Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

1 Witam. 2 Przedstawiam Państwu 3 Prezentację na temat oszczędzania.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "1 Witam. 2 Przedstawiam Państwu 3 Prezentację na temat oszczędzania."— Zapis prezentacji:

1 1 Witam

2 2 Przedstawiam Państwu

3 3 Prezentację na temat oszczędzania

4 4 Wielu Polaków ma problem z wydawaniem pieniędzy. Ale nie tak jak w innych państwach, ciężko się nam z nimi rozstać i nie chcemy ich wydawać. Po prostu wydajemy więcej niż mamy i powinniśmy. Czy to przez lekkomyślność i brak zmartwienia o jutro ? Nie, po prostu jest to wynikiem nieumiejętności robienia zakupów. Dlaczego nie umiemy robić zakupów ? Traktujemy je zwyczajnie, idziemy do sklepu codziennie. Nie umiemy przygotować się do nich pod kątem cenowym, bo takiej miary cenowej nie ma. Nie znamy wszystkich cen produktów dlatego też, nie mamy możliwości zaplanowania sobie co kupimy. Ale oszczędzanie to nie jest bieganie między półkami osiedlowego supermarketu i czytanie z kartki, na co możemy sobie pozwolić, a na co nie. Kartka niekoniecznie będzie nam potrzebna jeśli akurat zamierzaliśmy robić większe zakupy. Wystarczy nam małe ograniczenie się, jeśli chodzi o rzeczy, których naprawdę nie potrzebujemy. Jak to zrobić ? Wbrew pozorom wcale nie jest to taka trudna sztuka i można się jej nauczyć.

5 5 Przyczyn oszczędności w budżecie domowym może być wiele. Jedną z nich i chyba najważniejszą jest fakt że wielu ludziom w obecnych czasach brakuje środków materialnych. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest ograniczenie wydatków. Ograniczenie to może dotyczyć jednej sfery życia lub wielu sfer. Wielu ludzi mówi przykładowo że na jedzeniu nie będzie nigdy oszczędzać podczas gdy u wielu innych jedzenie to również obszar na którym można dużo zaoszczędzić. Inną ważną przyczyną oszczędzania jest niewystarczalność swoich dochodów ale nie przez ich małą wartość ale przez fakt mienia wielu zobowiązań finansowych. Wielu studentów znajduje się obecnie w podobnej sytuacji pomimo tego że zarabiają i niejednokrotnie nawet dobrze zarabiają. W środowisku emerytów i rencistów oszczędzanie w wielu przypadkach jest na porządku dziennym. Wynika to z faktu że ich dochody bardzo często graniczą z minimum możliwym do egzystencji w dzisiejszych czasach. Niektóre osoby oszczędzają również przy większych dochodach gdy zbierają na pewien zakup przykładowo.

6 6 Oczywiście każdy z nas chciałby płacić mniejsze rachunki. Ale niestety nie każdy wie jak się zabrać za oszczędzanie. Oszczędzać można na wszystkim – na wodzie, prądzie, gazie czy rachunkach telefonicznych. Ale zacznijmy od prądu. Oto kilka wskazówek, jak można obniżyć rachunki za elektryczność i zacząć oszczędzać pieniążki.

7 7 krok 1 Zacznij od czegoś najprostszego i efektywnego – zawsze wyłączaj światło jeśli opuszczasz pomieszczenie na dłużej. Po co świecić dla samego świecenia? Wyrób w sobie taki nawyk i postaraj się wszczepić go w dzieci czy innych członków rodziny. krok 2 Rozważ wymianę zwykłych żarówek na żarówki energooszczędne, LED czy punktowe. Zużywają one dużo mniej prądu. Może i są droższe od zwykłych żarówek, ale nie palą się tak szybko jak one więc nie będziesz musiał ich co jakiś czas wymieniać. Założysz raz i będą Ci służyć przez długi czas oszczędzając znacznie za Ciebie na prądzie. krok 3 Zastąp zwykłe kontakty ściemniaczami. Dzięki temu sam zdecydujesz ile światła potrzebujesz w danym pomieszczeniu regulując jego intensywność. W ten sposób również decydujesz o poborze energii.

8 8 krok 4 Rozwiązaniem są też przełączniki elektroniczne z czasomierzem. Dzięki temu nie będziesz musiał się martwić, że pójdziesz spać i zapomnisz wyłączyć światło. Ustaw czasomierz na jakaś godzinę, a gdy ona wybije światło zgaśnie samo. Możesz go też ustawić, aby światło włączyło się o danej godzinie. krok 5 Umieść lampki w kątach pomieszczeń, aby światło rozpraszało się po dwóch ścianach, nie po jednej. Dzięki temu w pomieszczeniu będzie jaśniej. krok 6 Zastanów się nad zamontowaniem lampek w konkretnych miejscach w pomieszczeniach. Na przykład nad blatem kuchennym, w pobliżu kanapy, gdzie zazwyczaj czytasz, czy nad stołem. W ten sposób nie będziesz musiał włączać głównych żarówek (których zawsze jest kilka), żeby oświecić pomieszczenie, lecz tylko tą jedną konkretną w konkretnym miejscu.

9 9 krok 7 Regularnie przecieraj z kurzu żarówki, aby działały jak najefektywniej i dawały jasne światło. krok 8 Przed domem zainstaluj fotokomórki. Dzięki temu światło samo zaświeci się tylko wtedy, gdy rzeczywiście będzie potrzebne. I nie będzie więcej sytuacji, że lampka przed domem została nie zgaszona i paliła się całą noc.

10 10 Korzyści wynikające z oszczędności Podstawową korzyścią z oszczędzania są oczywiście pieniądze. Ale pieniądze to jest niezależność i rozwiązanie wielu współczesnych problemów w budżecie domowym. Oprócz pieniędzy są jeszcze inne korzyści z oszczędzania. Ograniczenie ogrzewania które daje nam duże oszczędności pieniężne jest również dobrym środkiem do ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Innym aspektem oszczędności człowieka w budżecie domowym jest powiedzmy kupno przecenionego jedzenia które ma parę dni przydatności do spożycia. W skali globalnej daje to dużo lepsze wykorzystanie zasobów spożywczych niż w przypadku gdyby produkt ten nie został przeceniony. Wtedy to trafiłby on na śmietnik po upływie terminu przydatności. Za oszczędność można uważać nie tylko towary które się kupiło na po niższej cenie. Do oszczędności można zaliczyć towary których w ogóle nie kupiliśmy. Niejednokrotnie ludzie nieoszczędni kupują w różnych sklepach gadżety czy to elektroniczne bądż inne które w póżniejszym okresie okazują się zupełnie nieprzydatne a nawet zbędne.

11 11 Oszczędność jako droga do bogactwa Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Pewną rzeczą jest że osoby rozrzutne rzadko dochodzą do bogactwa. Wynika to z fakty że gdy te osoby dochodzą nawet do pewnych pieniędzy to długo się one u nich nie trzymają. Oszczędzanie to sposób na życie którego się trzeba po prostu nauczyć. Trzeba pamiętać że oszczędzając kilka złotych dziennie w skali roku osiągamy zyski, które idą w tysiące. Poza tym sami decydujemy w jakich dziedzinach życia chcemy oszczędzać co pozwala nam samemu kierować własnymi wydatkami. Czasem nawet proste spostrzeżenia dnia codziennego skłaniają nas do pewnych przemyśleń i wniosków dających nam później bazę na której możemy budować nasz plan oszczędzania. Często spotyka się ludzi zamożnych, którzy dorobili się dużych pieniędzy właśnie oszczędnością. Jednak najciekawsze jest to że skłonność do oszczędzania pozostała u nich na zawsze. Gdyby było inaczej szybko mogliby pozbyć się wszystkiego czego się dorobili. Wielu ludzi traciło niejednokrotnie w życiu wszystko ale potrafili odbić się od dna i skorzystać z doświadczeń jakie zdobyli w okresie swego życia.

12 12 Pomnażanie oszczędności jako forma zarobku Obecnie rynek pieniężny oferuje dużo możliwości pomnażania swojego kapitału. Należą do nich choćby oszczędzanie na koncie czy lokata swoich środków na giełdzie papierów wartościowych. Można również nabywać obligacje skarbowe lub inwestować swoje pieniądze w nieruchomości czy dzieła sztuki. Wszystkie te opcje różnią się między sobą stopą zwrotu,oprocentowaniem oraz ryzykiem związanym z daną lokatą. Najbezpieczniejszą chyba z nich jest inwestycja w obligacje skarbu państwa, które mają może nie najwyższą stopę oprocentowania ale ich posiadanie jest zabezpieczone przez państwo. Trzymanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym daje czasem większy zysk ale nie zawsze jest pewne. Powinno się lokować pieniądze w bankach znanych a i do tego jeszcze najlepiej państwowych aby uniknąć ryzyka utraty środków w razie plajty. Giełda papierów wartościowych daję dość duże możliwości ale zarówno zarobku jak i straty. Dlatego do inwestycji na giełdzie powinny się zabierać osoby trochę się na tym znające i o opanowanym charakterze gdyż giełda nie lubi panikarzy.

13 13 Specjalne uwagi dotyczące oszczędzania Jedna z najstarszych prawd dotyczących oszczędzania jest konieczność kupowania rzeczy markowych właśnie przez ludzi mniej zamożnych. Gdy osoby takie kupują przykładowo buty warto jest zastanowić się czy nie byłoby dobrze zapłacić więcej ale mieć za to wyrób lepszy na długi okres co w efekcie jest opłacalne niż kupowanie słabej jakości butów częściej. Innym ważnym atutem mogącym znacznie przyczynić się do zaoszczędzenia pieniędzy jest wszechstronność. Chodzi tutaj o to że mając umiejętności w danej dziedzinie niejednokrotnie zaoszczędzamy pieniądze które musieli byśmy wydać nie posiadając ich. Przykładem może być tutaj dekarz,który nie będzie szukał firmy do remontu dachu na własnym budynku kiedy może i potrafi zrobić to sam. To jest ewidentny przykład tego typu ale można go pokazać na przykładzie wymiany baterii w zegarku. Idąc do zegarmistrza aby wymienić baterię zapłacimy 10 a nieraz i 12 do 15 złotych. Możemy jednak zamiast tego kupić na rynku zestaw małych śrubokrętów za pięć złotych i wymieniać baterię od tej pory sami, jeśli oczywiście nie przekracza to technicznie naszych możliwości.

14 14 Mam nadzieję Że prezentacja Państwa zaciekawiła Pozdrawiam


Pobierz ppt "1 Witam. 2 Przedstawiam Państwu 3 Prezentację na temat oszczędzania."

Podobne prezentacje


Reklamy Google