Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Bułgaria Tradycje.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Bułgaria Tradycje."— Zapis prezentacji:

1 Bułgaria Tradycje

2 Surwakari Nowy rok w Bułgarii. W kalendarzy gregoriańskim przypada z 13 na 14 stycznia. Surwakiri to tradycja polegająca na chodzeniu z domu do domu i składani życzeń. Po północy w Nowy Rok mężczyźni chodzą po ulicach z zdobionymi kłosami zboża zwanymi surwaczkami, którymi biją ludzi po plecach składając przy tym życzenia zdrowia i długiego życia.

3 Kolendari Bułgarski odpowiednik kolędy. Podobnie jak u nas, kolendari chodzą po domach śpiewając pieśni i błogosławiąc mieszkańców domów. Wizytówką kolędników jest długi, rzeźbiony kij dębowy zwany kolenderką.

4 Martenica Jest to święto obchodzone 1 marca i oznacza nadejście wiosny. Domy odwiedza baba Marta. Ludzie obdarowują się martenicami, czyli amuletami z białej i czerwonej włóczki. Noszone jako naszyjnik lub bransoletka mają zapewnić zdrowie i chronić przed nieszczęściami. Działają do momentu zobaczenia pierwszego bociana lub pierwszej jaskółki.

5 Kukeri Początek wiosny zaznaczają kukeri, obrzęd na który każdy uczestnik przygotowuje bogato zdobioną maskę. Bogactwo zdobień świadczy tylko o zmyśle artystycznym kukera i jego umiejętnościom. Uczestnicy oprócz masek ubierają przygotowane przez siebie kolorowe stroje. Zasadniczym punktem obrzędu jest symbolika orka i siew, która przepowiada obfite zbiory z pól i ogrodów.

6 Wielkanoc Podobnie jak w Polsce w Bułgarii maluje się pisanki, jednak według bułgarskiej tradycji robi się to w Wielki Czwartek lub Wielką Sobotę. Malować zaczyna najstarsza kobieta rodu, która symbolicznie zakreśla na czołach dzieci i reszty członków rodziny znak krzyża. W Bułgarii do dziś przetrwało starożytne wierzenie, że jajka mają magiczną i leczniczą moc.

7 Winnice Początki uprawy winorośli na terytorium Bułgarii przypisuje się Trakom, uważanym za jednych z najlepszych winiarzy antycznych. Pierwsze winnice zakładano wzdłuż rzeki Maricy oraz na terenach nadmorskich. Do dziś tradycja winiarska właśnie tam jest najsilniej zakorzeniona.

8 Kuchnia Specjały tej kuchni to - zupy pilieszko supa oraz topczeta, - kotlety kiufte i kebapcze, - chłodnik tarator, - sałatka szopska, - gulasz kavarna. sałatka szopska topczeta kebabcze kotlety kiufte

9 Folklor Kultura Bułgarii to także różne przejawy artystycznej działalności. Na uwagę zasługuje przede wszystkim ciekawa i różnorodna muzyka folkowa uważana za wizytówkę Bułgarii. Do najbardziej popularnych zaliczany jest  kobiecy śpiew (w tym chóralny) i zespoły weselne. Tradycyjnie muzycy to głównie Cyganie, ich występy są bardzo ekspresyjne i zawierają sporą dawkę spontaniczności.

10 July morning Pomimo, iż tradycja July morning związana jest ze światowym ruchem hippisów z lat 60-tych funkcjonuje do dziś. Każdej nocy z 30 czerwca na 1 lipca ludzie zbierają się w grupy na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego, aby wspólnie powitać wschód słońca. Często towarzyszą temu religijne rytuały. July morning jest jednak unikalnym świętem, gdyż nie obserwuje się go w innych krajach Europy, a nawet świata. Jego genezy doszukuje się w proteście przeciwko komunistycznej władzy, wyrażonym w symbolice piosenki grupy Uriah Heep.

11 Wykonała Daria Piskorz
Dziękuję za uwagę Wykonała Daria Piskorz Źródło: Internet


Pobierz ppt "Bułgaria Tradycje."

Podobne prezentacje


Reklamy Google