Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

1. XIV Wojewódzki Konkurs Interdyscyplinarny dla racjonalizatorów i twórczo myślącej młodzieży gimnazjalnej i ponad gimnazjalnej „OD EINSTEINA DO…”. Radio.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "1. XIV Wojewódzki Konkurs Interdyscyplinarny dla racjonalizatorów i twórczo myślącej młodzieży gimnazjalnej i ponad gimnazjalnej „OD EINSTEINA DO…”. Radio."— Zapis prezentacji:

1 1. XIV Wojewódzki Konkurs Interdyscyplinarny dla racjonalizatorów i twórczo myślącej młodzieży gimnazjalnej i ponad gimnazjalnej „OD EINSTEINA DO…”. Radio lampowe Diora Sonata 62012 Gimnazjum nr. 1 im. gen. Broni St. Maczka w Jaworzu Eryk Bohucki kl. III & Dawid Wieja kl. III Nauczyciel prowadzący : mgr inż. Marzena Wajda-Parzyk

2 2. Pewnego razu trafiłem na stare urządzenie, jak się później okazało było to radio lampowe. Ponieważ radioodbiornik było w złym stanie, postanowiłem go odrestaurować i przywrócić mu dawny wygląd. Aby prace przebiegały szybko i bezproblemowo poprosiłem do pomocy mojego kolegę Dawida. Mieliśmy ogromną nadzieję, że nasza praca przyniesie nam oczekiwany efekt oraz wzbogaci nasze umiejętności.

3 3.

4

5 Nasze urządzenie to radioodbiornik lampowy Diora Sonata 62012 z gramofonem produkowany przez Zakłady Radiowe Diora od roku 1961-1969. Radioodbiornik po renowacji 4.

6 Prąd elektryczny to uporządkowany ruch ładunków elektrycznych. Wyróżniamy prąd: stały i zmienny. Obwody elektryczne: szeregowe: Równoległe: 5.

7 Napięcie prądu elektrycznego: Natężenie prądu elektrycznego: Opór prądu elektrycznego: Moc prądu elektrycznego: Praca prądu elektrycznego: 6.

8 7. Lampa elektronowa: Służy ona do wzmacniania, generacji i przekształcania sygnałów elektrycznych. Dzielimy na: Aktywne: przekształcają energię elektryczną, ponadto mogą ją wytwarzać np.:

9 8. Elementy pasywne: nie mają możliwości wytwarzania energii elektrycznej, ale mogą ją przekształcać oraz magazynować np.: Kondensator: Służy on do magazynowania energii elektrycznej. Dzieli się je w tym przypadku na obrotowe, ceramiczne oraz elektrolityczne o stałej pojemności. Potencjometry: To urządzenia służące do dzielenia napięcia.

10 Transformatory: To urządzenia elektryczne służące do przenoszenia energii elektrycznej, prądu zmiennego, drogą indukcji. Rezystory: Zwane również opornikami, to najprostsze elementy obwodu elektrycznego, wykorzystywane do ograniczenia prądu w nim płynącego. 9.

11 Głośniki: Są to przetworniki elektroakustyczne przekształcające prąd elektryczny w falę akustyczną. Antena Ferrytowa: To rodzaj anteny działającej na zasadzie sprzężenia z polem magnetycznym fali elektromagnetycznej. 10.

12 Żaden radioodbiornik nie mógłby działać, gdyby nie fale elektromagnetyczne oraz fale akustyczne. Fale elektromagnetyczne: Fale te powstają np. przez antenę telewizyjną lub radiową, która nadaje na bardzo dużej częstotliwości. Fale akustyczne: Są zaburzeniem rozchodzącym się w ośrodku, w skutek drgających jego cząsteczek. Fale te dzielimy na: -Poprzeczne – rozchodzą się tylko w ciałach stałych i na powierzchni cieczy. -Podłużne – rozchodzą się we wszystkich ośrodkach. 11.

13 Fale akustyczna: rozchodzi się w powietrzu z prędkością 340m/s. Słyszalny przez człowieka zakres częstotliwości fali akustycznej to od 20Hz do 20 000 Hz. Częstotliwość fali wyznacza się wzorem : 12.

14 Fale radiowe: odbierane przez radio, wytwarza antena nadawcza. Sygnałem jest modulowana fala nośna powstająca w generatorze. Radioodbiornik odbiera falę, wzmacnia je, a w procesie demodulacji otrzymujemy sygnał analogiczny. Następnie sygnał ten jest przekształcany w głośniku na falę akustyczną. 13.

15 14.

16 Na samym początku cały radioodbiornik został rozmontowany. Następnie dokładnie i starannie oczyszczony. Brakowało kilku elementów, mianowicie głośnika, przedniej ścianki materiałowej, lampy elektronowej ECC-85, kilka kabli oraz żarówek oświetlających skalę, udało nam się je jednak bez problemu znaleźć w Internecie, a po zakupieniu zamontować oryginalnie na swoje miejsce według schematu. Dawid lutujący kable do głośnika Eryk sygnalizuje, że wszystko przebiega pomyślnie 15.

17 Radioodbiornik to nie jedyny przedmiot, który wspólnie odnowiliśmy. To tylko jedno z naszych przedsięwzięć, którym postanowiliśmy się podzielić i wykorzystać tą wspaniałą okazję, jaką jest konkurs „OD EINSTEINA DO…”. Dzięki nam drugie życie odzyskał m.in. przedwojenny silnik elektryczny, widoczny na zdjęciach: 16.

18 Podsumowując, ta praca przyniosła nam wiele radości z uruchomienia urządzenia, wzbogaciliśmy się o nowe doświadczenia i tajniki fizyki. Będziemy się starać jak najczęściej spędzać czas, poszukując nowych rozwiązań poszerzając swoją wiedzę i horyzonty. 17.

19 Prezentację wykonali: Dawid Wieja kl.III Eryk Bohucki kl.III KONIEC 18.


Pobierz ppt "1. XIV Wojewódzki Konkurs Interdyscyplinarny dla racjonalizatorów i twórczo myślącej młodzieży gimnazjalnej i ponad gimnazjalnej „OD EINSTEINA DO…”. Radio."

Podobne prezentacje


Reklamy Google