Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Potoczna nazwa różnego rodzaju produktów zawierających substancje psychoaktywne, które nie znajdują się na liście środków kontrolowanych przez ustawę o.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Potoczna nazwa różnego rodzaju produktów zawierających substancje psychoaktywne, które nie znajdują się na liście środków kontrolowanych przez ustawę o."— Zapis prezentacji:

1 potoczna nazwa różnego rodzaju produktów zawierających substancje psychoaktywne, które nie znajdują się na liście środków kontrolowanych przez ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. Spożycie ich ma na celu wywołanie w organizmie jak najwierniejszego efektu narkotycznego substancji zdelegalizowanych.

2  substancję pochodzenia naturalnego lub syntetycznego w każdym stanie fizycznym lub produkt, roślinę, grzyba lub ich część, zawierające taką substancję, używane zamiast środka odurzającego lub substancji psychotropowej lub w takich samych celach jak środek odurzający lub substancja psychotropowa, których wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu nie jest regulowane na podstawie przepisów odrębnych; do środków zastępczych nie stosuje się przepisów o ogólnym bezpieczeństwie produktów;

3  Substancje powstałe w wyniku niewielkiej modyfikacji strukturalnej związku kontrolowanego, zmierzającej do otrzymania związku o innej definicji strukturalnej, posiadającego właściwości psychoaktywne – o podobnej lub zmienionej sile działania – ale nie kontrolowanego przez prawo.

4  Lata 1960-1970 (XX w.) Klej Butapren (toluen), bieluń (alkaloidy tropanowe), „kompot” (polska heroina)  Lata 1980-1990 (XX w.) Kompot, butapren, bieluń  Lata 1990-2000 Heroina, amfetamina, marihuana, kokaina  Od 2000 r. Halucynogenne pochodne amfetaminy, „street drugs, „recreational drugs”, „party drugs” Substancje psychoaktywne zawarte w lekach OTC (dekstrometorfan, pseudoefedryna, kodeina) „dopalacze” (designer drugs) – od 2008 r. - GBL (gamma-butyrolakton) – na rynku w wolnej sprzedaży

5 MODA DOSTĘPNOŚĆ LEGALNOŚĆ DZIAŁANIE NA ORGANIZM CENA WZORCE REKLAMOWE POZYTYWNY ODBIÓR RÓŻNORODNOŚĆ

6 potoczna nazwa produktów:  „kolekcjonerskich”,  „nawozów do kwiatów”,  „soli do kąpieli” zawierających różne substancje o możliwym lub faktycznym działaniu psychoaktywnym  (mieszanki ziołowe, środki pochodzenia naturalnego, związki syntetyczne);

7

8  Kiedyś były dopalacze, teraz królują lakiery, kleje, nawozy do roślin, narkotyczne rośliny, płyn do czyszczenia felg, kamieni, komputerów a nawet i środek do irygacji pochwy.  Substancje zastępcze przestały dotyczyć tylko konkretnych produktów sprzedawanych w konkretnych sklepach ale zaczęły dotyczyć niemal każdej dziedziny.

9  gamma-butyrolakton  poza silnym działaniem psychoaktywnym (euforia, zaburzenia świadomości, rozluźnienie mięśni, niepamięć wsteczna),  znany jako „koktail gwałtu” – jedna z substancji ułatwiających wykorzystanie seksualne

10

11


Pobierz ppt "Potoczna nazwa różnego rodzaju produktów zawierających substancje psychoaktywne, które nie znajdują się na liście środków kontrolowanych przez ustawę o."

Podobne prezentacje


Reklamy Google