Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Różaniec - dar Matki Bożej

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Różaniec - dar Matki Bożej"— Zapis prezentacji:

1 Różaniec - dar Matki Bożej
Przygotowała: Barbara Tomkowiak

2 Kto wymyślił różaniec? Różaniec zaczęto odmawiać w XII wieku jako modlitwę, która np. braciom zakonnym nie umiejącym czytać zastępowała odmawianie psalmów. W tymże wieku zaproponowano wiernym podział różańca na trzy części (radosną, chwalebną i bolesną).

3 Jak dawniej odmawiano różaniec?
W XIV wieku pewien zakonnik podzielił 150 „Zdrowaś” na 15 dziesiątek, dołączając do każdej z nich Modlitwę Pańską — „Ojcze Nasz”. Od wieku następnego włączono w odmawianie głośnej modlitwy także rozważanie ważnych wydarzeń z życia Pana Jezusa. Jan Paweł II szczególnie umiłował modlitwę różańcową.

4 Niekwestionowane zasługi w rozpowszechnieniu tej modlitwy odniósł zakon dominikanów. Stąd nieprzypadkowo średniowieczne malowidła przedstawiają właśnie św. Dominika, otrzymującego z rąk Matki Bożej sznur do liczenia „Zdrowaś Maryjo”, czyli różaniec.

5 Jak dzieli się różaniec?
Część chwalebna Cześć radosna Część światła Część bolesna W XIV wieku zaproponowano wiernym podział różańca na trzy części (radosną, chwalebną bolesną). Od niedawna mamy jeszcze część światła.

6 W jakie dni odmawiamy poszczególne części?
Część radosna Część bolesna wtorek piątek poniedziałek sobota Część chwalebna Część światła środa niedziela czwartek

7 Jak odmawiamy różaniec?
O mój Jezu Ojcze Nasz 10 x Zdrowaś Maryjo Chwała Ojcu Chwała Ojcu 3 x Zdrowaś Maryjo Ojcze Nasz Znak krzyża i Wierzę w Boga

8 Tajemnice różańca Modlitwa różańcowa stanowi swego rodzaju streszczenie Ewangelii i składa się z czterech części - tajemnic opisujących wydarzenia z życia Jezusa i Maryi.

9 Część Radosna Poniedziałek i Sobota
Zwiastowanie Maryi, iż jest matką Syna Bożego. Nawiedzenie świętej Elżbiety. Narodzenie Pana Jezusa. Ofiarowanie Jezusa w świątyni. Odnalezienie Pana Jezusa wśród uczonych w świątyni.

10 Część Świetlista (Światła) Czwartek
Chrzest Pana Jezusa w Jordanie. Objawienie Siebie na weselu w Kanie. Głoszenie Królestwa Bożego i wzywanie do nawrócenia. Przemienienie na górze Tabor. Ustanowienie Eucharystii.

11 Część Bolesna Wtorek i Piątek
Modlitwa Pana Jezusa w Ogrodzie Oliwnym (Ogrójcu). Biczowanie Pana Jezusa. Ukoronowanie koroną z cierni. Dźwiganie krzyża przez Pana Jezusa. Śmierć na krzyżu.

12 Część Chwalebna Środa i Niedziela
Zmartwychwstanie Pana Jezusa. Wniebowstąpienie Pana Jezusa. Zesłanie Ducha Świętego. Wniebowzięcie Maryi. Ukoronowanie Maryi na Królową Nieba i Ziemi.

13 Przyjmuje się, że jedna część różańca, czyli jedna tajemnica, powinna być odmawiana w danym dniu. Tak więc nie jest konieczne odmawianie pełnej modlitwy w ciągu jednego dnia, czy za jednym razem. Wystarczy odmówić jedną część czyli jeden "sznur" różańca.

14 Matka Boża z Fatimy Każdego roku przybywa tu ponad 4 miliony pielgrzymów i turystów. Najwięcej w rocznice objawień, a więc 13 maja i 13 października.

15 Tym dzieciom ukazała się Maryja

16 „Odmawiajcie różaniec”
- poprosiła Maryja

17 W prezentacji są zdjęcia ze stron:
repozytorium wolnych zasobów projektów Fundacji Wikimedia.


Pobierz ppt "Różaniec - dar Matki Bożej"

Podobne prezentacje


Reklamy Google