Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Mój brat nie tylko pisze…

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Mój brat nie tylko pisze…"— Zapis prezentacji:

1 Konkurs interdyscyplinarny „znani i nieznani pisarze powiatu tarnobrzeskiego”

2 Mój brat nie tylko pisze…

3 Mimo że starszy, to jeszcze dziecko
Choć ma dopiero 17 lat, to zawsze był ode mnie starszy o 2 lata i wyprzedzał mnie we wszystkim. Od niego uczyłam się poczucia humoru, pozytywnego spojrzenia na świat i otwartości na ludzi. Zazdrościłam mu sukcesów naukowych, literackich, artystycznych, ale i towarzyskich. Jednakże niejednokrotnie bywa tak, że to ja wykazuję się od niego większą dojrzałością. Wciąż lubi Harrego Pottera i serię Dragon Ball.

4 Jak brat z siostrą Mimo iż mam trzech braci, to z nim jestem najmocniej związana i zżyta. Rozumiemy się bez słów, mamy wspólne szyfry i tajemnicze kody. Od 15 lat porównują nas do siebie, czy jesteśmy niczym dwie krople wody. Dużo czasu spędzamy ze sobą na przekomarzaniu się i dowcipkowaniu. Gdy trzeba, mogę liczyć na jego pomoc.

5 Indywidualista Jako mały chłopiec stworzył swój prywatny język risodio, w który nie wtajemniczył ani mnie, ani nikogo innego. Do dzisiaj go używa w chwilach totalnego rozluźnienia.

6 Wody… Jest to najzabawniejszy człowiek spośród tych, których miałam przyjemność poznać. Nie ma dnia, byśmy nie chichrali się ze wspólnych żartów. Fascynują go dowcipy oparte na grach słownych, potocznie zwane „sucharami”. Często sam je wymyśla. Niejednokrotnie szokuje nas swymi pytaniami typu: „Jak się nazywa przesolona firanka?” czy „Ile zębów ma dentysta?”

7 Aktor na zawołanie! Już w podstawówce ujawnił się jego talent aktorski. Oboje należeliśmy do kółka teatralnego „Kabarecik” prowadzonego w SP 10 przez panią Danusię Nowicką. Zawsze dostawał główne role, przez co bardzo mnie denerwował. Ale trzeba przyznać, że talent to miał… Co ja mówię „miał”?! Ma! Ciągle gdzieś występuje, coś prowadzi, recytuje…

8 Artystyczna dusza Przez 4 lata razem uczęszczaliśmy do Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Tarnobrzegu. Ja uczyłam się grać na wiolonczeli, on zacinał na klarnecie. Tworzyliśmy niezbyt zgrany duet, albowiem on miał słuch absolutny, którego mnie brakowało. Obydwoje jednak uwielbiamy śpiewać – on publicznie, ja – w łazience…

9 Banach jego mistrzem Jest miłośnikiem królowej nauk. Rozwiązuje zadania nawet na wakacjach. Ćwiczy, by doskonalić swoje umiejętności i – co ciekawe – nigdy nie ma dość! Posiada wiele osiągnięć w tej dziedzinie. Za swój największy sukces uważa I miejsce w ogólnopolskim konkursie „Albus” z matematyki. Otrzymał w nim grawerowany dyplom.

10 Fanatyk nauk ścisłych Interesuje się nie tylko matematyką, ale i fizyką czy chemią. Ciągle obmyśla jakieś doświadczenia i „szuka dziury w całym”. Marzy o Nagrodzie Nobla, ale do tego daleka droga…

11 Drugi da Vinci Posiada ścisły umysł, co nie przeszkadza mu osiągać sukcesów w dziedzinach humanistycznych. Interesuje się teologią. Lubi czasami przysiąść i „skomponować” nie tylko muzykę, lecz także wiersz.

12 Pierwszy sukces poetycki
W 2010 roku obchodzony był Rok Chopina, z okazji którego w tarnobrzeskiej szkole muzycznej organizowano konkurs poetycki. Ku naszemu zaskoczeniu brat zajął w nim pierwsze miejsce za wiersz „Koncert Fryderyka”. Utwór ten wysłał także na ogólnopolski konkurs „Fryderyk Chopin – człowiek XXI wieku” organizowany przez jedną z lubelskich szkół i zajął w nim trzecie miejsce.

13 Jeden z nielicznych W 2013 roku wziął udział w organizowanym w Sandomierzu przez Fundację Fundusz Lokalny SMK Festiwalu Miasto Młodych Artystów. Reprezentował powiat tarnobrzeski. Najpierw znalazł się wśród 10 finalistów Sceny Literackiej, a ostatecznie zdobył literackiego granta za esej „Z Poezją pod rękę”. Ujął jurorów sugestywnością przekazu.

14 Twardy orzech do zgryzienia, oj, twardy…
W czasie wakacji spędzanych w Szczawnicy napisał wiersz pt. „Do tej, która cierpliwa jest…”. Wysłał go na Ogólnopolski Turniej Poetycki „Orzech” im. Jerzego Kozarzewskiego do Nysy. I… zajął pierwsze miejsce w kategorii do lat 18. Z uroczystości rozdania nagród do domu powrócił w blasku chwały, przywożąc wspaniałą statuetkę Orzecha. Opowiadał, że pani Marta Klubowicz, jurorka, zaskoczona była dojrzałością jego utworu. To mu jeszcze bardziej dodało skrzydeł…

15 Czuje rytm… W ostatnim czasie wziął udział w konkursie ogólnopolskim „Rytmy nieskończoności” zorganizowanym z okazji 10 rocznicy śmierci Jacka Kaczmarskiego przez jedną z warszawskich szkół. Przewodniczącym jury był o. Wacław Oszajca. Mój brat znów odniósł sukces, albowiem wyróżniono jego zestaw wierszy. Zamieszczono je w okolicznościowym tomiku. Mam nadzieję, że nie wybije się z rytmu.

16 Jaki z niego leser? Od września bieżącego roku szkolnego jest redaktorem szkolnej gazetki internetowej tarnobrzeskiego LO „Lesser”. Systematycznie zamieszcza w niej swoje wiersze, felietony, eseje i wywiady. Jego twórczość cieszy się dużą popularnością, o czym świadczy przykładowy wpis: „Krasicki to oświecenie, Mickiewicz romantyzm, a Pałkus współczesność :) trzymam kciuki fejmie.”

17 Oj, bracie, bracie… Co z ciebie wyrośnie?
„ Wczoraj to już historia, jutro to tajemnica. Ale dziś to dar losu. A dary są po to, żeby się nimi cieszyć.” Mój brat umie się cieszyć z wszystkich darów, a ja cieszę się razem z nim. Mimo że dla niektórych jest on panem Błażejem Pałkusem, dla mnie zawsze pozostanie kochanym Badutkiem!

18 Bibliografia

19 koniec Autorka prezentacji: Łucja Pałkus Gimnazjum nr 1 w Tarnobrzegu
Muzyka: Myslovitz - Telefon


Pobierz ppt "Mój brat nie tylko pisze…"

Podobne prezentacje


Reklamy Google