Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dopalacze.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dopalacze."— Zapis prezentacji:

1 Dopalacze

2 Co to są dopalacze? Są to różne grupy substancji lub ich mieszanek o rzekomym lub faktycznym działaniu psychoaktywnym.

3 POSTACIE DOPALACZY MOŻNA PODZIELIĆ NA 3 GRUPY
1. ŚRODKI POCHODZENIA GŁÓWNIE ROŚLINNEGO (susze, kadzidełka), które stosuje się tak jak tytoń (pali w fajkach, czy wykonuje z nich tzw. skręty) lub spala w pomieszczeniu tak jak kadzidełka, mające w sposób legalny powodować efekty zbliżone do palenia marihuany czy opium; preparaty te bywają czasami wzmacniane syntetycznymi kannabinoidami; Badania wykazały, że część z tych preparatów zawierały mieszanki lub pojedyncze syntetyczne związki psychoaktywne oraz różnego rodzaju substancje pochodzenia roślinnego, z których część ma działanie psychoaktywne (THC, kofeina, harmalina, harmina, kannabidiol) a część jest tylko niegroźnymi dodatkami smakowo/zapachowymi.

4 Działają otępiająco lub/i halucynogennie:
MUCHOMOR CZERWONY, czyli Fly Agaric KRATOM SZAŁWIA WIESZCZA POWÓJ WILD HAWAJSKI DAGGA

5 2. ŚRODKI POCHODZENIA GŁÓWNIE SYNTETYCZNEGO
sprzedawane w formie tabletek (tzw. party pills) lub proszków w torebkach, które zawierają zazwyczaj rozmaite mieszanki różnych grup związków działających psychoaktywnie: stymulantów, opioidów, halucynogenów, dysocjantów, empatogenów itp.; Party pills przyjmują zwykle postać tabletek lub kapsułek i ich głównym przeznaczeniem jest poprawa nastroju oraz ułatwienie znoszenia wysiłku fizycznego na imprezach tanecznych. Przez długi czas najbardziej popularne były tabletki Ecstasy, zawierające głównie pochodną amfetaminy – MDMA.

6 Działają pobudzająco:
MEFEDRON TFMPP – 3 BZP - N-BENZYLOPIPERAZYNA JWH

7 3. ŚRODKI SYNTETYCZNE ZAWIERAJĄCE JEDNĄ, KONKRETNĄ SUBSTANCJĘ, KTÓRA (JESZCZE) NIE JEST ZAKAZANA
sprzedawane w postaci znaczków do lizania, małych pigułek i w innych formach; środki te są stosunkowo najmniej popularne.

8 Stare dopalacze KONOPIE - marihuana ECSTASY OPIATY Amfetamina LSD
GRZYBY HALUCYNOGENNE KOKAINA INHALANTY

9 Nowe dopalacze: TABLETKI, PIGUŁKI
Blue Magic Candy Dexter Masakrator Moon light Sweet Kiss Tiger

10 OBRÓT DOPALACZAMI Dopalacze wprowadzano do obrotu jako "produkty kolekcjonerskie, nie nadające się do spożycia", w związku z czym z czysto formalnego punktu widzenia nie podlegały one kontroli Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej. Substancje w nich zawarte nie znajdowały się na liście środków zakazanych ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii, więc mogły być sprzedawane w legalnie działających sklepach.

11 Nowe dopalacze – dostępne dla każdego.
Nowe dopalacze były dostępne praktycznie wszędzie i to bez względu na wiek. Sprzedawcy tych produktów nie pytali kupujących ile mają lat i czy zdają sobie sprawę z zagrożenia jakie niesie ich spożywanie. Obecnie mimo, iż nie są one już tak dostępne w sprzedaży bezpośredniej, bez problemów można je zamówić w Internecie, a nawet telefonicznie.

12 Dopalacze = narkotyki? Mimo że większość ze składników wchodzących w skład dopalaczy nie jest zabroniona polskim prawem, budzą one sporo kontrowersji. Psycholodzy i lekarze alarmują: Te substancje to narkotyki!  Sprawą zainteresowało się ministerstwo zdrowia. Szybko powstała nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii zabraniająca sprzedaży benzylopiperazyny (BZB), substancji syntetycznej wchodzącej w skład niektórych dopalaczy.

13 Długa lista zagrożeń Efekty uboczne stosowania dopalaczy mogą być bardzo różne. Niektóre powodują zawroty głowy, nudności, utratę apetytu i bezsenność. Inne wywołują stany lękowe, depresje, a nawet mogą być przyczyną głębszych schorzeń psychicznych. Bardzo częste występują halucynacje, które także same w sobie mogą być niebezpieczne. To wszystko jest bardzo istotne, ale chyba najistotniejszym jest fakt, że dopalacze uzależniają. To prawda. Dopalacze, jak wszystkie inne substancje pozwalające uciec od rzeczywistości, potrafią silnie uzależnić. W tym także nie różnią się od „zwykłych” narkotyków. Wiele osób stosujących te substancje twierdzi, że nie mogą one być przyczyną nałogu i dlatego są bezpieczne. Jest to błędne myślenie. Istnieją już potwierdzone przypadki uzależnienia od związków wchodzących w skład dopalaczy.

14 Nie warto brać! Stosowanie substancji psychoaktywnych bez kontroli może stanowić duże zagrożenie. Ilość poważnych skutków ubocznych powoduje, że przed sięgnięciem po dopalacze należy się zastanowić, czy naprawdę warto niszczyć sobie zdrowie. Wydaje się, że odpowiedź powinna być prosta, a jednak wiele osób, zwłaszcza młodych, sięga po produkty sprzedawane w smart shopach

15 Akcje przeciw dopalaczom
Z myślą o tych wszystkich, którzy używają lub zamierzają użyć dopalaczy, Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii uruchomiło akcję informacyjną „Dopalacze mogą cię wypalić”. Na stronie dopalaczeinfo.pl można poznać fakty na temat wszystkich popularnych tego typu specyfików, dowiedzieć się, jak dokładnie działają i jakie niosą ze sobą zagrożenia.

16 Dziękuję za uwagę 


Pobierz ppt "Dopalacze."

Podobne prezentacje


Reklamy Google