Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Holandia-położone w Europie państwo i część składowa Królestwa Niderlandów, do której należą wyspy Bonaire, Sint Eustatius i Saba (nid. Caribisch Nederland),

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Holandia-położone w Europie państwo i część składowa Królestwa Niderlandów, do której należą wyspy Bonaire, Sint Eustatius i Saba (nid. Caribisch Nederland),"— Zapis prezentacji:

1

2 Holandia-położone w Europie państwo i część składowa Królestwa Niderlandów, do której należą wyspy Bonaire, Sint Eustatius i Saba (nid. Caribisch Nederland), tworzonego ponadto przez Arubę oraz Curaçao i Sint Maarten (byłe Antyle Holenderskie, leżące naKaraibach). Holandia jest monarchią konstytucyjną położoną w zachodniej części Europy nad Morzem Północnym, które oblewa ją od północy i zachodu. Graniczy na południu z Belgią oraz na wschodzie z Niemcami (obecne granice wytyczono w roku 1839). Jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ i NATO. Holandia stanowi obszar gęsto zaludniony. Około jednej czwartej jej terytorium leży poniżej poziomu morza. Znana jest z licznych wiatraków, sera, chodaków, tulipanów, rowerów, przyzwolenia dla miękkich narkotyków oraz legalizacji prostytucji, aborcji, eutanazji i związków między osobami tej samej płci. W Holandii swoją siedzibę ma Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii, Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości i Międzynarodowy Trybunał Karny.

3 Amsterdam Amsterdam – największe miasto Holandii i jej stolica konstytucyjna.  posiada 1281 mostów i jest jedną z najpiękniejszych stolic Europy. To miasto - skansen, miasto starych wiatraków, zabytków, kanałów, muzeów oraz tak zwanych „hofjesów”, czyli starych domów przyklasztornych, otoczonych rozległymi ogrodami, w których kiedyś mieszkali zakonnicy. W stolicy Holandiinie można pominąć Dzielnicy Czerwonych Latarni z zalegalizowanymi domami publicznymi i „coffee shopów”, w których osoby dorosłe mogą legalnie kupić niewielkie ilości marihuany. Haga to siedziba rządu holenderskiego i królowej oraz najlepszej w Europie Królewskiej Galerii Malarstwa. Port Rotterdam łączy nowoczesność z historią. Obok wieżowców, centrów handlowych znajdują się zabytkowe fragmenty miasta, także przystanie, które można oglądać podczas rejsu.

4 Uliczka Amsterdamu nocą

5 Atrakacje Holandii Jest to kraj ładny, estetyczny, zadbany. Bez względu na to, czy w stolicy, czy w małym miasteczku znajdziemy wiele miejsc, które nas zachwycą. Czy to będzie skwerek, czy kościół, czy szereg malowniczych domów. Holendrzy są miłośnikami piękna. W kolorowych, wystylizowanych kamieniczkach znajdziemy mnóstwo galerii, kameralnych teatrów, wystaw malarskich oraz lokali muzycznych, w których można napić się jałowcówki lub zimnego piwa. Nieodłącznym elementem holenderskiego krajobrazu są wiatraki. Początkowo używane były do osuszania terenu, wcześniej zajętego przez jeziora. Chłopi wykonywali tę pracę za pomocą wiatraków, które już od 1274 roku do tej pory są ważnym elementem gospodarki wodnej. W 1414 r. powstały pierwsze wiatraki melioracyjne. Największe z wiatraków przy korzystnym wietrze są w stanie przepompować l wody na minutę na wysokość 1,25 m. Wynalezienie w XVII wieku, wałów rozrządczego i korbowego pozwoliło na wykorzystanie siły wiatru w wielu gałęziach przemysłu. Setki wiatraków zostało użytych w przemyśle drzewnym, papierniczym i farbiarskim.

6 Zabytki Holandii Marken była wioską rybacką na wyspie na jeziorze Markermeer, nieopodal Amsterdamu. Alkmaar ma już 1000 lat i słynie jako stolica żółtych serów. Utrecht Historycznie jedno z ważniejszych i większych miast Holandii.

7 Hunebed czyli "łóżka olbrzymów" (pol
Hunebed czyli "łóżka olbrzymów" (pol.: dolmen) są budowlami sprzed ponad lat prawdopodobnie jako grobowce Foki w "przedszkolu" Pieterburen. Joint który mimo wszytsko i nadal można swobodnie kupić i zapalić w coffieshopie w każdym większym mieście kraju. Szczyt holenderskiej depresji sam w sobie nie znajduje się w zbyt atrakcyjnym miejscu, ale godnych polecenia dla spragnionych postawić stopę w najbardziej dennym punkcie Europy, prawie 7 metrów pod poziomem morza

8 Ciekawostki Kraj ten jest znany głównie z tulipanów, serów i wiatraków, a także z  liberalnego podejścia do związków homoseksualnych  i zażywania narkotyków, nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że Holandia to państwo pełne ciekawostek i osobliwości. Holandia jest jednym z mniejszych krajów, jednak najgęściej zaludnionym. Prawie 25% państwa znajduje się poniżej poziomu morza. W samym tylko Amsterdamie znajduje się 1281 mostów! Ciekawym jest również fakt, że Holandia zajmuje trzecie miejsce na świecie   w eksporcie produktów rolnych, i nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie to, że powierzchnia tego kraju stanowi zaledwie 0,008% powierzchni świata. Mało kto wie, iż Holendrzy są najwyższymi Europejczykami. Znane natomiast jest nam zamiłowanie mieszkańców tego kraju do jazdy rowerem, których to jest dwa razy więcej niż samochodów. Ponadto Holandia posiada ponad km dróg rowerowych. Niezwykle osobliwym jest  sposób przekazywania uczniom wyników matur, a mianowicie odbywa się to w taki sposób, że nauczyciel dzwoni osobiście do każdego            z abiturientów informując o tym czy zdał, czy też nie. Jeżeli  uczeń otrzymał wynik pozytywny na znak skończenia szkoły w oknie wywieszana jest flaga holenderska                   z plecakiem szkolnym. Ciekawe również mogą okazać się imiona noszone przez Holendów, ponieważ dziecko można nazwać niemalże każdym słowem, które nie jest obraźliwe i da się je zapisać alfabetem łacińskim. W Holandii Święty Mikołaj odwiedza dzieci w połowie listopada i nie przybywa do nich saniami w towarzystwie reniferów, ale… statkiem parowym w asyście Czarnych Piotrów i jeżdżąc na siwym koniu rozdaje dzieciom słodycze. W Holandii dziecko możemy nazwać praktycznie każdym słowem jako imię ( musi być tylko możliwe do zapisania łacińskim alfabetem i nie obelżywe). Łyżwiarstwo to coś co każdy Holender ma zapisane w genach. Gdy tylko przyjdzie mróz Holender bierze wolne i idzie na kanały ślizgać się na “naturalnym lodzie” (natuurijs). Wokół łyżwiarstwa na naturalnym lodzie w tej mroźnej scenerii rozkładają się kramy z typowo holenderskimi zimowymi specjałami: Snert, koek i zopie.

9 Zdjęcia przedstawiające ciekawe miejsca, które warto zobaczyć :

10 Zaanse Schans

11 Marken

12 Volendam 

13 De Efteling

14 Kuchnia holenderska Kuchnia holenderska – tradycyjna kuchnia Holendrów jest prosta i mało wyszukana. Oferuje pożywne i tanie potrawy ze sporą ilością warzyw, bez przywiązywania dużej uwagi do kulinarnych szczegółów. Jej podstawowymi składnikami są: ziemniaki, warzywa i mięso. W pozyskiwaniu pożywienia zawsze znaczącą rolę odgrywało rybołówstwoCechami charakterystycznymi było (zbyt) długie gotowanie warzyw i polewanie ziemniaków tłustym sosem jus. Ulubionym daniem były ugotowane ziemniaki polane sosem jus, do miękkości ugotowane warzywa i usmażona kulka z mięsa mielonego. Typowe dania tradycyjne obejmują: zupę z zielonego grochu (erwtensoep), hutspot, różnorakie stamppoty, holenderską wersję kotleta mielonego(gehaktbal) i hachee.

15 Rozkład posiłków Holendrzy spożywają trzy posiłki dziennie: śniadanie, lunch (między godziną 12 a 13) i ciepłą kolację (najczęściej o godzinie 18). Podstawą śniadania i lunchu jest pieczywo posmarowane masłem lub margaryną i obłożone plasterkami wędliny lub sera. Kromki chleba smaruje się też masłe orzechowym lub obsypuje słodkimi granulkami z czekolady (tzw. hagelslag). Popularne są także inne posypki, np. o smaku owocowym czy anyżowym. Alternatywą pieczywa na śniadanie jest zupa mleczna. Do śniadania najczęściej pijana jest kawa lub herbata (bez mleka). Podczas przerwy na kawę (około godziny 10 rano) lub w godzinę czy dwie po wieczornym posiłku chętnie zjadane są słodkie przekąski, np. stroopwafel, Zeeuwse bolus, tompoes. Praktycznie z tych samych składników (chleb, ser i wędliny) składa się lunch, do którego pije się często mleko lub inny zimny napój. Dodatkami do lunchu może być kubek gorącej zupy, owoc, mała sałatka lub podgrzany krokiet. Gorący, wieczorny posiłek, na który składają się ziemniaki, warzywa i mięso lub ryba, jest gotowany w domu, podczas gdy lunch często kupowany jest poza domem czy miejscem pracy. Na deser serwowany jest jogurt, rodzaj budyniu (vla) lub rodzaj owsianki.

16 Utłuczone ziemniaki z endywią, czyliandijviestamppot, i „holenderski kotlet mielony” polane sosem jus

17 Proste danie holenderskie: ziemniaki polane sosem jus, pieczona kiełbasa i brukselka

18 Hollandse Nieuwe

19 Ser żółty z kminkiem

20 Koniec Dziękujemy za obejrzenie naszej Prezentacji robili:
Łukasz Wojtyniak 2c Maciek Piotrowski 2c Grzegorz Stępień 2c


Pobierz ppt "Holandia-położone w Europie państwo i część składowa Królestwa Niderlandów, do której należą wyspy Bonaire, Sint Eustatius i Saba (nid. Caribisch Nederland),"

Podobne prezentacje


Reklamy Google