Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

POLSKA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "POLSKA."— Zapis prezentacji:

1 POLSKA

2 Informacje Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi km² co daje jej 70. miejsce na świecie i 9 w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej. Od zachodu graniczy z Niemcami, od południa z Czechami i Słowacją, od wschodu z Ukrainą i Białorusią, od północnego wschodu z Litwą oraz od północy z Rosją poprzez jednostkę administracyjną o nazwie obwód kaliningradzki. Ponadto większość północnej granicy Polski wyznacza wybrzeże Morza Bałtyckiego. Polska wyłączna strefa ekonomiczna na Bałtyku graniczy ze strefami Danii i Szwecji.

3 Co warto zobaczyć ? WAWEL W KRAKOWIE OSADA W BISKUPINIE
ZAMEK W MALBORKU  OSADA W BISKUPINIE Zamek w Malborku jest jednym wielkim średniowiecznym założeniem obronnym, wzniesionym przez Zakon Szpitala Najświętszej Panny Marii Domu Niemieckiego w Jerozolimie w okresie od XIII po XV w. Budowę rozpoczęto w 1278 roku od wytyczenia i wzniesienia muru obwodowego zamku konwentualnego, zaprojektowanego jako prostokąt. Wzgórze Wawelskie jest najważniejszym monumentem polskiej kultury i historii. Już u schyłku X w. był tutaj ośrodek władzy książęcej, a na początku XI w., rezydencja biskupów. W XIV w. zbudowano okazały zamek i katedrę w stylu gotyckim. W XVI w. Zygmunt Stary przebudował rezydencję i powstał wspaniały zamek renesansowy, a w katedrze kaplica grobowa tegoż władcy i jego syna Zygmunta Augusta. Biskupin to jeden z najbardziej znanych rezerwatów archeologicznych w Europie Środkowej - leży ok. 70 km na pn.-wsch. od Poznania. Historia badań Biskupina rozpoczęła się w 1933 roku, gdy miejscowy nauczyciel - Walenty Szwajcer - odkrył na półwyspie jeziora Biskupińskiego fragmenty drewnianych konstrukcji.

4 Co warto zobaczyć? ZAMEK KRÓLEWSKI W WARSZAWIE ZAKOPANE-MORSKIE OKO KRUPÓWKI Zamek Królewski w Warszawie, dawna rezydencja królewska, także siedziba najwyższych władz państwa - sejmu oraz licznych urzędów koronnych. Pomnik historii i sztuki polskiej. Usytuowany na lewym brzegu Wisły, na terenie dawnego grodu książęcego (XIII-XIV w.). Morskie Oko– największe jezioro w Tatrach, położone w Dolinie Rybiego Potoku u stóp Mięguszowieckich Szczytów, na wysokości 1395 m n.p.m. Krupówki – obok Giewontu, największy symbol Zakopanego! Raj dla wielbicieli góralskich klimatów oraz zakupów . Na Krupówkach znajdziemy bowiem liczne restauracje z zakopiańskimi przysmakami, a często i muzyką na żywo. Ponadto jest to miejsce z licznymi sklepami .

5 HISTORIA POLSKI 966 – Chrzest Polski
1025 – Koronacja Bolesława Chrobrego 1327 – Początek wojny z Zakonem Krzyżackim 1410 – Bitwa pod Grunwaldem 1411 – Pokój w Toruniu, zakończenie wojny polsko-krzyżackiej 1525 – Hołd Pruski, Albrecht Hochenzollern składa hołd lenny Zygmuntowi I Staremu 1573 – Konfederacja warszawska, pierwsza wolna elekcja 1772 – I rozbiór Polski dokonany przez Rosję, Austrię i Prusy 1791 – Uchwalenie Konstytucji 3 Maja (pierwsza w Europie, druga – po USA – na świecie) 1793 – II rozbiór Polski dokonany przez Rosję i Prusy 1795 – III rozbiór Polski dokonany przez Rosję, Austrię i Prusy 1807 – Utworzenie Księstwa Warszawskiego 1816 – Utworzenie Królestwa Polskiego 1914 – 1918 – I wojna światowa 1918 – Odzyskanie niepodległości (za datę przyjęto 11 listopada) 1921 – Traktat ryski, ustanowienie granic Polski 1939 – Zerwanie przez Niemcy paktu o nieagresji z Polską, wybuch II wojny światowej, atak Niemiec na Polskę 1 września 1945 – Zakończenie II wojny światowej, konferencja w Jałcie (uznanie Polski za strefę wpływów ZSRR), bezwarunkowa kapitulacja III Rzeszy, konferencja w Poczdamie 1989 – Obrady Okrągłego Stołu, koniec komunizmu w Polsce, początek III RP 1999 – Wstąpienie Polski do NATO 12 marca 2004 – Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej 1 maja

6 KUCHNIA POLSKA Tradycyjne polskie specjały to prawdziwe bomby kaloryczne, na które warto jednak się skusić. Kuchnia polska obfituje w potrawy mięsne przyrządzane na wiele sposobów. Szczególnie polecamy takie dania jak: bigos, kotlet schabowy, pierogi czy gołąbki (więcej potraw opisujemy poniżej). Polska kuchnia słynie z doskonałego chleba i pysznych kiełbas. Podstawowe składniki wykorzystywane w polskiej kuchni to: kiszona kapusta, buraki, ogórki (kiszone i korniszony), śmietana, kalarepa, grzyby, różne gatunki kiełbas. Potrawy zawdzięczają swój niepowtarzalny smak odpowiednio dobranym przyprawom, takim jak: majeranek, koperek, kminek, pietruszka, pieprz. Wśród słodkości królują ciasta i ciastka. Do typowej polskiej uczty wskazany jest kieliszek wódki, który ułatwi trawienie.

7 FOLKLOR POLSKI – TRADYCJA WIELU REGIONÓW……
Folklor Góralski Folklor ten obejmuje region Podhala, Spiszu i Beskidów. Polskie Góry słyną z różnego typu strojów ludowych, a także z haftów, koronek i oscypka. Folklor Wielkopolski Wielkopolska to najstarszy region w Polsce. Wyróżnia się nie tylko smakiem potraw, ale przede wszystkim w tańcu i strojach ludowych. Folklor Kaszubski Kaszubi również posiadają własny strój ludowy. Jednak głównym elementem, który odróżnia Kaszubów od innych grup jest język. Kaszuby słyną również z wydobywania bursztynu. Folklor Kujawski Kujawy to region położony na styku Pomorza, Mazowsza i Wielkopolski. To stąd pochodzi słynny taniec Kujawiak.Kujawy znane są równiez z niepowtarzalnego haftu. Folklor Krakowski Krakowiacy mogą poszczycić się dwoma rodzajami strojów ludowych. To oni stworzyli popularny taniec Krakowiak. A obecnie budują piękne szopki Bożonarodzeniowe. Folklor Kołbielski Region kołbielski znany jest głownie z wycinanek i haftów. Zachował się jeszcze orginalny strój ludowy, ale jest mniej znany niż wycinanki czy hafty z tego regionu. Folklor Kurpiowski Kurpie to region znajdujący sie na Mazowszu i obejmujący swoim zasięgiem, tereny Puszczy Zielonej i Puszczy Białej. Folklor rozwija się głównie na tereanch Puszczy Zielonej, która słynie z pięknych strojów i wycinanek. Folklor Łowicki Obszarem obejmuje tereny dawnego księstwa łowickiego. Łowicz, jako region znany jest z barwnych strojów ludowych, z dostojnnych obchodów Bożego Ciała, a także z bardzo kolorowej wycinanki ludowej.


Pobierz ppt "POLSKA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google