Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Różaniec - dar Matki Bożej Przygotowała: Barbara Tomkowiak.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Różaniec - dar Matki Bożej Przygotowała: Barbara Tomkowiak."— Zapis prezentacji:

1 Różaniec - dar Matki Bożej Przygotowała: Barbara Tomkowiak

2 Kto wymyślił różaniec? Różaniec zaczęto odmawiać w XII wieku jako modlitwę, która np. braciom zakonnym nie umiejącym czytać zastępowała odmawianie psalmów. W tymże wieku zaproponowano wiernym podział różańca na trzy części (radosną, chwalebną i bolesną).

3 Jak dawniej odmawiano różaniec? W XIV wieku pewien zakonnik podzielił 150 „Zdrowaś” na 15 dziesiątek, dołączając do każdej z nich Modlitwę Pańską — „Ojcze Nasz”. Od wieku następnego włączono w odmawianie głośnej modlitwy także rozważanie ważnych wydarzeń z życia Pana Jezusa. Jan Paweł II szczególnie umiłował modlitwę różańcową.

4 Niekwestionowane zasługi w rozpowszechnieniu tej modlitwy odniósł zakon dominikanów. Stąd nieprzypadkowo średniowieczne malowidła przedstawiają właśnie św. Dominika, otrzymującego z rąk Matki Bożej sznur do liczenia „Zdrowaś Maryjo”, czyli różaniec.

5 Jak dzieli się różaniec? W XIV wieku zaproponowano wiernym podział różańca na trzy części (radosną, chwalebną bolesną). Od niedawna mamy jeszcze część światła. Cześć radosna Część światłaCzęść bolesna Część chwalebna

6 W jakie dni odmawiamy poszczególne części? Część radosna poniedziałek sobota Część światła czwartek Część bolesna wtorek piątek Część chwalebna środa niedziela

7 Jak odmawiamy różaniec? Znak krzyża i Wierzę w Boga Ojcze Nasz 3 x Zdrowaś Maryjo Chwała Ojcu Ojcze Nasz 10 x Zdrowaś Maryjo Chwała Ojcu O mój Jezu

8 Modlitwa różańcowa stanowi swego rodzaju streszczenie Ewangelii i składa się z czterech części - tajemnic opisujących wydarzenia z życia Jezusa i Maryi. Tajemnice różańca

9 Część Radosna Poniedziałek i Sobota 1. Zwiastowanie Maryi, iż jest matką Syna Bożego. 2. Nawiedzenie świętej Elżbiety. 3. Narodzenie Pana Jezusa. 4. Ofiarowanie Jezusa w świątyni. 5. Odnalezienie Pana Jezusa wśród uczonych w świątyni.

10 Część Świetlista (Światła ) Czwartek 1. Chrzest Pana Jezusa w Jordanie. 2. Objawienie Siebie na weselu w Kanie. 3. Głoszenie Królestwa Bożego i wzywanie do nawrócenia. 4. Przemienienie na górze Tabor. 5. Ustanowienie Eucharystii.

11 Część Bolesna Wtorek i Piątek 1. Modlitwa Pana Jezusa w Ogrodzie Oliwnym (Ogrójcu). 2. Biczowanie Pana Jezusa. 3. Ukoronowanie koroną z cierni. 4. Dźwiganie krzyża przez Pana Jezusa. 5. Śmierć na krzyżu.

12 Część Chwalebna Środa i Niedziela 1. Zmartwychwstanie Pana Jezusa. 2. Wniebowstąpienie Pana Jezusa. 3. Zesłanie Ducha Świętego. 4. Wniebowzięcie Maryi. 5. Ukoronowanie Maryi na Królową Nieba i Ziemi.

13 Przyjmuje się, że jedna część różańca, czyli jedna tajemnica, powinna być odmawiana w danym dniu. Tak więc nie jest konieczne odmawianie pełnej modlitwy w ciągu jednego dnia, czy za jednym razem. Wystarczy odmówić jedną część czyli jeden "sznur" różańca.

14 Matka Boża z Fatimy Każdego roku przybywa tu ponad 4 miliony pielgrzymów i turystów. Najwięcej w rocznice objawień, a więc 13 maja i 13 października.

15 Tym dzieciom ukazała się Maryja

16 „Odmawiajcie różaniec” - poprosiła Maryja

17 W prezentacji są zdjęcia ze stron: www.wikipedia.pl repozytorium wolnych zasobów projektów Fundacji Wikimedia.


Pobierz ppt "Różaniec - dar Matki Bożej Przygotowała: Barbara Tomkowiak."

Podobne prezentacje


Reklamy Google