Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

1 Nielegalne dotykanie rękami Konferencja przedsezonowa sędziów LZKosz Biała Podlaska 19-20.09.2009 Pion Szkolenia Kolegium Sędziów LZKosz przedstawia:

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "1 Nielegalne dotykanie rękami Konferencja przedsezonowa sędziów LZKosz Biała Podlaska 19-20.09.2009 Pion Szkolenia Kolegium Sędziów LZKosz przedstawia:"— Zapis prezentacji:

1 1 Nielegalne dotykanie rękami Konferencja przedsezonowa sędziów LZKosz Biała Podlaska 19-20.09.2009 Pion Szkolenia Kolegium Sędziów LZKosz przedstawia:

2 2 Konferencja przedsezonowa sędziów LZKosz Biała Podlaska 19-20.09.2009 HANDCHECKING Dotykanie przeciwników dłonią(ńmi) i/lub ręką(ami) Dotykanie przeciwnika rękę(ami) niekoniecznie jest, samo w sobie, naruszeniem przepisów. Sędziowie muszą zadecydować, czy zawodnik powodujący kontakt osiągnął nieuzasadnioną korzyść. Jeżeli zetknięcie spowodowane przez zawodnika w jakikolwiek sposób ograniczaswobodę ruchów przeciwnika, to takie zetknięcie jest faulem. Nielegalne użycie ręki(ąk) lub wyciagniętego(ych) ramienia(on) ma miejsce, kiedy zawodnik obrony kryjąc przeciwnika z piłka lub bez piłki, kładzie i pozostawia w kontakcie z nim rękę lub ramie, aby powstrzymać jego poruszanie. Powtarzające się dotykanie lub „trącanie” przeciwnika z piłką lub bez piłki jest faulem, gdyż może prowadzić do zaostrzenia gry.

3 3 Konferencja przedsezonowa sędziów LZKosz Biała Podlaska 19-20.09.2009 HANDCHECKING Faulem zawodnika atakującego z piłką jest: „Owinięcie” lub przytrzymanie ramieniem lub łokciem zawodnika obrony w celu uzyskania niezasadnionej korzyści. Odepchnięcie w celu przeszkodzenia obrońcy w zagraniu lub próbie zagrania piłką lub w celu zwiększenia odległości między sobą a obrońcą. Używanie wyciągniętego ramienia lub ręki podczas kozłowania, aby przeszkodzić przeciwnikowi w zdobyciu piłki. Faulem zawodnika atakującego bez piłki jest odepchnięcie przeciwnika w celu: Uwolnienia się do otrzymania podania. Przeszkodzenia przeciwnikowi w zagraniu lub próbie zagrania piłką. Zwiekszenia odległości między sobą a obrońcą.

4 4 Prawidłowa ocena dotykania rękami przeciwnika pozostającego w polu widzenia obrońcy jest jednym z najważniejszych elementów zachowujących równowagę pomiędzy grą w obronie i grą w ataku. Kluczowym momentem w grze na obwodzie, jest rozpoczęcie kozłowania. Dzięki szybkiemu pierwszemu krokowi atakujący może „zostawić” za sobą obrońcę i uzyskać znaczącą przewagę w grze 1×1, tym samym otwierając sobie drogę do kosza. Obrońcy doskonale zdają sobie z tego sprawę, mając w pamięci zalecenia trenerów „Nie daj się minąć! Nie przegraj!”. Wyciągnięta ręka/ręce dotykające atakującego mają na celu powstrzymanie jego poruszania, zniwelowanie przewagi biegowej lub ukierunkowanie kozłowania w dogodną dla obrońcy stronę. Nieodgwizdywanie przez sędziów fauli zachęca obrońców do nieczystej gry i powoduje frustrację atakujących. Umiejętne ustalenie poziomu dozwolonych kontaktów, poprzez prewencyjne ostrzeganie słowne oraz odgwizdywanie fauli na początku meczu ustala odpowiednią równowagę pomiędzy obroną i atakiem. Pokazanie co wolno, a co jest zabronione w grze rękami precyzyjnie ustala reguły gry, którą będziemy prowadzić do końca meczu. Konferencja przedsezonowa sędziów LZKosz Biała Podlaska 19-20.09.2009 HANDCHECKING

5 5 Konferencja przedsezonowa sędziów LZKosz Biała Podlaska 19-20.09.2009 Dobre rozumienie zasady korzyść/niekorzyść nie jest tożsame z posiadaniem lub utratą przez zawodnika kontroli nad piłką. Atakujący, który jest nielegalnie powstrzymywany rękami, natychmiastowo znajduję się w sytuacji niekorzystnej. Mimo posiadania piłki nie może realizować swoich zadań, zarówno w: - pozycji statycznej (przed rozpoczęciem kozłowania) np.: gry przodem do kosza - musi się odwrócić, bo obrońca cały czas go dotyka ingerując w jego cylinder stwarza bezpośrednie zagrożenie przechwycenia piłki, - pozycji dynamicznej (w trakcie kozłowania) np.: kozłowania z zamierzoną szybkością lub w zamierzonym kierunku - musi poruszać się wolniej lub w tym kierunku, w którym pozwala mu mu obrońca trzymający swą rękę na biodrze atakującego. Jednolita ocena dotykania rękami jest jednym z elementów, który znacząco wpływa na linię sędziowania wyznaczoną w danym meczu. Stałość oceny każdego z sędziów, oraz stałość oceny całej trójki sędziowskiej powoduje, że zawodnicy mogą dostosować się do wyznaczonych przez sędziów reguł gry. Utrzymanie tego samego poziomu dozwolonych i niedozwolonych zagrań wymaga koncentracji i ciągłej pracy od pierwszego do ostatniego gwizdka. HANDCHECKING

6 6 P O W O D Z E N I A K. Nowak Konferencja przedsezonowa sędziów LZKosz Biała Podlaska 19-20.09.2009


Pobierz ppt "1 Nielegalne dotykanie rękami Konferencja przedsezonowa sędziów LZKosz Biała Podlaska 19-20.09.2009 Pion Szkolenia Kolegium Sędziów LZKosz przedstawia:"

Podobne prezentacje


Reklamy Google