Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Podstawowe pojęcia z ruchu drogowego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Podstawowe pojęcia z ruchu drogowego."— Zapis prezentacji:

1 Podstawowe pojęcia z ruchu drogowego

2 Droga - wydzielony pas terenu składający się z jezdni, pobocza, chodnika, drogi dla pieszych, drogi dla rowerów, torowiska - przeznaczony do ruchu lub postoju pojazdów, ruchu pieszych, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt.

3

4 Droga jednojezdniowa  Droga z jedną jezdnią, po jednym pasie ruchu dla każdego kierunku.

5 Droga dwujezdniowa

6 Jezdnia  - część drogi przeznaczona do ruchu pojazdów.

7 Pas ruchu - każdy z podłużnych pasów jezdni wystarczający do ruchu jednego rzędu pojazdów wielośladowych, oznaczony lub nieoznaczony znakami drogowymi;

8 Droga twarda - droga z jezdnią o nawierzchni bitumicznej, betonowej, kostkowej, klinkierowej lub brukowej oraz z płyt betonowych lub kamienno-betonowych, jeżeli długość nawierzchni przekracza 20 m; inne drogi są drogami gruntowymi.

9 Autostrada - droga dwujezdniowa, na której nie dopuszcza się ruchu poprzecznego, przeznaczona tylko do ruchu pojazdów samochodowych, które na równej, poziomej jezdni mogą rozwinąć prędkość co najmniej 40 km/h.

10 Droga ekspresowa - droga dwu- lub jednojezdniowa, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi, na której skrzyżowania występują wyjątkowo, przeznaczona tylko do ruchu pojazdów samochodowych, z wyłączeniem czterokołowca;

11 Pojazd Środek transportu przeznaczony do poruszania się po drodze oraz maszyna lub urządzenie do tego przystosowane.

12 Pojazd silnikowy Pojazd wyposażony w silnik, z wyjątkiem motoroweru i pojazdu szynowego.

13 Pojazd samochodowy Pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h; określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego.

14 Pojazdy uprzywilejowane
KARETKA POGOTOWIA POLICJA STRAŻ POŻARNA Pojazd uprzywilejowany - pojazd wysyłający sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych i jednocześnie sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie, jadący z włączonymi światłami mijania lub drogowymi.

15 Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się.

16 Praca domowa Przepisz do zeszytu pytania i prawidłową odpowiedź 1. Jazda rowerem po drodze ekspresowej jest: A. dozwolona, B. zabroniona, C. dozwolona, ale tylko na pasie dodatkowym, tzw. awaryjnym. 2. Chodnik lub ścieżka dla pieszych to część składowa: A. jezdni, B. drogi, C. nie określa się. 3. Co to jest pas ruchu? a) część drogi przeznaczona do ruchu pojazdów w jednym kierunku; b) część jezdni przeznaczona dla ruchu pojazdów jednego rzędu; c) część drogi dla ruchu pieszych. Dla chętnych – Przygotuj krzyżówkę o podstawowych pojęciach z ruchu drogowego (przynajmniej 10 haseł).


Pobierz ppt "Podstawowe pojęcia z ruchu drogowego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google