Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

System Linux Źródło http://www.linux.pl Przygotowanie stanowiska komputerowego do pracy, część 2 - WSIP.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "System Linux Źródło http://www.linux.pl Przygotowanie stanowiska komputerowego do pracy, część 2 - WSIP."— Zapis prezentacji:

1 System Linux Źródło http://www.linux.pl
Przygotowanie stanowiska komputerowego do pracy, część 2 - WSIP

2 Wstęp do Linuksa Linux jest systemem operacyjnym. System operacyjny najprościej jest to zestaw programów, które pozwalają pracować na Twoim komputerze. Istnieje szereg różnych rodzin systemów operacyjnych: Unix (i ich warianty - BSD, AIX, Solaris, HPUX i inne), DOS, Windows, Amiga, Mac OS. Linux w zasadzie opiera się na rodzinie Unix, będąc w założeniach jego wolną alternatywą.

3 Linux to stabilne i bezpieczne jądro systemu operacyjnego napisane przez fińskiego studenta Linusa Torvaldsa. Wszystko: pliki, katalogi, które otwieramy, uruchamiane programy obsługiwane są przez jądro systemu. To one odpowiedzialne jest za przydzielenie odpowiedniej ilości pamięci, a późniejsze jej zwolnienie. Oczywiście to nie wszystkie zadania jądra - wykonuje one bardzo skomplikowane operacje, takie jak na przykład wysyłanie i odbieranie komunikatów od sprzętu. Tak więc Linux to wyłącznie jądro ale praca z samym kernelem (z ang. jądro) nie przyniosłaby żadnego skutku i pożytku, gdyby nie oprogramowanie. To właśnie dostarcza nam dystrybucja.

4 Linux jest Wolnym Oprogramowaniem
Linux jest Wolnym Oprogramowaniem. Wolność Linuksa oznacza to, że jest rozprowadzany wraz z kodem źródłowym, który możesz dowolnie zmieniać wedle swoich potrzeb. Inaczej mówiąc masz prawo do wykonania dowolnej ilości kopii Wolnego Oprogramowania, do przekazania tych kopii swoim znajomym, a także do nieograniczonej modyfikacji kodu źródłowego z zaznaczeniem, że musisz udostępnić swój zmieniony kod innym osobom. Te zasady opisuje dokładnie licencja na jakiej jest rozprowadzany Linux - Powszechna Licencja Publiczna GNU (z ang. General Public License). Linux nie jest własnością żadnej firmy, czy osoby, zaś strona Linux.pl nie jest stroną producenta tego systemu - jest stroną o Linuksie. Linux należy do całej społeczności, tysięcy osób które go rozwijają od 1991 roku, kiedy to Linus Torvalds stworzył pierwsze jądro systemu. Sam Linus również nie jest właścicielem Linuksa (chociaż jest właścicielem znaku towarowego).

5 Jak zdobyć Linuksa? Kiedy chcesz "zdobyć Linuksa" zazwyczaj myślisz o całej dystrybucji, dlatego warto zapoznać się z ważnymi definicjami: Dystrybucja Linuksa (GNU/Linux) - jest kompletnym systemem operacyjnym, czyli jądrem wraz z zestawem niezbędnego do działania oprogramowania. Są dystrybucje zajmujące dyskietkę, a są i takie które zajmują kilka płyt DVD, wszystko zależy od ilości dołączonego oprogramowania - dystrybucja to nie tylko system, to również komplet gotowych programów, za pomocą których możesz pracować, grać, słuchać muzyki czy oglądać film. W chwili obecnej dokładna ilość dostępnych dystrybucji nie jest znana - jest ich zapewne kilkaset. Jednak tylko kilka z nich jest w chwili obecnej najbardziej popularne i najczęściej używane. Zazwyczaj na każdej stronie www poszczególnych dystrybucji będziesz mógł bezpłatnie pobrać wybraną dystrybucję Linuksa.

6 Dystrybucje systemu Linux
Do najpopularniejszych obecnie dystrybucji należą: Debian - Ubuntu - Fedora - Mandriva - openSUSE - PLD - Slackware - Knoppix - Gentoo -

7 Jeżeli chciałbyś poznać również inne dostępne dystrybucje zobacz największą stronę o dystrybucjach Linuksa: Znajdziesz tam również odnośniki do stron www opisywanych dystrybucji. Wybrane dystrybucje możesz również ściągnąć z ogólnodostępnych serwerów FTP (np. ftp.task.gda.pl, sunsite.icm.edu.pl) lub za pomocą programów typu p2p (peer-to-peer). Do ściągnięcia przygotowanych obrazów płyt (pliki z rozszerzeniem ISO) będziesz potrzebował dość szybkiego łącza, później zaś nagrywarki płyt CD (lub DVD) aby nagrać te obrazy na płyty. Kolejnym krokiem jest już tylko uruchomienie komputera z włożoną do napędu CD/DVD wcześniej przygotowaną płytą i instalacja.

8 Historia Linuksa Historia Linuksa wiąże się nieodłącznie z projektem GNU (GNU to Nie Unix), którego inicjatorem był Richard Stallman - haker, współtwórca licencji GNU GPL, jeden z twórców wielu kluczowych programów takich jak Emacs czy kompilator GCC. Projekt GNU miał na celu stworzenie zgodnego z Uniksem systemu operacyjnego, który byłby dostępny dla każdego. Do początku lat dziewięćdziesiątych projekt GNU był w zasadzie ukończony, brakowało jedynie jądra, nad którym również pracowano jednakże okazało się to zbyt trudne (GNU Hurd, jądro projektowane dla projektu GNU). Wtedy właśnie Linus Torvalds napisał pierwszą wersję swojego jądra co w połączeniu z projektem GNU dało kompletny wolny system: wersję systemu GNU opartą na Linuksie, w skrócie: system GNU/Linux. Dzięki pracy tysięcy programistów z całego świata projekt rozwinął się do dzisiejszej postaci i w chwili obecnej możemy cieszyć się stabilnym i nowoczesnym systemem operacyjnym, który stał się konkurencyjny dla systemów komercyjnych, a w wielu przypadkach je kompletnie zdystansował.

9 Dlaczego warto go poznać?
Jest mnóstwo argumentów będących uzasadnieniem, dlaczego naprawdę warto. Jednym z nich jest fakt, że Linux bardzo szybko się rozwija i coraz więcej firm z niego korzysta. W przyszłości będzie więc dużo łatwiej pozyskać pracę znając więcej, niż jeden system operacyjny. Warto także chociażby po to aby kształtować i doskonalić swoją wiedzę informatyczną. W Linuksie zrozumiesz na jakiej podstawie funkcjonuje sprzęt i jak ogólnie działa każdy, nie tylko Linux, system operacyjny! Linux jest wieloplatformowy - możesz korzystać z niego na standardowych PC-tach, Macintosach, Sparcach, maszynach Alpha, a nawet Amigach. Poszerzysz także swoje informacje na temat Internetu, a to dlatego, że wiele serwerów obsługiwanych jest przez ten system. Innym powodem, dla którego warto, jest satysfakcja, jaką przynoszą sukcesy w nowym systemie!

10 Zalety systemu Linux Wielozadaniowość – możliwość uruchomienia wielu niezależnych od siebie procesów, Wielodostępność – możliwość jednoczesnej pracy wielu użytkowników, a także jednego użytkownika w kilku sesjach naraz, Wieloprocesorowość – możliwość obsługi wielu procesorów, Stabilność – przy korzystaniu ze stabilnego jądra brak zawieszeń systemu, Bezpieczeństwo – stabilne jądra mają minimalną liczbę błędów, a odkryte błędy natychmiast są poprawiane, Małe wymagania sprzętowe, Wysoka konfigurowalność – właściwie każdy aspekt systemu można dostosować do potrzeb,

11 Kopiowanie przy zapisie – współdzielenie stron pamięci przez kilka procesów, co oszczędza pamięć,
Stronicowanie – selektywne kopiowanie nieużywanych stron pamięci na dysk twardy, Obsługa wielu formatów plików wykonywalnych, Ochrona pamięci – wadliwy program nie uszkodzi systemu, Obsługa wielu systemów plików, Bardzo dobra obsługa protokołów TCP/IP, SLIP i PPP, co pozwala na lepsze korzystanie z Internetu, Mała liczba wirusów.

12 Wady systemu Linux Niedobór sterowników – producenci sprzętu komputerowego nie zawsze dostarczają sterowniki dla systemu Linux, chociaż ta sytuacja systematycznie ulega poprawie, Trudny w konfiguracji – cała dokumentacja w języku angielskim, Nieprzystosowany dla użytkowników korzystających z gier – jest ich mniej niż w systemie Windows, Instalacja zajmuje dużo czasu (nie zawsze).

13 Pytania - ciekawostki Skąd wziął się pingwin w logo Linuksa? Jak ma na imię? Znajdź inne projekty logo Linuksa. Ile jest wszystkich dystrybucji Linuksa? W jakim języku programowania jest napisany Linux?


Pobierz ppt "System Linux Źródło http://www.linux.pl Przygotowanie stanowiska komputerowego do pracy, część 2 - WSIP."

Podobne prezentacje


Reklamy Google