Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Autor: Marta Pelczar. PHP:  Najprostszą drogą, by uruchomić serwer internetowy na własnym domowym komputerze jest skorzystanie z programu XAMPP.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Autor: Marta Pelczar. PHP:  Najprostszą drogą, by uruchomić serwer internetowy na własnym domowym komputerze jest skorzystanie z programu XAMPP."— Zapis prezentacji:

1 autor: Marta Pelczar

2 PHP:  Najprostszą drogą, by uruchomić serwer internetowy na własnym domowym komputerze jest skorzystanie z programu XAMPP

3 XAMPP - www.apachefriends.org  to darmowy, wydany na licencji GNU GPL pakiet instalujący oprogramowania serwera internetowego.  Główne aplikacje wchodzące w skład pakietu: Apache - serwer WWW, MySQL - baza danych, PHP - język programowania i interpreter skryptów, Perl - język programowania i interpreter skryptów.  XAMPP jest projektem uniwersalnym. Witryna projektu oferuje wersje dla czterech platform systemowych: Microsoft Windows, Linux, Sun Solaris oraz Mac OS X.  XAMPP jest łatwy w obsłudze, a instalacja sprowadza się do uruchomienia pliku setup.exe i udzielenia kilku niezbędnych informacji.

4 Wybierz język instalatora, a na ekranie powitalnym naciśnij Next, aby przejść dalej

5 Na kolejnym ekranie decydujemy, jakie usługi chcemy zainstalować. Potrzebna jest instalacja serwerów Apache oraz MySQL. Zaznacz: Install Apache as Service oraz Install MySQL as Service. Następnie naciśnij Install.

6 Instalator domyślnie zaproponuje umieszczenie plików pakietu XAMPP w katalogu c:\xampp. Nie zaleca się zmiany lokalizacji, proponowanej przez kreatora. Następnie naciśnij Next.

7 Program rozpocznie rozpakowanie plików i konfigurację. Gdy pojawią się okna w dosowym trybie wiersza poleceń z uruchomionym plikiem php.exe, nie wyłączaj ich ani nie wpisuj, aby nie przerwać przypadkowo instalacji.

8

9 Na ekranie podsumowującym naciśnij polecenie Finish i pozwól instalatorowi spokojnie zakończyć proces.

10 Po tej operacji ponownie instalator uruchomi okno wiersza poleceń. Nie próbuj wykonywać w tym czasie żadnych działań. Instalator rozpocznie uruchamianie usługi Apache, a następnie usługi MySQL.

11 Jeśli zapora systemu Windows zapyta, Czy nadal chcesz blokować ten program? - a uczyni to zapewne dwukrotnie - kliknij Odblokuj. W kolejnych oknach dwa komunikaty: o zakończonym procesie instalacji oraz z pytaniem, czy uruchomić panel kontrolny XAMPP. Odpowiedzi OK, a potem Tak wystartują serwer Apache i serwer MySQL.

12

13 Sprawdź w panelu kontrolnym, czy rzeczywiście przy obu usługach znajdziesz komunikat Running na zielonym tle. Gdyby było inaczej, naciśnij przycisk Start. Uruchom swoją przeglądarkę internetową, wpisz w pasku adresu: localhost i naciśnij Enter. Słowo localhost' to standardowa nazwa komputera lokalnego.

14 Zaznacz język, w jakim chcesz pracować – tym razem możesz wybrać także język polski.

15 Zobaczysz ekran powitalny.

16 Jeśli komputer nie jest podłączony do Internetu, można korzystać z usług serwera, jeśli jest podłączony, trzeba go ochronić. Naciśnij z menu po lewej stronie odnośnik Bezpieczeństwo. Zapoznaj się z informacjami o stanie bezpieczeństwa, i wykonaj ochronę hasłem: katalogów XAMPP, serwera MySQL i programu phpMyAdmin (pma), służącym do obsługi MySQL. Naciśnij widoczny poniżej tabeli z informacjami odnośnik: http://localhost/security/xamppsecurity.php.

17 Przejdziesz na stronę umożliwiającą podanie odpowiednich haseł. Podaj hasła dla MySQL i naciśnij Password changing. Następnie podaj nazwę użytkownika hasło dostępu do katalogu xampp i naciśnij Make safe the XAMPP Directory.

18 Jeśli teraz opuścisz i zechcesz znowu wywołać w przeglądarce stronę startową swojego serwera, system poprosi o uwierzytelnienie:

19 Zajęty port 80  Użytkowników Windows i Skype spotka najprawdopodobniej znana przypadłość: zajęty przez Skype port 80 uniemożliwia uruchomienie Apache. Rozwiązaniem jest drobna zmiana w konfiguracji Skype. Z menu Skype wybieramy kolejno: Narzędzia -> Opcje ->Zaawansowane -> Połączenia i wypuszczamy na wolność ptaszka z zaznaczenia: Użyj portów 80 oraz 443 jako alternatywnych dla połączeń przychodzących. Po zapisaniu zmian możemy wystartować Apache.

20 Jak uruchamiać skrypty PHP?  wchodzisz w folder /xampp/htdocs/ (to jest folder root dla twoich stron www itd,  Np. tworząc folder test1 a w nim plik index.html wchodzac do localhost/test1/ zobaczysz w przeglądarce swój index.html  Wpisując w przeglądarce localhost wyświetli Ci się strona xampp gdzie możesz zmieniać ustawienia swojego serwera itd.

21 Pierwszy skrypt w PHP  Stwórz w np. Notatniku poniższy zapis:  Zapisz plik z rozszerzeniem *.php w katalogu C:/xampp/htdocs/1/pierwszy.php

22 Ustawienia Notatnika  Pamiętaj by ustawić zapis tj. poniżej: Typ pliku: wszystkie pliki Kodowanie: UTF-8

23 Uruchom swój skrypt  Wpisz w adresie przeglądarki:  Twój pierwszy skrypt zostanie wyświetlony!


Pobierz ppt "Autor: Marta Pelczar. PHP:  Najprostszą drogą, by uruchomić serwer internetowy na własnym domowym komputerze jest skorzystanie z programu XAMPP."

Podobne prezentacje


Reklamy Google