Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Europejski kodeks walki z rakiem

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Europejski kodeks walki z rakiem"— Zapis prezentacji:

1 Europejski kodeks walki z rakiem

2 Europejski kodeks wali z rakiem jest to zbiór zasad, które mają wskazać odpowiedź na pytanie co robić by żyć zdrowo i nie chorować na raka.

3 Przestrzeganie zasad kodeksu ma pomóc w zmniejszaniu ryzyka występowania chorób nowotworowych. Zalecenia są kluczem do zdrowszego i dłuższego życia.

4 Prowadząc zdrowy tryb życia, można poprawić ogólny stan zdrowia i zapobiec wielu zgonom z powodu nowotworów złośliwych.

5 I. NIE PAL, JEŚLI PALISZ, PRZESTAŃ,NIE PAL PRZY NIEPALĄCYCH.

6 Nie pal. Palenie jest najważniejszą przyczyną przedwczesnych zgonów.
Jeśli palisz, przestań. Zaprzestanie palenia, zanim rozwinie się nowotwór złośliwy lub inna poważna choroba, znacznie zmniejsza ryzyko zgonu z powodu palenia tytoniu, nawet jeśli palenie rzuci osoba w średnim wieku. Jeśli nie potrafisz przestać palić, nie pal przy niepalących. Skutki zdrowotne Twojego PALENIA mogą także ponosić osoby z twojego otoczenia.

7

8 Czy tak możesz zrobić?

9 II.WYSTRZEGAJ SIĘ OTYŁOŚCI

10

11 Otyłość stanowi drugi po paleniu tytoniu czynnik ryzyka , układu krążenia nowotworów złośliwych i chorób przewlekłych, zwłaszcza cukrzycy. Odsetek osób otyłych w Europie ( wskaźnik BMI- powyżej 30) stale wzrasta. BMI(body mass index) – wskaźnik masy ciała

12 Otyłość wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju różnych umiejscowionych nowotworów złośliwych. Badania wykazują na jej związek z rakiem okrężnicy, piersi, nerek, gruczolaka przełyku. Otyłość to zatem nie tylko kwestia estetyczna, ale groźna choroba przewlekła zagrażająca życiu. Wyniki badań sugerują, że ryzyko nowotworu nie ma związku z faktem czy nadwaga powstała we wczesnym, czy późnym okresie dorosłego życia. Należy zatem wystrzegać się jej zawsze.

13 III. BĄDŹ CODZIENNIE AKTYWNY RUCHOWO,UPRAWIAJ ĆWICZENIA FIZYCZNE.

14 Wiele badań jednoznacznie potwierdziło zależności między aktywnością fizyczną, a ograniczeniem ryzyka zachorowań na wiele typów nowotworów złośliwych. Regularne ćwiczenia zmniejszają ryzyko zachorowania na raka. Zmniejszenie ryzyka jest wprost proporcjonalne do stopnia aktywności fizycznej. Należy jednak pamiętać, że poziom wysiłku fizycznego musi być dostosowany indywidualnie. Zwykle zaleca się ćwiczenie 3 raz w tygodniu.

15

16 IV.SPOŻYWAJ WIĘCEJ WARZYW I OWOCÓW: JEDZ CO NAJMNIEJ 5 PORCJI DZIENNIE. OGRANICZ SPOŻYCIE PRODUKTÓW ZAWIERAJACYCH TŁUSZCZE ZWIERZĘCE.

17 Wyniki szeregu badań epidemiologicznych wskazują, że spożywanie dużych ilości warzyw i owoców zmniejsz ryzyko zachorowań na różne nowotwory, szczególnie przełyku , żołądka, okrężnicy, odbytu i trzustki.

18 Owoce i warzywa należy spożywać przy każdym posiłku i konsekwentnie zastępować nimi przekąski między posiłkami – zgodnie z zaleceniami WHO i agencji rządu USA: „warzywa i owoce spożywaj 5 razy dziennie” min. 400g tj.2 sztuki owoców i 200g warzyw.

19 V. NIE PIJ; JEŚLI PIJESZ ALKOHOL – PIWO, WINO LUD NAPOJE WYSOKOPROCENTOWE – OGRANICZ JEGO SPOŻYCIE.

20 Limit dzienny dla mężczyzn nie powinien przekraczać 20g etanolu tj
Limit dzienny dla mężczyzn nie powinien przekraczać 20g etanolu tj. około 2 szklanek piwa, 2 kieliszków wina lub 2 małych kieliszków mocnego alkoholu, a w przypadku kobiet 10g.

21 Jedna porcja alkoholu. Od lewej: kieliszek wina, szklanka piwa , porcja whisky

22 Nie ma różnicy między piwem, winem i napojami wysokoprocentowymi pod względem wpływu na ryzyko wystąpienia nowotworów , głównym czynnikiem zwiększonego ryzyka jest ilość spożywanego etanolu. Udowodniono, że 10 lat po zaprzestaniu spożywania alkoholu ryzyko zachorowania na raka przełyku zmniejsza się o 60%.

23 VI. Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne
VI . Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Szczególnie chroń dzieci i młodzież. Osoby mające skłonności do oparzeń powinny przez całe życie stosować środki chroniące przed słońcem.

24 Słonce może być rakotwórcze
Na nowotwory złośliwe skóry zapadają głównie ludzie rasy białej, szczególnie osoby o jasnej karnacji. Główną przyczyną nowotworów skóry jest ekspozycja na promienie słoneczne, których składnikiem są promienie UV odpowiedzialne za rozwój choroby.

25 Jak uchronić się przed czerniakiem skóry
Chroń się przed słońcem w godz , zajęcia na wolnym powietrzu planuj o innej porze. Zaopatrz się w okulary przeciwsłoneczne i odpowiednie chroniące przed słońcem ubrania. Stosuj kosmetyki zawierające filtry przeciwsłoneczne i jednocześnie staraj się unikać dłuższej ekspozycji na promienie słoneczne. Nie korzystaj z tzw. łóżek opalających, gdyż emitują promieniowanie zbliżone do tego , które jest odpowiedzialne za zwiększone ryzyko zachorowań na czerniaka skóry.

26 VII . PRZESTRZEGAJ ŚCIŚLE PRZEPISÓW DOTYCZĄCYCH OCHRONY PRZED NARAŻENIAM NA ZNANA SUBSTANCJE RAKOTWÓRCZE.

27 SUBSTANCJE RAKOTWÓRCZE TO:
Promieniowanie jonizujące Radon – gaz szlachetny powstający w wyniku rozpadu uranu w skorupie ziemskiej grupą szczególnie narażoną na jego działanie są górnicy, u których wywołuje on rak płuc Zanieczyszczenia z fabryk Linie energetyczne wytwarzające pole magnetyczne o bardzo małej częstotliwości

28

29 VIII .BIERZ UDZIAŁ W PROGRAMACH SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH PRZECIWKO WIRUSOWEMU ZAPALENIU WATROBY TYPU B

30 W Polsce zmniejsza się liczba nowych zakażeń HBV: - 1990 r. - 15 tys
W Polsce zmniejsza się liczba nowych zakażeń HBV: r tys. przypadków, r przypadków Wynika to prawdopodobnie z poprawy warunków sanitarno – higienicznych, a przede wszystkim z programu szczepień, który stopniowo obejmuje coraz większą cześć populacji.

31 Wystrzegaj się otyłości.
Stosuj zasady Europejskie kodeksu walki z rakiem każdego dnia: Nie pal, jeśli palisz przestań. Jeśli nie potrafisz, nie pal przy niepalących. Wystrzegaj się otyłości. Bądź codziennie aktywny ruchowo, uprawiaj ćwiczenia fizyczne. Spożywaj więcej warzyw i owoców: jedz co najmniej 5 porcji dziennie. Ogranicz spożycie produktów zawierających tłuszcze zwierzęce. Nie pij, jeśli pijesz alkohol- piwo, wino napoje wysokoprocentowe – ogranicz spożycie: mężczyźni do dwóch porcji dziennie, kobiety jednej porcji dziennie. Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Przestrzegaj przepisów dotyczących ochrony przed narażeniem na substancje rakotwórcze. Bierz udział w programach szczepień ochronnych przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby.

32 DZIĘKUJĘ


Pobierz ppt "Europejski kodeks walki z rakiem"

Podobne prezentacje


Reklamy Google