Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dobrodziejstwa stanu koherencji

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dobrodziejstwa stanu koherencji"— Zapis prezentacji:

1 Dobrodziejstwa stanu koherencji
rytmu serca: Zaczyna spadać poziom kortyzolu , czyli hormonu stresu, którego nadmiar i długi okres działania odpowiada za szereg niemiłych objawów, np. trądzik, słaba pamięć, rozkojarzenie, dolegliwości psychosomatyczne, zapalenia itd.. Podnosi się poziom DHEA - hormonu młodości. To mało, że hamuje procesy starzenia się - ten hormon po prostu je cofa! Ciało i umysł zaczynają się regenerować. Mijają chroniczne bóle, mięśnie relaksują się, zachodzą zmiany na głębokim, hormonalnym poziomie (np. u kobiet łagodnieją bóle menstruacyjne). Co ciekawe - wtedy nasz mózg limbiczny, odpowiedzialny za emocje uruchamia procesy samoleczenia. Reorganizuje on swoje struktury lecząc się z przeróżnych objawów. Ludzie opisują, że opuszczają ich lęki, napady paniki, depresje i złość.

2 Koherencja to umiejętność - a to znaczy, że można ją ćwiczyć i stać się w niej mistrzem. W miarę praktykowania ćwiczeń zauważamy, że na nasz ogólny dobrostan będą miały wpływ dwie rzeczy: głębokość koherencji - im bliżej doskonałej sinusoidy - tym lepiej. Płytka koherencja to po prostu spokój, głęboka natomiast objawia się ogromnym uczuciem błogości, które przenika całe Twoje ciało. Towarzyszy temu radość, fascynująco bogate wzruszenie, wdzięczność za każdą chwilę. Można nawet płakać z radości i poczuć w sobie głęboką miłość. czas trwania koherencji - im dłużej w niej przebywasz, tym więcej czasu dajesz swojemu organizmowi i umysłowi na regenerację i "pozbieranie" się.

3 „Gdyby istniał lek pozwalający uzyskać stan harmonii w tej ścisłej relacji między sercem i mózgiem, byłby jednocześnie lekiem o dobroczynnym działaniu na cały organizm. Opóźniłby proces starzenia, ograniczyłby stres i zmęczenie, stłumiłby lęk i zapobiegł depresji, nocą pomagałby nam lepiej spać, a w dzień funkcjonować w sposób najefektywniej wykorzystujący nasze możliwości koncentracji i precyzji. W szczególności, utrzymując w równowadze zależność między mózgiem i ciałem, ułatwiający uzyskać ten stan „przepływu”, jednoznaczny z dobrym samopoczuciem.” David Servan-Schneiber – lekarz psychiatra, neurobiolog, doktoryzował się pod kierunkiem prof. Herberta Simona, laureata nagrody Nobla z dziedziny psychologii i Jamesa McClellanda, jednego z twórców teorii sieci neuronowych. Założyciel uniwersyteckiego Centrum Medycyny Komplementarnej w Pittsburghu.

4 To stan tzw. koherencji serca.
„Równowaga panująca w sercu bezustannie dobroczynnie zasila mózg. Niektórzy kardiolodzy i neurolodzy posuwają się nawet do twierdzenia o istnieniu nierozłącznego „układu sercowo – mózgowego”.” To stan tzw. koherencji serca. „Każda (…) z metod wykorzystuje …mechanizmy samozdrowieńcze istniejące w ludzkim umyśle i mózgu. Te metody poddane zostały surowym ocenom naukowym, które wykazały ich skuteczność.” David Servan-Schneiber

5 „Nic nie zapowiadało, że dokonam tego odkrycia
„Nic nie zapowiadało, że dokonam tego odkrycia.(…) Po raz pierwszy zacząłem zastanawiać się nad wpojonym mi przez lata studiów lekceważeniem niekonwencjonalnych metod leczenia. Czy (…) lekceważenie to wynikało z faktów, czy po prostu z niewiedzy? (…) Jeszcze jedno doświadczenie zmusiło mnie do przeciwstawienia się własnym przesądom. (…) przyjaciółka z lat dziecinnych opowiedziała mi, w jaki sposób wyleczyła się z depresji, która była na tyle poważna, że doprowadziła do rozpadu jej małżeństwa. Odmówiła przyjmowania leków zaleconych jej przez lekarza i zwróciła się do, można powiedzieć, uzdrowicielki, która zaczęła ją leczyć metodą relaksacyjną, umożliwiającą przeżywanie dawno tłumionych emocji. Po kilku miesiącach (…) nie tylko opuściło ją przygnębienie, (…) poczuła przypływ energii, lekkość i chęć działania, osiągnęła stan, jakiego nigdy wcześniej nie znała. (…) W czasie wszystkich lat spędzonych na studiowaniu mózgu i emocji, na specjalizowaniu się w psychologii naukowej, w neurobiologii, w psychiatrii i psychoterapii, ani razu nie zdarzyło mi się zetknąć z tak spektakularnymi rezultatami.” David Servan–Schreiber, Warszawa, 2003, Pokonać stres, lęk i depresję bez leków i psychoanalizy., Prószyński i S-ka

6 KOHERENCJA SERCA czyli
program redukcji stresu

7 Serce ma swój własny „mózg” i świadomość.
Nie jako zwykła pompa - jak niegdyś wierzono. Serce jest teraz rozpoznawane przez naukowców jako wysoce złożony system ze swym własnym funkcjonalnym „mózgiem”.

8

9 SERCE I MÓZG ROZMAWIAJĄ
Badania w nowej dyscyplinie – neurokardiologii - pokazują, że serce jest organem czuciowym i wyrafinowanym centrum dla otrzymywania i przetwarzania informacji. System nerwowy w sercu (lub “mózg serca”) umożliwia mu naukę, zapamiętywanie i podejmowania decyzji funkcjonalnych niezależnie od kory mózgowej. Co więcej, liczne eksperymenty zademonstrowały, że sygnały które serce nieprzerwanie wysyła do mózgu wpływają na funkcję wyższych ośrodków mózgu biorących udział w percepcji (postrzeganiu), poznaniu i przetwarzaniu emocjonalnym.

10

11 doskonały sposób na zdrowie
Podstawowe badania w Instytucie HeartMath pokazują, że trwałe pozytywne emocje zdają się dawać początek oddzielnemu trybowi funkcjonowania, który nazywamy koherencją (spójnością) psychofizjologiczną. W tym trybie rytmy serca pokazują sinusoidalne wzorce falowe a pole elektromagnetyczne serca staje się odpowiednio bardziej zorganizowane.

12 serce w stresie serce w koherencji
W zdrowym, zbalansowanym stanie, serce wykazuje regularną zmienność rytmu. Badania, które dowiodły w ostatnich latach prawdziwość tego stwierdzenia, w znaczący sposób pokazały jak ważna jest analiza HRV (zmienny rytm serca) w celu dążenia do zdrowia i równowagi człowieka. Na przykład zmniejszenie HRV powiązane jest ze zwiększoną podatnością na choroby i zwiększoną śmiertelnością. serce w stresie serce w koherencji

13

14 Przedstawiamy Państwu możliwości zastosowania profesjonalnego sprzętu biofeedback emWave ® PC do innowacyjnego redukowania stresu i emocjonalnego zarządzania systemem samoregulacji. EmWave Pc to przyjazny dla każdego program komputerowy, system edukacyjny i opatentowany monitor (czytnik) rytmu serca wynaleziony i stworzony przez Doktora Childre z HeartMath ®. EmWave PC został stworzony z myślą o ludziach, którzy chcą przemienić stres, obawy i lęki w czystą energię będącą odzwierciedleniem zdrowia i dobrostanu.

15 Obecne badania kładą nacisk na emocjonalną samoregulację jako kluczowy czynnik w stabilizacji stanu zdrowia, powrocie z przewlekłej choroby i poprawie wyników badań lekarskich. Bardziej niż kiedykolwiek specjaliści zajmujący się poprawą stanu zdrowia uświadamiają sobie, że przyczyną większości chorób są ciało i umysł. Społeczeństwo w coraz bardziej świadomy sposób poszukuje zewnętrznej pomocy w dążeniu do zdrowia i do odzyskania wewnętrznej równowagi zdrowotnej i emocjonalnej.

16

17 Emocje i uczucia mają potężne znaczenie dla funkcjonowania
ludzkiego organizmu. Negatywne reakcje emocjonalne dają niepożądane psychologicznie zmiany w organizmie, które mogą prowadzić do wielu poważnych chorób - włączając w to choroby serca, nadciśnienie, nowotwory, migreny, udary mózgu, depresję i problemy ze snem. Z drugiej strony pozytywne emocje pomagają nam wzmocnić nasze zdrowie a także uważność, wrażliwość, miłość, współczucie dla innych i dla siebie samego.

18 Jakiekolwiek wydarzenie będące samo w sobie nieszkodliwe/niestresujące może wywołać w naszym organizmie szkodę. Zależy to od tego w jaki sposób ludzie spostrzegają i reagują na dane wydarzenie. Napięcie nerwowe (stres) jest niejednokrotnie przyczyną trudności w powrocie do zdrowia. Obecne badania zmierzają w kierunku wskazania w jakim stopniu stres, negatywne emocje, społeczne i psychofizyczne czynniki mają wpływ na psychologiczne procesy i zdarzenia mające istotne znaczenie w procesie zdrowienia i pozostawania w zdrowiu. Poprzez naukę i doskonalenie technik samoregulacji opracowanych na potrzeby emWave PC, użytkownicy są zdolni zarządzać stresem i aktywnie wpływać na własne zdrowie i samopoczucie.

19

20 Badania dowodzą, że pozytywne emocje są kluczem do prawidłowego rozwijania i funkcjonowania ludzkiego organizmu. Osoby charakteryzujące się pozytywnym spojrzeniem na świat żyją dłużej, są bardziej kreatywne, lepiej sobie radzą z problemami traktując je jako wyzwania, poszukują nietypowych rozwiązań w trudnych sytuacjach, wychodzą poza schematy poznawcze i lepiej współpracują z innymi.

21 Stres jest powszechny, określamy go jako odpowiedź naszego umysłu i ciała na napięcie i kłopoty dnia codziennego. W momencie, gdy pozostawiamy go bez kontroli może wpływać niekorzystnie na zdrowie i dobre samopoczucie. Stres wpływa na naszą sferę fizyczną, psychiczną, emocjonalną, mentalną i duchową. Zgodnie z Amerykańskim Instytutem Walki ze Stresem (American Institute of Stress) nawet do 90% problemów ze zdrowiem jest powiązanych ze stresem.

22

23 EmWave PC, wraz z materiałami i technikami opracowanymi przez instytut HeartMath® jest nowym narzędziem opieki zdrowotnej, powstałym w wyniku nowych teoretycznych, naukowych i kulturowych ustaleń opracowanych na potrzeby opieki zdrowotnej.

24 EmWave znalazł zastosowanie w przychodniach, jednostkach hospitalizujących, gabinetach psychologicznych, placówkach edukacyjnych, placówkach edukacji specjalnej, w placówkach rehabilitacyjnych, klinikach walki z bólem i wielu innych prywatnych praktykach lekarskich i poza lekarskich zajmujących się opieką zdrowotną.

25

26 Używając emWave PC można zaobserwować w jaki sposób myśli i emocje wpływają na serce i układ nerwowy. Daje on możliwość obiektywnego monitorowania rytmu serca i potwierdzenia kiedy koherencja została osiągnięta. Program pokazuje jak, w danym momencie, postrzeganie i emocjonalne reakcje na stres wpływają na rytm serca (zmienny wzór rytmu serca), który z kolei wpływa na postrzeganie, zdolności poznawcze, trzeźwość umysłu, możliwości skupienia uwagi oraz ogólny stan zdrowia i samopoczucia. EmWave PC jest jak lustro pokazując emocjonalne stany i natychmiastowo umożliwia użytkownikowi bardziej efektywną redukcję stresu i niwelowanie wpływu negatywnych emocji.

27

28 Program zarządzania stresem HeartMath, zwiększania wydajności oraz poprawiania zdrowia nadaje się do łączenia różnego typu profesjonalnych coachingów oraz technik terapeutycznych. Przeznaczony jest dla: klienta indywidualnego 4-6 osobowych grup rodzin pracowników Rozwinięta inteligencja emocjonalna może zmniejszyć stres i zwiększyć wydajność zarówno w miejscu pracy jak i w życiu osobistym.

29 i zapraszam do udziału w programie obniżania stresu HeartMath
Dziękuję za uwagę i zapraszam do udziału w programie obniżania stresu HeartMath Psycholog Iwona Smyk-Kazana Tel.: mail:


Pobierz ppt "Dobrodziejstwa stanu koherencji"

Podobne prezentacje


Reklamy Google