Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KOMPUTERYZACJA JAKO CZYNNIK EWOLUCJI SYSTEMU BIBLIOTECZNO-INFORMACYJNEGO BIBLIOTEKI NAUKOWEJ. NA PRZYKŁADZIE DOŚWIADCZEŃ BIBLIOTEKI UNIWERSYTETU ŁÓDZKIEGO.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KOMPUTERYZACJA JAKO CZYNNIK EWOLUCJI SYSTEMU BIBLIOTECZNO-INFORMACYJNEGO BIBLIOTEKI NAUKOWEJ. NA PRZYKŁADZIE DOŚWIADCZEŃ BIBLIOTEKI UNIWERSYTETU ŁÓDZKIEGO."— Zapis prezentacji:

1 KOMPUTERYZACJA JAKO CZYNNIK EWOLUCJI SYSTEMU BIBLIOTECZNO-INFORMACYJNEGO BIBLIOTEKI NAUKOWEJ. NA PRZYKŁADZIE DOŚWIADCZEŃ BIBLIOTEKI UNIWERSYTETU ŁÓDZKIEGO. Mariola Augustyniak Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego Biblioteka w czasie – czas w bibliotece. Konferencja naukowa z okazji 70 rocznicy powstania Biblioteki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie Lublin, września 2014 r.

2 Biblioteka w czasie – czas w bibliotece. Konferencja naukowa z okazji 70 rocznicy powstania Biblioteki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie Lublin, września 2014 r. Rozwój komputeryzacji systemu biblioteczno-informacyjnego Uniwersytetu Łódzkiego  1994 – rozpoczęcie działań mających na celu wdrożenie zintegrowanego systemu bibliotecznego Horizon*  1998 – automatyzacja opracowania i gromadzenia zbiorów w BUŁ.  2001 – wdrożenie akcesji czasopism i opracowania wydawnictw ciągłych w BUŁ  2001 – rozpoczęcie realizacji planu komputeryzacji bibliotek zakładowych  2003 – włączenie do pracy w systemie sześciu pierwszych bibliotek zakładowych  2012 – zakończenie procesu komputeryzacji bibliotek zakładowych System Horizon użytkowano do sierpnia 2012 roku. Obecnie stosowany jest system Symphony. Wszystkie biblioteki uczelnianego systemu biblioteczno-informacyjnego rozpoczynały pracę w systemie Horizon *

3 Biblioteka w czasie – czas w bibliotece. Konferencja naukowa z okazji 70 rocznicy powstania Biblioteki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie Lublin, września 2014 r. Stan komputeryzacji systemu biblioteczno-informacyjnego Uniwersytetu Łódzkiego na 1 października 2014 W zintegrowanym systemie bibliotecznym pracuje 16 jednostek, w tym:  Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego  14 bibliotek zakładowych  Biblioteka American Corner Wdrożono moduły:  Gromadzenie (Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego)  Katalogowanie (16 jednostek)  Udostępnianie i elektroniczne zamawianie zbiorów (8 jednostek)

4 Biblioteka w czasie – czas w bibliotece. Konferencja naukowa z okazji 70 rocznicy powstania Biblioteki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie Lublin, września 2014 r. Warunki wdrożenia procesu automatyzacji  Dobre łącze internetowe i lokalna sieć komputerowa  Sprzęt komputerowy dla bibliotekarzy  Oprogramowanie  Stanowiska dla czytelników z dostępem do katalogu bibliotecznego  Drukarki paragonowe do wydruku zamówień magazynowych i potwierdzeń wypożyczeń i zwrotów  Materiały eksploatacyjne (kody kreskowe, papier do drukarek paragonowych)

5 Do 2014 roku skomputeryzowano wszystkie biblioteki uczelnianego systemu biblioteczno-informacyjnego z personelem bibliotecznym. Pozostałe biblioteki nie posiadają wykwalifikowanych pracowników a często również wyodrębnionych lokali. Są to w większości nieliczne księgozbiory tworzone w katedrach, instytutach i zakładach zgodnie z potrzebami pracowników naukowych, najczęściej wyłącznie ewidencjonowane, nieopracowane według obowiązujących norm i formatów i w bardzo niewielkim stopniu udostępniane. Nie posiadają one podstawowych cech charakteryzujących bibliotekę i można do nich zastosować tę nazwę jedynie w sensie potocznym. Od 2008 roku nie są one objęte opieką merytoryczną Oddziału Bibliotek Zakładowych UŁ (OBZ), który od 1956 roku pełni nadzór nad organizacją bibliotek sieci. Biblioteka w czasie – czas w bibliotece. Konferencja naukowa z okazji 70 rocznicy powstania Biblioteki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie Lublin, września 2014 r.

6 Biblioteka w czasie – czas w bibliotece. Konferencja naukowa z okazji 70 rocznicy powstania Biblioteki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie Lublin, września 2014 r. Wpływ komputeryzacji na efektywność funkcjonowania systemu biblioteczno-informacyjnego w zakresie budowania wspólnego katalogu  Przyspieszenie procesu opracowania zbiorów i umożliwienie wdrożenia procesu katalogowania retrospektywnego. Katalog staje się coraz pełniejszym źródłem informacji o zbiorach bibliotek tworzących uczelniany system biblioteczno-informacyjny.  Poprawa jakości informacji w katalogu bibliotecznym dzięki wdrożeniu mechanizmów kontroli zarówno wewnętrznej jak i zewnętrznej – dokonywanej przez administratorów Centrum NUKAT*. Spójność i rzetelność informacji o posiadanych zasobach jest warunkiem osiągnięcia wysokiej efektywności wyszukiwania. * BUŁ aktywnie współpracuje z NUKAT-em od początku jego powstania

7 Biblioteka w czasie – czas w bibliotece. Konferencja naukowa z okazji 70 rocznicy powstania Biblioteki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie Lublin, września 2014 r. Liczba egzemplarzy wprowadzonych do katalogu BUŁ w latach

8 Biblioteka w czasie – czas w bibliotece. Konferencja naukowa z okazji 70 rocznicy powstania Biblioteki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie Lublin, września 2014 r. Porównanie liczby egzemplarzy stanowiących wpływ do bibliotek zakładowych z liczbą egzemplarzy skatalogowanych. Dane za 2013 r.

9 Biblioteka w czasie – czas w bibliotece. Konferencja naukowa z okazji 70 rocznicy powstania Biblioteki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie Lublin, września 2014 r. Wpływ komputeryzacji na efektywność funkcjonowania systemu biblioteczno-informacyjnego w zakresie obsługi czytelników  Wieloaspektowe wyszukiwanie ułatwiające poszukiwania bibliograficzne.  Dostęp do informacji o zbiorach niezależnie od godzin otwarcia biblioteki.  Centralizacja informacji o zasobach wszystkich bibliotek tworzących system biblioteczno-informacyjny.  Informacja o aktualnym statusie egzemplarza.  Możliwość złożenia zamówienia on-line.  Ułatwienie kontaktu z czytelnikiem dzięki zautomatyzowaniu przesyłania informacji i komunikatów.  Przyspieszenie obsługi czytelników w bibliotekach.

10 Biblioteka w czasie – czas w bibliotece. Konferencja naukowa z okazji 70 rocznicy powstania Biblioteki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie Lublin, września 2014 r. Korzystanie z katalogu komputerowego BUŁ według godzin w okresie kwiecień- czerwiec 2014 r.

11 Biblioteka w czasie – czas w bibliotece. Konferencja naukowa z okazji 70 rocznicy powstania Biblioteki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie Lublin, września 2014 r. Korzystanie z katalogu komputerowego BUŁ według godzin w okresie styczeń- marzec 2008

12 Biblioteka w czasie – czas w bibliotece. Konferencja naukowa z okazji 70 rocznicy powstania Biblioteki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie Lublin, września 2014 r. Wpływ komputeryzacji na efektywność funkcjonowania systemu biblioteczno-informacyjnego w aspekcie ekonomicznym Umożliwienie zastosowanie metody współkatalogowania znacznie przyspieszającej opracowanie zbiorów bibliotecznych. Aby skatalogować rekordy bibliograficzne, które powiększyły lokalną bazę BUŁ w 2012 roku, jedna osoba musiałaby pracować 7 lat. Do tego trzeba doliczyć opracowanie niezbędnych haseł formalnych*. *Na podstawie wyników doświadczeń wieloletniej kierowniczki Centrum Nukat Anny Paluszkiewicz.

13 Biblioteka w czasie – czas w bibliotece. Konferencja naukowa z okazji 70 rocznicy powstania Biblioteki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie Lublin, września 2014 r. Rok Liczba rekordów Liczba godzin Liczba dniLiczba miesięcy Szacunkowy czas opracowania rekordów bibliograficznych w katalogu lokalnym BUŁ w latach

14 Biblioteka w czasie – czas w bibliotece. Konferencja naukowa z okazji 70 rocznicy powstania Biblioteki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie Lublin, września 2014 r. Dziękuję za uwagę Mariola Augustyniak


Pobierz ppt "KOMPUTERYZACJA JAKO CZYNNIK EWOLUCJI SYSTEMU BIBLIOTECZNO-INFORMACYJNEGO BIBLIOTEKI NAUKOWEJ. NA PRZYKŁADZIE DOŚWIADCZEŃ BIBLIOTEKI UNIWERSYTETU ŁÓDZKIEGO."

Podobne prezentacje


Reklamy Google