdżahana, indyjskiego cesarza z dynastii Mogołów, dla uczczenia pamięci ukochanej żony Arjumand Banu Baygam, zwanej Mumtaz Mahal, co znaczy perła pałacu.

6 HISTORIA POWSTANIA TADŹ MAHAL’U

7 W 1631 roku Mumtaz Mahal, żona panującego wówczas indyjskiego cesarza z dynastii Wielkich Mogołów, Szahdżahana, zmarła przy porodzie jego czternastego dziecka. Miała zaledwie 36 lat, chociaż w stanie małżeńskim przeżyła 18 lat. Według legendy przed śmiercią zobowiązała męża do spełnienia 3 obietnic: nigdy się nie ożenić, zaopiekować się dziećmi oraz postawić na jej cześć budynek, który będzie ją upamiętniał po śmierci. Zrozpaczony małżonek spełnił wszystkie prośby (brak oficjalnej żony jednak nie przeszkodził mu w posiadaniu konkubin). Postanowił zbudować na jej cześć grobowiec-mauzoleum, który byłby godzien jego zmarłej żony – budowlę nie mającą porównywalnego odpowiednika w świecie. Według popularnego podania, pogrążony w smutku monarcha osiwiał w przeciągu jednej nocy.

8 CIEKAWOSTKI Tadż Mahal na całym świecie uważany jest za najcudowniejsze dzieło architektury indyjskiej, w Indiach uznane jest za świętość narodową, narodowe dzieło sztuki. Po ukończeniu budowy, Szahdżahan, rzekomo wydał rozkaz o obcięciu kciuków wszystkim robotnikom, by nigdy nie byli już w stanie stworzyć podobnego dzieła. W latach trzydziestych XIX wieku, mający dwieście lat Tadź Mahal, był zaniedbany i zarośnięty, niemalże popadł w ruinę. Lord William Bentinck, generalny gubernator Bengalu, wysunął propozycję rozebrania tego wyjątkowego monumentu, przesłania marmuru statkiem do Londynu i tam sprzedania go.

9 7 lipca 2007 roku Tadź Mahal został ogłoszony jednym z siedmiu cudów świata.

10 Dziękuję za obejrzenie prezentacji.


Pobierz ppt "7 cudów świata Dominika Zawada"

Podobne prezentacje


Reklamy Google