Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Bułgaria. Informacje Bułgaria, Republika Bułgarii państwo państwo położone w południowo- wschodniej Europie, na Bałkanach. Graniczy z Serbią oraz Macedonią.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Bułgaria. Informacje Bułgaria, Republika Bułgarii państwo państwo położone w południowo- wschodniej Europie, na Bałkanach. Graniczy z Serbią oraz Macedonią."— Zapis prezentacji:

1 Bułgaria

2 Informacje Bułgaria, Republika Bułgarii państwo państwo położone w południowo- wschodniej Europie, na Bałkanach. Graniczy z Serbią oraz Macedonią od zachodu, Grecją i Turcją od południa, Morzem Czarnym od wschodu i Rumunią od północy. Bułgaria jest członkiem Unii Europejskiej ( od 2007r.) Stolicą Bułgarii jest Sofia (1,1 mln mieszkańców), inne większe miasta to Płowdiw, Warna, Burgas, Ruse, Stara Zagora, Plewen i Wraca. Największa góra to Musała (2925 m n.p.m.) Bułgaria dzieli się na 28 obwodów.  całkowita granica lądowa: 1808 km  długość wybrzeża: 378 km  długość granic z sąsiadującymi państwami:  Rumunia 608 km  Grecja 494 km  Serbia 318 km  Turcja 240 km  Macedonia148 km Prezydentem jest Rosen Plewnelijew

3 Co Warto Zobaczy ć ? Jeździec z Madary Jeździec z Madary - średniowieczny relief naskalny. Jest jedynym zabytkiem tego rodzaju w Europie. Relief, wykuty w pionowej skale na wysokości przedstawia jeźdźca oraz biegnącego za nim psa-jeździec włócznią przeszywa lwa, który leży pod przednimi nogami konia. Nesebyr miasto w obwodzi e Burgas, w Bułgarii, położone na niewielkim półwyspie na wybrzeżu Morza Czarnego, 10 194 mieszkańców. Miasto jest rezerwatem architektoniczn ym i archeologicznym od 1956, a od 1983 zabytki kultury w mieście zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Nesebyr Park narodowy Pirynu leży w górach Piryn, którego najwyższym wierzchołkiem jest Wichren, w Bułgarii. Założony w 1962 r. pod nazwą Parku Narodowego Wichrenu, obejmował wówczas powierzchnię 62 km². W roku 1974 znacznie rozszerzony do aktualnej powierzchni 274 km². Park Narodowy Pirynu

4 Kusłużących przede wszystkim do sporządzania smacznych sałatek i surówek. Najpopularniejszą z nich jest bez wątpienia szopska sałata, którą można zamówić w większości restauracji w Bułgarii. W kuchni bułgarskiej raczej nieczęsto występują potrawy mączne, a już nie do pomyślenia trudne do przełknięcia jest dla Bułgara gotowane ciasto w rodzaju naszych pierogów. Podstawowe dania nigdy nie mają słodkiego smaku (a więc nie uświadczy się tu potraw typu knedle, nie daj Boże, pierogi z jabłkami lub truskawkami), za to desery bywają nader pomysłowe. Bułgarzy zjadają bardzo dużo chleba, podawanego praktycznie do wszystkich dań. Mają także swój, sposób jedzenia chleba: nie trzymają całej kromki w dłoni, chnia bułgarska jest kuchnią bałkańską, w której wiele potraw jest wspólnych dla wszystkich narodów zamieszkujących Półwysep, często noszą nawet one podobnie brzmiące nazwy, najczęściej pochodzenia tureckiego lub greckiego. W kuchni bułgarskiej wykorzystuje się dużo warzyw, lecz kładą obok talerza na serwetce i ułamują po kawałku. KUCHNIA BUŁGARSKA

5 Ś wi ę ta DataŚwięta państwoweBułgarska nazwa 1 styczniaNowy Rok Нова година (nowa godina) 3 marca Święto Odzyskania Niepodległości Национален празник (nacjonalen praznik) 1 majaŚwięto Pracy Ден на труда (den na truda) 24 maja Święto Piśmiennictwa Słowiańskiego i Kultury Ден на славянската писменност и култура (den na slawjanskata pismennoct i kultura) 6 wrześniaDzień Jedności Narodowej Ден на съединението на България (den na syedinenieto na Bulgaria) 22 wrześniaDzień Niepodległości Ден на независимостта (den na nezawisimostta) 1 listopadaDzień Budzicieli Narodu Ден на народните будители (den na narodnite buditeli) 25 grudniaBoże NarodzenieКоледа (koleda)

6 Kultura i sztuka Bułgaria od okresu średniowiecza (XIII wiek, XIV wiek) znana jest ze swoich ikon. Przedstawiciele tzw. tyrnowskiej szkoły malarskiej (XIV wiek) z powodzeniem przekraczali reguły rządzące tradycyjnym, hieratycznym malarstwem ikon, dzięki czemu stworzyli oni jedną z najbardziej znaczących szkół artystycznych wschodniego chrześcijaństwa. Bułgaria posiada również starą i bogatą tradycję śpiewu chóralnego. Najbardziej znanym współczesnym artystą bułgarskim jest bez wątpienia Christo Jawaszew. Zdobył on rozgłos wielu spektakularnymi happeningami, wśród których najbardziej kontrowersyjne było „zapakowanie” w folię m.in. gmachu Reichstagu w Berlinie oraz Pont Neuf w Paryżu. Bułgaria posiada także bogate tradycje w dziedzinie teatru lalkowego (nie tylko dla dzieci).


Pobierz ppt "Bułgaria. Informacje Bułgaria, Republika Bułgarii państwo państwo położone w południowo- wschodniej Europie, na Bałkanach. Graniczy z Serbią oraz Macedonią."

Podobne prezentacje


Reklamy Google