Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

DOPALACZE potoczna nazwa różnego rodzaju produktów zawierających substancje psychoaktywne, które nie znajdują się na liście środków kontrolowanych przez.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "DOPALACZE potoczna nazwa różnego rodzaju produktów zawierających substancje psychoaktywne, które nie znajdują się na liście środków kontrolowanych przez."— Zapis prezentacji:

1 DOPALACZE potoczna nazwa różnego rodzaju produktów zawierających substancje psychoaktywne, które nie znajdują się na liście środków kontrolowanych przez ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. Spożycie ich ma na celu wywołanie w organizmie jak najwierniejszego efektu narkotycznego substancji zdelegalizowanych.

2 środek zastępczy substancję pochodzenia naturalnego lub syntetycznego w każdym stanie fizycznym lub produkt, roślinę, grzyba lub ich część, zawierające taką substancję, używane zamiast środka odurzającego lub substancji psychotropowej lub w takich samych celach jak środek odurzający lub substancja psychotropowa, których wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu nie jest regulowane na podstawie przepisów odrębnych; do środków zastępczych nie stosuje się przepisów o ogólnym bezpieczeństwie produktów;

3 NARKOTYKI MODYFIKOWANE = środek zastępczy
Substancje powstałe w wyniku niewielkiej modyfikacji strukturalnej związku kontrolowanego, zmierzającej do otrzymania związku o innej definicji strukturalnej, posiadającego właściwości psychoaktywne – o podobnej lub zmienionej sile działania – ale nie kontrolowanego przez prawo.

4 OBECNOŚĆ „POKOLENIOWA” SUBSTANCJI DZIAŁAJĄCYCH PSYCHOAKTYWNIE
Lata (XX w.) Klej Butapren (toluen), bieluń (alkaloidy tropanowe), „kompot” (polska heroina) Lata (XX w.) Kompot, butapren, bieluń Lata Heroina, amfetamina, marihuana, kokaina Od 2000 r. Halucynogenne pochodne amfetaminy, „street drugs, „recreational drugs”, „party drugs” Substancje psychoaktywne zawarte w lekach OTC (dekstrometorfan, pseudoefedryna, kodeina) „dopalacze” (designer drugs) – od 2008 r. - GBL (gamma-butyrolakton) – na rynku w wolnej sprzedaży

5 Przyczyny popularności „dopalaczy”
CENA MODA WZORCE REKLAMOWE DOSTĘPNOŚĆ POZYTYWNY ODBIÓR LEGALNOŚĆ RÓŻNORODNOŚĆ DZIAŁANIE NA ORGANIZM

6 Dopalacz… potoczna nazwa produktów: „kolekcjonerskich”,
„nawozów do kwiatów”, „soli do kąpieli” zawierających różne substancje o możliwym lub faktycznym działaniu psychoaktywnym (mieszanki ziołowe, środki pochodzenia naturalnego, związki syntetyczne);

7 Różne postacie dopalaczy

8 IDZIE NOWE !!! Kiedyś były dopalacze, teraz królują lakiery, kleje, nawozy do roślin, narkotyczne rośliny, płyn do czyszczenia felg, kamieni, komputerów a nawet i środek do irygacji pochwy. Substancje zastępcze przestały dotyczyć tylko konkretnych produktów sprzedawanych w konkretnych sklepach ale zaczęły dotyczyć niemal każdej dziedziny.

9 środki do pielęgnacji samochodu, zawierające GBL
gamma-butyrolakton poza silnym działaniem psychoaktywnym (euforia, zaburzenia świadomości, rozluźnienie mięśni, niepamięć wsteczna), znany jako „koktail gwałtu” – jedna z substancji ułatwiających wykorzystanie seksualne

10 Saszetki zapachowe

11 Saszetki zapachowe


Pobierz ppt "DOPALACZE potoczna nazwa różnego rodzaju produktów zawierających substancje psychoaktywne, które nie znajdują się na liście środków kontrolowanych przez."

Podobne prezentacje


Reklamy Google