Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SPRZET KOMPUTEROWY.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SPRZET KOMPUTEROWY."— Zapis prezentacji:

1 SPRZET KOMPUTEROWY

2 Budowa komputera Do sprzętu komputerowego należą Procesor Płyta Główna
Pamięć operacyjna Karty graficzna i dźwiękowa Dysk Twardy Zasilacz Obudowa Monitor Mysz komputerowa Klawiatura Głośniki Inne urządzenia

3 Procesor Procesor to niewielka, ale najważniejsza część komputera, jego „mózg”. Wykonuje on wszelkiego rodzaju obliczenia, wykonuje rozkazy nadane przez użytkownika a także interpretuje dane. Miernikiem określającym procesor jest między innymi szybkość wyrażana w Gigahercach. Zbudowany jest ze rdzeni, pamięci Cache a także innych układów. Główne firmy produkujące procesory to Intel oraz AMD.

4 Procesory - wygląd

5 Płyta Główna Płyta główna to dużej wielkości układ elektryczny, na którym zamontowane są najważniejsze elementy komputera m.in. Procesor, karta graficzna, pamięć RAM. Na płycie głównej znajdują się także złącza łączące komputer z urządzeniami peryferyjnymi i różnego rodzaju kartami (dysk twardy, DVD-ROM – złącze SATA; złącza USB; karta graficzna – złącze PCIe, PCI) Na płycie głównej znajduje się BIOS czyli pierwszy program, który włącza się po uruchomieniu komputera.

6 Budowa płyty głównej

7 Pamięć operacyjna Pamięć operacyjna to pamięć dostępna przez procesor, z której procesor korzysta w trakcie wykonywania działań. Pamięć RAM to najważniejsza część pamięci operacyjnej. Na pamięci RAM wykonywane są programy. Na pamięci RAM nie można zapisywać danych; następuje utrata zapisu w wyniku wyłączenia zasilania komputera.

8 Pamięć operacyjna Kości pamięci RAM

9 Karta graficzna Jest to specjalna karta odpowiedzialna za tworzenie grafiki i jej właściwe wyświetlanie. Karta graficzna zbudowana jest z procesora graficznego, pamięci obrazu oraz innych elementów. Przy pomocy specjalnych wyjść umożliwia ona podłączenie monitora do komputera (złącza VGA, HDMI). W nowych komputerach karty graficzne są coraz częściej wbudowane w płytę główną lub procesor. Mocna karta graficzna jest niezbędna do grania w nowoczesne gry komputerowe.

10 Karta Graficzna

11 Karta dźwiękowa To komputerowa karta umożliwiająca rejestrację, przetwarzanie i odtwarzanie dźwięku.  Obecnie karty dźwiękowe w zdecydowanej większości są wbudowane w płyty główne.

12 Dysk twardy Jest to rodzaj pamięci na której przechowywane są dane w komputerze np. muzyka. Wyróżniamy wewnętrze (znajdujące się w jednostce centralnej) oraz zewnętrze (podłączane poprzez złącze USB) dyski twarde. Pojemność dysku twardego mierzymy w Gigabajtach i Terabajtach.

13 Dysk Twardy Wewnętrzny Zewnętrzny

14 Zasilacz Zasilacz to bardzo ważne urządzenie dostarczające i rozprowadzające prąd do wszystkich elementów komputera. Moc zasilacza liczona jest w Watach.

15 Obudowa komputera Obudowa komputerowa to metalowa lub plastikowa skrzynka w której znajdują się najważniejsze wcześniej opisane elementy komputera.

16 Monitor To urządzenie podłączane do komputera umożliwiające wyświetlanie obrazu. Obecnie rynek monitorów zdominowany jest przez monitory LCD oraz LED (płaskie).

17 Klawiatura Klawiatura to zestaw klawiszy (przycisków), występujący w różnych urządzeniach, m.in. Komputerach. Umożliwia ona komunikację użytkownika z komputerem i wpisywanie odpowiednich danych do komputera.

18 Mysz komputerowa Mysz komputerowa to urządzenie umożliwiające komunikację użytkownika z komputerem przy pomocy wskaźnika. Myszka z reguły jest wyposażona w dwa przyciski a także kółko po środku.

19 Głośniki Głośniki to urządzenie przetwarzające dane komputerowa w dźwięk, dzięki czemu możemy słyszeć komunikaty komputera, a także wykorzystywać go w celach rozrywkowych.

20 Inne urządzenia Do pozostałego sprzętu komputerowego możemy zaliczyć:
Drukarki Skanery Kamerki internetowe Modemy Odtwarzacze płyt (DVD-ROM, Blu-Ray)


Pobierz ppt "SPRZET KOMPUTEROWY."

Podobne prezentacje


Reklamy Google