Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Serock.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Serock."— Zapis prezentacji:

1 Serock

2 Herb Serocka-Śsw.Wojciech
Herbem Miasta i Gminy Serock jest herb miasta Serocka. W błękitnym polu umieszczona jest postać Świętego Wojciecha w stroju biskupim. Św. Wojciech w prawej ręce trzyma złoty pastorał, lewa ręka jest zgięta i oparta na piersiach, szata wierzchnia - ornat - jest w kolorze złotym, z czerwonym pasem pośrodku, szata spodnia - alba - w kolorze białym. Twarz ręce w kolorze białym, stopy w kolorze złotym. Po prawej stronie świętego umieszczona jest duża litera "S" jako skrót słowa "SANCTUS", a po stronie lewej duża złota litera "A" jako skrót słowa "ADALBERTUS". Herb gminy umieszcza się w pomieszczeniach urzędowych i salach posiedzeń, należących do: organów gminy i jednostek organizacyjnych gminy.

3 Hejnal serocki Uchwałą Rady Miejskiej w Serocku Nr 654/LXXXI/2002 z dnia 27 kwietnia 2002 roku w sprawie: ustanowienia hejnału gminnego zatwierdzono hejnał gminny. Oparty jest on na motywach opery „Halka” Stanisława Moniuszki, do którego libretto napisał Włodzimierz Wolski wpisany w dzieje Serocka. Muzykę skomponował Mieczysław Leśniczak. Hejnał jest grany każdego dnia o godz z wyjątkiem świąt państwowych 3 Maja i 11 Listopada. Kurant Oparty jest na melodii „Serockiego walczyka”, który skomponował Marian Różycki - nauczyciel muzyki z Serocka. Kurant rozbrzmiewa codziennie, całodobowo, o każdej pełnej godzinie. 

4 NASZ ŚWIĘTY WOJCIECHU 1.Nasz święty Wojciechu patronie Serocka Natchnij nas miłością i jednością, Miej w swojej opiece gród wraz z ludem swym Kieruj myślą, sercem ,każdym naszym Spraw by ludzie byli dobrzy i pogodni dniem, By słowa i myśli przekuwali w czyn Byśmy solidarnie, zgodnie i ofiarnie, Wspólny los Serocka wzięli w ręce 2.Natchnij nas miłością, jednością, ufnością swe. Kieruj myślą, sercem każdym naszym dniem, Byśmy jedno byli ,ku dobru dążyli. Oto nasz patronie bardzo prosim Cię. 3.Błogosław nam w pracy w nauce i w domu, W każdym Bożym dziele, które dane jest. Słysz więc prośby nasze w Serockim kościele I bądź z ludem swym aż po życia kres.

5 Historia gminy W latach , z uwagi na strategiczne znaczenie tego miejsca, Napoleon polecił zbudować tu twierdzę. W 1809 r. w czasie wojny polsko - austriackiej była ona podstawą działań wojsk gen. J. Niemojewskiego. Do dalszej rozbudowy przystąpiono na skutek starań marszałka Davout, ale przerwano te prace w 1811r., gdyż decydujące znaczenie przyznano twierdzy Modlin, a Serockowi tylko rolę pomocniczą. W północnej części miasta zachowały się fragmenty fortyfikacji, m.in. w postaci wałów ziemnych. Druga wojna światowa przyniosła niemal zupełne zniszczenie miasta, szczególnie w czasie walk na przyczółku pułtusko - serockim w 1944 r.

6 Serock & Barbarka Serock jest jednym z najstarszych miast na Mazowszu powstałym u progu naszej państwowości. Gród zbudowano na prawym, wysokim brzegu Narwi, w okolicy połączenia z Bugiem. Od wschodu otoczony było wałem obronnym natomiast od południa i północy chroniły je głębokie parowy. Gród rozwijał się w XI-XIII wieku. Dziś, do miejsca na którym je wzniesiono, zwanego obecnie Barbarką, prowadzi trakt spacerowy natomiast samo miejsce dawnego grodu stanowi obecnie miejsce "spotkań melomanów" - cyklicznie organizowanych letnich spotkań muzycznych.

7 Rynek serocki & kosciol
Na północ od grodu powstała osada targowa, dając początek średniowiecznemu miastu, które w 1417 roku uzyskało od księcia Janusza I prawa miejskie chełmińskie. Z tego okresu zachowany jest w części staromiejskiej średniowieczny układ urbanistyczny: kwadratowy rynek z częściową zabudową pierzei i siecią ulic oraz późnogotycki murowany kościół parafialny.

8 Kośsciólł w Serocku Późnogotycki, murowany, orientowany kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Zbudowany z fundacji Janusza III i Stanisława - ostatnich książąt mazowieckich po 1520 roku, wzniesiony staraniem ówczesnego proboszcza Wojciecha Popielskiego; kościół parafialny, jednonawowy, ze sklepieniem gwiaździstym. Osobliwością serockiego kościoła jest to, że posadzka znajduje się poniżej poziomu otoczenia. Wpisany do rejestru zabytków w 1961r. Wewnątrz kościoła pozostało oryginalne barokowe wyposażenie: ołtarz główny przedstawiający Zwiastowanie Najświętszej Marii Panny, po bokach którego są rzeźby figuralne patronów Polski: św. Wojciecha i św. Stanisława, dwa ołtarze boczne – św. Anny i św. Barbary, ambona, chrzcielnica. W kościele znajdują się dwie symetrycznie usytuowane zakrystie, do zachodniej prowadzi portal z gotycką, ceglaną, odkrytą archiwoltą. W kościele jest też obraz namalowany przez malarza -Stanisława Witolda Bieniasa przedstawiający „Cud nad Wisłą”.

9 Napoleoński zajazd pocztowy
Pozostałością historii jest dawny Zajazd Pocztowy Napoleoński przy ul. Pułtuskiej 13 i 15, na który składają się budynki parterowe połączone bramą w kształcie łuku odcinkowego. Wzniesiono go w I połowie XIX wieku w stylu klasycystycznym, przebudowano w II połowie XIX i w XX wieku. Wpisany do rejestru zabytków w 1963 i 2000 roku.

10 Prezentacje dzieci ze szkoły podstawowej w Serocku

11 Koniec Agnieszka Brodnicka


Pobierz ppt "Serock."

Podobne prezentacje


Reklamy Google