Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Historia Godła Polskiego

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Historia Godła Polskiego"— Zapis prezentacji:

1 Historia Godła Polskiego

2 WSTĘP

3 Pierwszy wygląd orła Orzeł w koronie widnieje już na denarach Bolesława Chrobrego – to jego najwcześniejszy zachowany wizerunek. Jest to najprawdopodobniej bielik (charakterystyczne kropki odzwierciedlają białe lotki widoczne w naturze na jego złożonych skrzydłach)

4 Stosowanie orła w rodzie Piastów
Orzeł występował na monetach i pieczęciach książąt piastowskich, tarczach i chorągwiach od XII wieku. Początkowo funkcjonuje w herbach śląskich linii Piastów. Po raz pierwszy jako godło książęce pojawia się na pieczęci konnej Kazimierza opolsko- raciborskiego w 1222 roku.

5 Poszczególne godła

6 Orzeł Przemysła II (1295) Przywracając Królestwo Polskie w 1295 roku, Przemysł II, ostatni z linii wielkopolskiej, przyjął za swój herb orła białego w złotej otwartej koronie w czerwonym polu. Od kolorów orła i tarczy początek swój wzięły polskie barwy narodowe. Herb Przemysła II z lekkimi modyfikacjami służył następnym Piastowiczom na tronie odrodzonego królestwa – Władysławowi I Łokietkowi i Kazimierzowi III Wielkiemu.

7 Orzeł Władysława Jagiełły (1410)
W bitwie pod Grunwaldem (1410 r.) rycerstwu polskiemu przewodziła Chorągiew Wielka Ziemi Krakowskiej, mająca w herbie Orła Białego z rozpostartymi skrzydłami i koroną na głowie. Wielkie emocje, jakie towarzyszyły w czasie trwania tej bitwy, poświadcza Jan Długosz w Rocznikach, opisując upadek Wielkiej Chorągwi z Orłem Białym i zaciętość wojów w obronie tego najważniejszego znaku. Jej ponowne podniesienie przez polskich rycerzy stało się punktem zwrotnym w przebiegu tej zwycięskiej bitwy.

8 Godło z czasów Jagiellonów (1548-1586)
Na tarczy podzielonej na cztery części znajdują się położone na dwóch przeciwległych polach, Orzeł Biały- herb Korony i Pogoń- herb Litwy. Oprócz wspaniałości Obojga Narodów uwidocznioną w równoprawnym umieszczeniu znaków Orła Białego i Pogoni, herb otrzymał koronę. Odtąd zamknięta korona oznaczająca suwerenność oraz znak krzyża, towarzyszyła naszemu narodowi przez wieki.

9 Godło z czasów Stefana Batorego (1576-1586)
W środku tarczy herbowej umieszczono herb rodowy Batorego „Zęby”

10 Godło Zygmunta III Wazy (1630)
Biały orzeł w złotej koronie na czerwonym polu pozostał herbem Korony współtworzącej z Wielkim Księstwem Litewskim Rzeczpospolitą. Za czasów dynastii Wazów ( ) na jego piersi umieszczono tarczę z herbem rodu panującego Vaasa czyli Snopek

11 Godło z czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego (1764-1795)
W środku tarczy herbowej umieszczono herb rodu Poniatowskiego „Ciołek”.

12 Godło Rzeczypospolitej Polskiej z lat 1919-1927
1 sierpnia 1919 roku Sejm uchwalił oficjalny wzór godła państwowego. Znak Orła Białego z głową zwróconą w prawo za skrzydłami wzniesionymi do góry, ze złotymi szponami, koroną zwieńczoną krzyżem oraz złotym dziobem w czerwonym polu. Godło to nawiązywało do klasycznego orła z epoki stanisławowskiej. Obowiązywało przez osiem następnych lat.

13 Godło Rzeczpospolitej Polskiej z lat 1927-1945
W 1927 roku przyjęto nowy wzór herbu państwowego według projektu Zygmunta Kamińskiego.

14 Godło Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej (1945-1989)
Po wojnie korona z głowy orła została usunięta z powodów ideologicznych – w rozumieniu komunistycznych władz, symbolizowała bowiem monarchię, a zatem była elementem konserwatywnym i reakcyjnym.

15 Godło Rzeczpospolitej Polskiej od 1989 r.
Nowelizacja Konstytucji z 30 grudnia 1989 roku wymieniała jako godło państwowe Rzeczypospolitej Polskiej białego orła w złotej koronie, umieszczonego na czerwonej tarczy. Oficjalny wzór wprowadziła ustawa z 9 lutego następnego roku. Autorem projektu został Andrzej Heidrich, który tylko w nieznacznym stopniu zmodyfikował godło państwowe II Rzeczypospolitej: brak bordiury(obwódki tarczy), zmiana zakończeń przepaski na piersi orła – z pięcioramiennych gwiazdek na trójliścia z dwoma mniejszymi wypustkami.

16 Prezentację wykonał: Wojciech Dzik

17 Materiałów dostarczyli:
Katarzyna Kordek Patryk Mazur Patrycja Giza Natalia Maj

18 Materiały uzyskaliśmy głównie ze stron:

19 Nad przygotowaniem prezentacji czuwał:
Pan Krzysztof Żurek

20 DziQ Productions THANKS FOR WATCHING 


Pobierz ppt "Historia Godła Polskiego"

Podobne prezentacje


Reklamy Google