Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Siedem cudów starożytnego świata

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Siedem cudów starożytnego świata"— Zapis prezentacji:

1 Siedem cudów starożytnego świata
PIRAMIDA CHEOPSa Siedem cudów starożytnego świata

2 Co o piramidzie Cheopsa ?
Gdzie się znajduję Piramida Zespół piramid Budowa Konstrukcja Schemat przekroju pionowego

3 Gdzie się znajduję ? znajduje się w Gizie nieopodal Kairu Państwo:
Egipt Miejscowość: Giza Współrzędne geograficzne: 29° 58′ 44″ N, 31° 8′ 2″ E

4 Piramida Jej nazwa to: Według powszechnie akceptowanej przez środowiska naukowe teorii, stanowiąca w starożytności miejsce pochówku faraona Cheopsa (egip. Chufu).

5 Zespół piramid Piramida Cheopsa oraz stojące obok niej piramida Chefrena i Mykerinosa to najbardziej znany zespół piramid. Obok piramidy Chefrena postawiono monumentalny pomnik Sfinksa. Największa z piramid, piramida Cheopsa, uznana została przez starożytnych greków za jeden z siedmiu cudów świata.

6 Budowa O budowie piramidy pisał już Herodot: Cheops na wystawienie piramidy potrzebował dwudziestu lat. Wszystkim Egipcjanom kazał na siebie pracować. Jednym rozporządzono z łomów kamienia w górach arabskich włóczyć skały do Nilu, innym sprowadzone na łodziach przez rzekę kazał odbierać. Pracowało tak bez przerwy do stu tysięcy ludzi. Budowano zaś piramidę w kształt schodów. Piramida Cheopsa. Zdjęcie z XIX wieku

7 Konstrukcja PIRAMIDY Wejście do piramidy znajduje się w północnej ścianie. Od wejścia prowadzi Korytarz Zstępujący o wymiarach 114 cm x 119 cm, opadając w dół pod kątem 26°31'. W południowej ścianie piramidy, naprzeciwko wejścia, znajduje się otwór drzwiowy, prowadzący do ślepo zakończonego korytarza, również pozostawionego przez budowniczych w stanie nieukończonym.

8 Schemat przekroju pionowego

9 Dziękuję za uwagę Marta Adamska kl. 1 G


Pobierz ppt "Siedem cudów starożytnego świata"

Podobne prezentacje


Reklamy Google