Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WODA ŹRÓDŁEM ŻYCIA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WODA ŹRÓDŁEM ŻYCIA."— Zapis prezentacji:

1 WODA ŹRÓDŁEM ŻYCIA

2

3 Woda ma 3 stany skupienia
Stan stały Stan ciekły Stan gazowy

4 Wyróżniamy wody: słodkie słone *oceany *morza *zatoki *rzeki *jeziora

5 WODA Woda jest źródłem wszelkiego życia na Ziemi. Wiemy, że jej zasoby są niewystarczające. Docierają do nas informacje o krajach, w których brak wody pitnej powoduje groźne choroby lub śmierć. W codziennym życiu rzadko zastanawiamy się nad problemem dostępności, ilości i jakości wody. Ona po prostu jest. Nasze działania często odbiegają od wskazań proekologicznych . Troska o stan środowiska, w którym żyjemy , a szczególnie o wodę jako źródło życia , powinna być przedmiotem zainteresowania i trosk nas wszystkich.

6 Ludzie tak marnują WODĘ

7 Zanieczyszczenia wód:
- odpady promieniotwórcze i związki metali ciężkich (głownie ołowiu, rtęci, kadmu) - paliwa, oleje, smary, rozpuszczalniki (stosowane w przemyśle petrochemicznym) - nawozy sztuczne, pestycydy( stosowane w rolnictwie), -detergenty (dodawane do kosmetyków, środków piorących i myjących np. płynów do mycia naczyń, proszków do prania, szamponów) - ścieki z kopalń (powodujące m.in zasolenie wód słodkich

8 Co konkretnie daje nam picie wody?
Kilka słów o….. WODZIE  Co konkretnie daje nam picie wody? Wodę należy pić regularnie, najlepiej małymi łykami i w nie za dużych ilościach. Lepiej jest pić częściej a mniej niż dużo za jednym razem. Wypicie naraz dużej ilości wody może spowodować szybsze wypłukiwanie soli mineralnych (sodu, potasu) z organizmu.

9 Jak często pić? Pragnienie samo w sobie jest już sygnałem ostrzegawczym naszego organizmu, że jesteśmy odwodnieni. Dlatego nie doprowadzajmy do stanu, kiedy już bardzo chce się nam pić, ale też nie pijmy na siłę wtedy, kiedy naprawdę nie chce nam się pić.

10 Ile wody pić? Przyjmuje się, że człowiek powinien dostarczać 1 ml wody na 1 kcal spożywanego pokarmu lub 30 ml na 1 kg (albo 1litr na 30kg) masy ciała, co w praktyce przekłada się na około 1,5 – 3,5 litrów wody dziennie. Wraz ze wzrostem aktywności ruchowej oraz temperatury otoczenia należy zwiększać jej spożycie. Możesz też podzielić swoją aktualną wagę przez 30 wtedy dokładnie będziesz wiedzieć ile pić wody dziennie.

11 Dlaczego należy pić dużo wody?
Już 10% ubytek wody z organizmu powoduje całkowitą niezdolność do wykonywania jakiegokolwiek wysiłku fizycznego. Gdy straty wody przekraczają 20-22% człowiek umiera. Jeśli ktoś się odchudza i nie pije dostatecznej ilości płynów, zakwasza swój organizm. Zaczynając pić większe ilości wody usuwamy z organizmu wszystkie te uboczne produkty przemiany materii.

12 Czy można wypić za dużo wody?
Tak naprawdę wszystko uwarunkowane jest naszą waga, naszym wiekiem, naszą aktywnością fizyczną, trybem życia oraz uwarunkowaniami klimatycznymi, w których mieszkamy. Zbyt duże nawodnienie organizmu może przyczynić się do wypłukania z niego wszystkich wartościowych i niezbędnych minerałów. Dlatego najlepiej zachować zdrowy rozsądek i umiar i pamiętać: „lepsze może być wrogiem dobrego”

13 Co daje picie wody? 1.Powstrzymuje apetyt 2. Poprawia trawienie
3. Pobudza metabolizm 4. Pomaga w odróżnieniu głodu od pragnienia 5. Redukuje cholesterol 6. Poprawia funkcjonowanie wątroby 7. Wypłukuje z organizmu toksyny 8. Pomaga w pozbyciu się problemów jelitowych 9. Redukuje cellulit 10. Pomaga w rzeźbieniu mięśni 11. Nawilża skórę, przez co poprawia jej wygląd i elastyczność 12. Dotlenia organizm 13. Pomaga w dostarczaniu składników odżywczych do wszystkich narządów 14. Reguluje temperaturę organizmu

14 15. zwalcza zmęczenie i dodaje energii
16. pomaga we wzroście czerwonych krwinek 17. poprawia „nasmarowanie” stawów 18. poprawia wydolność organizmu w czasie ćwiczeń 19. poprawia funkcjonowanie serca i minimalizuje ryzyko zawału 20. zmniejsza ryzyko zachorowania na raka okrężnicy i raka pęcherza 21. zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi 22. redukuje bóle głowy 23. redukuje bóle pleców 24. poprawia pamięć oraz koncentrację 25. utrzymuje w dobrym nastroju 26. zwalcza skurcze 27. pomaga zwalczyć gorączkę 28. poprawia wzrok 29. niweluje nieświeży oddech oraz dyskomfort spowodowany spierzchnięciem ust, suchością gardła oraz opuchnięcie języka 30. poprawia funkcjonowanie nerek, zmniejsza infekcje dróg moczowych oraz kamienicy nerkowej.

15 Jak oszczędzać WODĘ? 1.Nigdy nie wylewaj wody, kiedy można ją np. podlać kwiatki 2.Bierz szybki prysznic. 3. Zakręcaj krany, 4.Używaj małe ilości wody do kąpieli. 5.Nie pozwól, żeby woda była odkręcona podczas mycia zębów, twarzy, golenia się.

16 WODA=ŻYCIE Nie bądź egoistą! Pomyśl o nich..
Bez WODY człowiek jest w stanie przeżyć zaledwie 3 dni. WODA=ŻYCIE Nie bądź egoistą! Pomyśl o nich..

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27 Dziękuję za uwagę 

28 Wykonała: Klaudia Kordek


Pobierz ppt "WODA ŹRÓDŁEM ŻYCIA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google