Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

TECH – INFO technika, fizyka, informatyka

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "TECH – INFO technika, fizyka, informatyka"— Zapis prezentacji:

1 TECH – INFO technika, fizyka, informatyka

2 Rodzaje materiałów włókienniczych
Do materiałów włókienniczych zalicza się: Tkaniny – wyroby płaskie powstałe z układu dwóch nitek(tkanie ręczne lub mechaniczne). Dzianiny – powstają w wyniku ręcznego lub mechanicznego tworzenia z jednej nitki „oczek” i odpowiedniego ich łączenia. Wyroby plecione – wykonuje się je z nitek przeplatanych w określonym porządku (koronki, taśmy).

3 Rodzaje materiałów włókienniczych
Przędziny – powstają z połącznia ze sobą wielu krótkich włókien; służą do usztywniania odzieży. Włókniny – są miękkie i puszyste wskutek obustronnego drapania; służą do ocieplania odzieży lub jako materiał dźwiękochłonny.

4 Pochodzenie i zastosowanie włókien
włókna chemiczne naturalne roślinne syntetyczne sztuczne zwierzęce mineralne

5 Pochodzenie i zastosowanie włókien
Włókna roślinne dzielimy na: Łodygowce – wyrabiane z łodyg lnu, pokrzywy, konopi. Liściaste – do ich produkcji wykorzystuje się liście manii, juki, rafii. Nasienne – do produkcji pozyskuje się surowiec z nasion bawełny. Owocowe – surowcem do produkcji są owoce kokosu i kapoku.

6 Pochodzenie i zastosowanie włókien
Włókna zwierzęce pozyskuje się z : Wełny – wykorzystuje się wełnę owczą, króliczą, kozią, wielbłądzią. Sierści – zastosowanie znalazła sierść zajęcza i bydlęca. Włosia końskiego. Wydzieliny gruczołów gąsienic – wydzielina ta nosi nazwę jedwabiu naturalnego.

7 Pochodzenie i zastosowanie włókien
Włókna chemiczne są wytwarzane przez człowieka i dzielimy je na: Sztuczne – wytwarzane ze związków znajdujących się w przyrodzie np. celulozy; Syntetyczne – powstające z połączenia ze sobą kilku związków pochodzenia naturalnego np. kauczuk; Mineralne – surowcem do ich produkcji jest węgiel, metale, minerały.

8 Wyrób tkanin i dzianin Tkaninę tworzą zasadniczo dwie nitki, które są ułożone względem siebie pod kątem prostym i się przeplatają. Główne nici to osnowa – przebiegają one wzdłuż tkaniny, są bardziej skręcone, naprężone i mocniejsze. Wokół nich przeplatają się od jednego brzegu tkaniny do drugiego nitki wątku, które są mniej skręcone i naprężone oraz słabsze. W produkcji tkanin wyróżnia się dwa Rodzaje splotów: Podstawowe – płócienny, skośny, atłasowy; Pochodne – panama, rypsowy pionowy, rypsowy skośny złożony

9 Wyrób tkanin i dzianin Dzianina jest wyrobem włókienniczym powstałym z połączenia ze sobą oczek w wyniku dziania w sposób ręczny lub maszynowy. Najmniejszą częścią dzianiny jest oczko. Kilka oczek może tworzyć kolumienkę – gdy połączone są pionowo, lub rządek – gdy łączą się w poziomie. Oczka w dzianinie mogą być prawe lub lewe.

10 Podstawowe ściegi ręczne i maszynowe
Ścieg to charakterystyczny sposób przewlekania nitki przez materiał w celu połączenia jego fragmentów lub ozdobienia. ściegi maszynowe ręczne Ze względu na zastosowanie podstawowe ozdobne

11 Podstawowe ściegi ręczne i maszynowe
Do podstawowych ściegów ręcznych należą: Ściegi przed igłą – fastryga Ściegi za i igłą

12 Podstawowe ściegi ręczne i maszynowe
Ściegi dziergane: Właściwy równoległy Łańcuszek Zakopiański Gałązkowy

13 Podstawowe ściegi ręczne i maszynowe
Szew to sposób połączenia ze sobą tkanin – wówczas nazywa się on szwem łączącym, lub sposób wykańczania brzegów tkanin - czyli szew brzegowy wykonany za pomocą odpowiedniego ściegu. szwy ręczne maszynowe Ze względu na zastosowanie łączące brzegowe

14 Podstawowe ściegi ręczne i maszynowe
Do szwów łączących zalicza się: Szew zwykły stojący Szew bieliźniany Szew zakładkowy Szew stykowy Do szwów brzegowych zaliczamy: Szew obrębiający Szew francuski Szew nakładkowy lamówka

15 Zasady wykonania ubioru
W celu wykonania dowolnego modelu ubioru – np. spódnicy, spodni – należy najpierw wykonać jego wykrój lub skorzystać z gotowego. Wykrój to rozrysowane na arkuszu papieru dokładne wymiary poszczególnych elementów, z których składa się dany model. Poszczególne elementy to formy i narysowane są zgodnie z indywidualnymi wymiarami. Wykonując formę należy zdjąć miarę, czyli zmierzyć sylwetkę osoby, na którą ma być wykonany model.

16 Zasady wykonania ubioru
Miarę ustala się mierząc: Obwód klatki piersiowej(1) Obwód talii (2) Obwód bioder (3) Szerokość pleców (4) Długość stanu (5) Długość ramienia (6) Długość rękawa (7) Obwód ręki (8) Długość całkowitą modelu (9) Obwód szyi (10)

17 Konserwacja odzieży. Oznaczenia na metkach

18 Konserwacja odzieży. Oznaczenia na metkach
Pranie to proces, który ma na celu usunięcie brudu i zanieczyszczeń znajdujących się na tkaninie lub dzianinie. Może składać się z kilku czynności: Namoczenia Prania właściwego Gotowania Płukania Krochmalenia Suszenia Czyszczeniem chemicznym zajmują się pralnie chemiczne


Pobierz ppt "TECH – INFO technika, fizyka, informatyka"

Podobne prezentacje


Reklamy Google