Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

3.Kultura starożytnego Egiptu II LO PR Opracowała Helena Tomaszewska.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "3.Kultura starożytnego Egiptu II LO PR Opracowała Helena Tomaszewska."— Zapis prezentacji:

1 3.Kultura starożytnego Egiptu II LO PR Opracowała Helena Tomaszewska

2 Mapa starożytnego Egiptu

3 1. Pismo Hieroglificzne

4 1. Pismo Hieratyczne Fragment z Księgi Umarłych

5 1. Pismo Demotyczne Fragment kamienia z Rosetty

6 1. Pismo Papirus 1.2.

7 1. Pismo Kamień z Rosetty – pochodzi z Memfis ze 196 r. p.n.e. Został przywieziony z Egiptu przez napoleońskiego żołnierza w 1799 r. Hieroglify Pismo demotyczne Starożytna greka Jean-François Champollion Odczytał hieroglify egipskie Odczytanie hieroglifów 1. 2.

8 2. Wierzenia Egipcjan BóstwoOpis Rebóg słońca i pan świata Amonbóg powietrza i urodzaju Ozyryswładca Królestwa Zmarłych, sędzia zmarłych symbol odrodzenia sił witalnych Izydażona Ozyrysa, opiekunka magii, małżeństwa i rodziny Horusbóg – sokół, opiekun państwa egipskiego i dynastii; uważano że jego wcieleniem jest faraon Anubisbóg – szakal, bóg zmarłych, prowadzący ich dusze na sąd bogów, jeden z sędziów Setbóg śmierci i pustyni Maatbogini sprawiedliwości Hathorbóstwo miłości, radości, uciech, muzyki i tańca Sechmetbogini wojny, zemsty i chorób Thotbóg mądrości, wynalazca pisma, kalendarza i matematyki Ptahbóg sztuk i rzemiosła Panteon bogów Religia politeistyczna – wiara w wielu bogów. Oddawano cześć bogom utożsamianym z siłami przyrody.

9 WYOBRAŻENIA BOGÓW WYOBRAŻENIA BOGÓW Re AnubisToth Ozyrys Izyda Maat Hathor Sechmet Horus

10 SetChepri - skarabeusz WYOBRAŻENIA BOGÓW Sebek Bastet – bogini miłości i płodności Zoomorfizm Bogów wyobrażano sobie jako ludzi pół-zwierzęta, pół-ludzi zwierzęta przedstawianie bóstw pod postacią zwierząt, nadawanie cech zwierzęcych.

11 2. Wierzenia Egipcjan Scena z Księgi Umarłych przedstawiająca sąd Ozyrysa Zastanów się co przedstawia źródło. Kim są poszczególne postacie? Opisz trzy sceny rysunku. Jakie znaczenie miał sąd Ozyrysa?

12 2. Wierzenia Egipcjan Anubis mumifikuje ciało balsamowanie zwłok Sarkofag egipski Mumifikacja

13 2. Wierzenia Egipcjan 1. Mastaba – grobowiec egipski 2. Mastaba z szybem i komorą grobową 3. Mastaba Niankhkhum i Khnumhotep w Sakkara 4. Piramidy władców IV dynastii: Cheopsa, Chefrena i Mykerene w Giza 1. 2. 3. 4. Grobowce

14 3. Architektura egipska Piramidy Makieta wielkich piramid w Gizie

15 2. Wierzenia Egipcjan Dolina Królów w Egipcie 2.3. 1. Grobowce

16 Tutanchamon XIV w. p.n.e. 2. Wierzenia Egipcjan Maski pośmiertne Psusennes X w. p.n.e. 1.2. 3. Maski pośmiertne z Hawara Okres rzymski

17 Kanopy. W Okresie Późnym przedstawiano je w postaci czterech synów Horusa. Imset (głowa ludzka) – wątroba. Hapi (głowa pawiana) – płuca. Kebehsunf (głowa sokoła) – jelita. Duamutef (głowa szaka;a) – żołądek. Kanopy 2. Wierzenia Egipcjan Kanopy rytualne naczynia, w których umieszczano wnętrzności, wyjęte z ciała przed mumifikacją i zakonserwowane.

18 2. Wierzenia Egipcjan Wyposażenie grobowe grobowca Tutanchamona

19 2. Wierzenia Egipcjan Zwyczaje pogrzebowe mumifikowano zwłoki gdyż wierzono, że wraz z ciałem przetrwa dusza między zwoje bandaży wsuwano fragmenty Księgi Umarłych, które miały zapewnić przejście Sądu Ozyrysa na twarz zakładano maski pośmiertne, z wyobrażeniem twarzy zmarłego mumie wkładano do sarkofagów zmarłych chowano w mastabach (biedotę bezpośrednio w piaskach pustyni) faraonów chowano w piramidach (Stare Państwo), a później w grobowcach wykutych w Dolinie Królów. do grobowców wkładano posążki przedstawiające zmarłego. Ściany pokrywano freskami i hieroglifami

20 2. Wierzenia Egipcjan Zwyczaje pogrzebowe Do grobowców wkładano wszystko co mogło przydać się po śmierci. Wśród znalezionego wyposażania grobowca Tutanchamona znajdują się m.in trzy złote łoża drewniana skrzynia bardzo bogato zdobiona cztery złocone rydwany liczne posągi, w tym jeden wykonany ze złota Co wkładano do grobów? złoty tron posągi bogów opiekuńczych 1.2.

21 2. Wierzenia Egipcjan Zwyczaje pogrzebowe W komorze grobowej Tutanchamona znajdował się m.in. cztery skrzynie grobowe ze złotej blachy, z tego największa, zewnętrzna, o wymiarach 5 × 3,3 × 2,73 m sarkofag z kwarcytu (2,75 × 1,5 × 1,5 m) w sarkofagu trzy włożone w siebie trumny w formie wykonanej ze złotej blachy figury faraona Archeolog Howard Carter nad otwartym sarkofagiem faraona Tutanchamona – 1922 1. 2.

22 1. 2.3. 5. 4.

23 2. Wierzenia Egipcjan Maska pośmiertna Tutanchamona Komputerowa rekonstrukcja twarzy Tutanchamona Pierścienie z wizerunkiem skarabeusza 1. 4. 2. 3.

24 3. Architektura egipska Piramida schodkowa Dżosera. Pierwsza piramida egipska. Zwróć uwagę na budulec. Piramidy

25 3. Architektura egipska Sfinks i piramida Cheopsa. Piramidy w Giza – Cheopsa, Chefrena i Mykerene. 2. Piramidy Sfinks – co przedstawia? Jaki kształt mają piramidy? Jakiej wielkości są te budowle? Z czego je budowano? Jaką funkcję pełniły piramidy? Jaki kształt mają piramidy? Jakiej wielkości są te budowle? Z czego je budowano? Jaką funkcję pełniły piramidy? 3. 1.

26 3. Architektura egipska Piramidy Piramida Mykerinosa Jak wygląda powierzchnia piramidy? Czym jest „czapa” na szczycie piramidy Cheopsa ? Piramidy łamana faraona Snofru. Piramidy w Gizie 1. 2. 3.

27 3. Architektura egipska Świątynie Pylony Dziedziniec Plan i grafika przedstawiająca świątynię w Luksorze Zwróć uwagę na plan budowli. Jak się nazywa plan budowli, w której przechodzi się z jednego pomieszczenia do drugiego ułożonych w jednej linii? Co to są pylony i gdzie się znajdują? Jaki mają kształt? Zwróć uwagę na plan budowli. Jak się nazywa plan budowli, w której przechodzi się z jednego pomieszczenia do drugiego ułożonych w jednej linii? Co to są pylony i gdzie się znajdują? Jaki mają kształt? 1.

28 3. Architektura egipska Świątynie Medinet Habu – świątynia Totmesa III w Luksorze z lotu ptaka Pylony Dziedziniec Sala hypostylowa Sala na barkęSanktuarium Amfilada szereg pomieszczeń (pokoi, sal) połączonych ze sobą drzwiami umieszczonymi w jednej linii

29 3. Architektura egipska Pylony świątyni Horusa w Edfu. 2. Świątynie Zwróć uwagę na budulec. Jaką wielkość mają pylony.? Jaki mają kształt? wieża o prostokątnej podstawie, wznoszona parami i zwężająca się ku górze (trapezoidalna). Pylon Pylony w Edfu od strony dziedzińca 1.

30 3. Architektura egipska Aleja sfinksów w Karnaku Świątynia w Abu Simbel. Świątynia w Luksorze. Świątynia grobowa królowej Hatszepsut 4. 1. Świątynie 3. 2. 4.

31 Sala hypostylowa pomieszczenie, w którym strop oparty jest na kolumnach rozmieszczonych w sposób równomierny na całej powierzchni pomieszczenia. 3. Architektura egipska Sala hypostylowa w świątyni Ramzesa II w Luksorze. Świątynie

32 3. Architektura egipska Kolumny Zwróć uwagę na kształt kolumn i kapiteli oraz motywy zdobnicze. 2. 1. 3.

33 3. Architektura egipska Kolumny 1. 2. 3. Kolumnada w świątyni w Luksorze Kolumny w świątyni w Karnaku wzniesione przez Tothmesa III

34 3. Architektura egipska Cechy Budulcem kamień – granit, piaskowiec, wapień Architektura o charakterze sepulklarnym (grobowa) i sakralnym (świątynna) Budowle monumentalne - olbrzymie U wejścia do świątyni dwa pylony – wieże trapezoidalne Budowle zdobiono malowidłami, reliefami, posągami i sfinksami Filary, kolumny zdobiono motywami roślinnymi - kwiaty lotosu lub liście palmowe Świątynie były budowane w szyku amfiladowym. W świątyni znajdował się dziedziniec, sala hypostylowa, sanktuarium

35 4. Malarstwo egipskie Królowa ofiarowuje wazy bogini Hathor Przyjrzyj się uważnie. Co widzisz na rysunku? Jaka jest wielkość obu postaci? Przyjrzyj się uważnie. Co widzisz na rysunku? Jaka jest wielkość obu postaci?

36 4. Malarstwo egipskie Żniwa z grobu Menny Przyjrzyj się uważnie. Co widzisz na rysunku? Jaka jest wielkość postaci? W jaki sposób przedstawiono kolejne sceny? Przyjrzyj się uważnie. Co widzisz na rysunku? Jaka jest wielkość postaci? W jaki sposób przedstawiono kolejne sceny?

37 4. Malarstwo egipskie Polowanie na dzikie ptactwo Przyjrzyj się uważnie. Co widzisz na rysunku? Które postacie przedstawiono większe, a które mniejsze? Od czego zależy wysokość postaci? Przyjrzyj się uważnie. Co widzisz na rysunku? Które postacie przedstawiono większe, a które mniejsze? Od czego zależy wysokość postaci?

38 4. Malarstwo egipskie Żniwa Orka Winobranie Tancerki 1.3. 4. 2.

39 4. Malarstwo egipskie Faraon na łowach Horus Płaczki z Ramill Gęsi z Medium Jaka była tematyka malowideł? W jaki sposób przedstawiano twarz, a w jaki sposób korpus człowieka – z profilu czy z przodu? Jaka była tematyka malowideł? W jaki sposób przedstawiano twarz, a w jaki sposób korpus człowieka – z profilu czy z przodu? 2. 1. 3. 4.

40 4. Malarstwo egipskie Nefertari grająca w sinet Nefertari – malowidło z grobowca Gdzie umieszczano malowidła? Czy obraz charakteryzuje dynamika czy statyka? Czy postać została przedstawiona realistycznie czy została wyidealizowana? Gdzie umieszczano malowidła? Czy obraz charakteryzuje dynamika czy statyka? Czy postać została przedstawiona realistycznie czy została wyidealizowana?

41 4. Malarstwo egipskie Malarstwo pasmowe – sceny przedstawiano w pasmach Tematyka - przedstawiało sceny z życia codziennego (uczty, polowania, sceny religijne, sceny batalistyczne ) Malarstwu towarzyszyły hieroglify Funkcje malarstwa – dekoracyjna i ideologiczna Cechy Kanon sztuki egipskiej Wielkość postaci zależała od miejsca jakie zajmowała w hierarchii społecznej. Na pierwszym planie ukazywano postaci bogów i faraona. Były one idealizowane. Twarze i stopy pokazywano z profilu podczas gdy resztę ciała z przodu. Pokrywano nim ściany grobowców – malarstwo naścienne

42 5. Rzeźba egipska Chefren Przyjrzyj się uważnie. Zwróć uwagę na materiał, z którego wykonano posągi, ich wielkość i sposób przedstawienia postaci. Kogo przedstawiają? Przyjrzyj się uważnie. Zwróć uwagę na materiał, z którego wykonano posągi, ich wielkość i sposób przedstawienia postaci. Kogo przedstawiają? Ramzes II z Nefertari. Świątynia w Karnaku 1.2.

43 5. Rzeźba egipska Bogowie Horus, Ozyrys i HathorImhotep Przyjrzyj się uważnie. Z jakiego materiału wykonano posążki? Kogo przedstawiają? Zwróć uwagę na sposób przedstawienia postaci i pozę. Przyjrzyj się uważnie. Z jakiego materiału wykonano posążki? Kogo przedstawiają? Zwróć uwagę na sposób przedstawienia postaci i pozę. 1.2.

44 5. Rzeźba egipska Nefretete XIV w. Hatszepsut 1.2. Przyjrzyj się uważnie. Zwróć uwagę na wygląd postaci. Czy postacie przedstawiono realistycznie czy idealistycznie? Przyjrzyj się uważnie. Zwróć uwagę na wygląd postaci. Czy postacie przedstawiono realistycznie czy idealistycznie? 3. Kleopatra I w. p.n.e.

45 5. Rzeźba egipska Totmes III XV w. p.n.e. Mykerinos z żoną XXVI w. p.n.e. Amenhotep III XIV w. p.n.e. Przyjrzyj się uważnie. Zwróć uwagę na wygląd postaci. Czy postacie przedstawiono realistycznie czy idealistycznie? Przyjrzyj się uważnie. Zwróć uwagę na wygląd postaci. Czy postacie przedstawiono realistycznie czy idealistycznie? 1.2.3.

46 5. Rzeźba egipska Faraon Horemheb dający dar bogowi Atum. Przyjrzyj się uważnie. Zwróć uwagę na wielkość postaci?

47 5. Rzeźba egipska Kolosy Memnona – posągi Amenhotepa III Przyjrzyj się uważnie. Zwróć uwagę na wielkość postaci.

48 Pisarz Armia egipska 5. Rzeźba egipska 1.3.2. Portret kobiety Stare Państwo Rahotep z żoną Norfu Stare Państwo Skryba. Stare Państwo Przyjrzyj się uważnie. Z jakiego materiału wykonano posążki? Czy postacie przedstawiono realistycznie czy idealistycznie? Przyjrzyj się uważnie. Z jakiego materiału wykonano posążki? Czy postacie przedstawiono realistycznie czy idealistycznie?

49 5. Rzeźba egipska 1.2. 3. Żołnierze nubijscyŻona Ka-apera Ka-aper Przyjrzyj się uważnie. Z jakiego materiału wykonano posążki? Czy postacie przedstawiono realistycznie czy idealistycznie? Przyjrzyj się uważnie. Z jakiego materiału wykonano posążki? Czy postacie przedstawiono realistycznie czy idealistycznie? 3.

50 5. Rzeźba egipska 3.2. 3. Pepi I XXIII w. p.n.e. Necho VII/VI w. p.n.e. Ramzes IV XII w. p.n.e. Przyjrzyj się uważnie. Czy rzeźba egipska ulegała ewolucji? Jak zmienił się sposób przedstawiania postaci na przełomie tysiącleci? Przyjrzyj się uważnie. Czy rzeźba egipska ulegała ewolucji? Jak zmienił się sposób przedstawiania postaci na przełomie tysiącleci? 1.

51 5. Rzeźba egipska Przyjrzyj się uważnie. Jak wykonano relief ? Co przedstawia? Relief – Wracające stado Relief kompozycja rzeźbiarska wykonana na płycie kamiennej, metalowej lub drewnianej z pozostawieniem na niej tła.

52 5. Rzeźba egipska Amenhotep IV Echnaton Chefren Przyjrzyj się uważnie. Porównaj wygląd Chefrena i Echnatona. Czy przedstawiono ich realistycznie czy idealistycznie? Przyjrzyj się uważnie. Porównaj wygląd Chefrena i Echnatona. Czy przedstawiono ich realistycznie czy idealistycznie? 1. 3. 2.

53 5. Rzeźba egipska Przyjrzyj się uważnie. Zwróć uwagę na przedstawienie postaci. Czy postacie przedstawiono realistycznie czy idealistycznie? Czy zachowano kanon sztuki? Przyjrzyj się uważnie. Zwróć uwagę na przedstawienie postaci. Czy postacie przedstawiono realistycznie czy idealistycznie? Czy zachowano kanon sztuki? Echnaton i Nefretete z dziećmi. Relief. Echnaton. Relief 1. 2.

54 5. Rzeźba egipska W grobowcach umieszczano postacie osób tam pochowanych w formie rzeźby, najczęściej wykonanej z drewna, gliny lub nawet mułu rzecznego. Sposób przedstawiania postaci – osoba albo stała z rękami wyciągniętymi wzdłuż ciała albo siedziała z rękoma na kolanach, albo klęczała. Rzeźby cechowała statyka, dostojeństwo, prostota. W reliefach zachowano kanon dotyczący sposobu przedstawiania postaci. Cechy Rzeźba monumentalna - postacie faraonów czy bogów wykonane w granicie, bazalcie, piaskowcu – były olbrzymie. Reliefom towarzyszyły hieroglify. Za panowania Echnatona postacie faraona i jego rodziny były przedstawiane realistycznie. Postacie bogów, faraonów przedstawiane były idealistycznie. Posążki zwykłych ludzi wkładane do grobowców były realistyczne. Ustalony kanon przedstawiania postaci nie zmieniał się przez tysiąclecia (wyjątkiem okres panowania Echnatona).

55 6. Rzemiosło egipskie Paleta Narmera 3000 lat p.n.e. – paleta do rozrabiania farb

56 6. Rzemiosło egipskie Fragmenty naszyjnika z grobowca Tutenchamona 1. 2. Przyjrzyj się uważnie. Zwróć uwagę materiał, z którego wykonano biżuterię. Jakich kamieni użyto? Przyjrzyj się uważnie. Zwróć uwagę materiał, z którego wykonano biżuterię. Jakich kamieni użyto? 3.

57 6. Rzemiosło egipskie Złoty sokół z grobowca Tutenchamona Złoty pierścień Ramzesa II Bardzo wysoki poziom obróbki złota, kamieni szlachetnych i półszlachetnych, 1. 3. 2. Przedmiot z grobowca Tutenchamona

58 7. Osiągnięcia cywilizacyjne Egipcjan PISMO stworzyli własny system pisma – hieroglificzne – hieratyczne – demotyczne do pisania używali papirusu powstały pierwsze zabytki literackie – Księga umarłych, Księga piramid. MEDYCYNA znali budowę ciała człowieka potrafili przeprowadzać operację trepanacji czaszki umieli składać złamane kości znieczulali chorych do operacji stosowano ziołolecznictwo ASTRONOMIA stworzyli kalendarz słoneczny – 365 dni; podzielili rok na 12 miesięcy umieli obliczyć dzień zaćmienia Słońca, wylewu Nilu znali najbliższe planety np. Wenus obserwowali gwiazdy; kluczową dla nich gwiazdą był Syriusz MATEMATYKA znali pierwiastki kwadratowe i sześcienne, umieli obliczać powierzchnię i objętość brył geometrycznych

59 Źródła zdjęć Nr slajdu Źródło zdjęcia 2. http://pl.wikibooks.org/wiki/Historia_dla_gimnazjum/Starożytny_Egipt 3. http://Egypt_Hieroglyphe2 4. http://Papyrus_Ani_curs_hiero pismo hieratyczne 5. http://DemoticScriptsRosettaStoneReplica 6. 1. http://www.eszkola-wielkopolska.pl/eszkola/projekty/liceum1-pleszew/papierowa_r_e_wolucja/historia- papieru/ 2. http://pl.wikipedia.org/wiki/Papirus#mediaviewer/File:Egyptbookdead3.jpg 7. 1. http://www.zsplast.gdynia.pl/historia_sztuki/kanon_dziel_obrazy/egipt/kamien_z_rosetty.jpg 2. http://en.wikipedia.org/wiki/Jean-Francois_Champollion 11. http://pl.wikibooks.org/wiki/Wikijunior:Cywilizacje/Egipcjanie#mediaviewer/File:BD_Hunefer.jpg 12. 1. http://j_uhma.republika.pl/prus2.html 2. http://www.zsplast.gdynia.pl/historia_sztuki/kanon_dziel_obrazy/egipt/sarkofag.jpg 13. 1. http://www.zsplast.gdynia.pl/historia_sztuki/kanon_dziel_obrazy/egipt/mastaba.JPG 2. http://www.zsplast.gdynia.pl/historia_sztuki/kanon_dziel_obrazy/egipt/mastaba.JPG 3. http://umolharsobreaart.blogspot.com/2013_04_01_archive.html 4. http://img.nowaera.pl/images/odkrywca/tajemnice_mumii_www/42-16194643.jpg

60 Źródła zdjęć Nr slajdu Źródło zdjęcia 14. http://umolharsobreaart.blogspot.com/2013_04_01_archive.html 15. 1. http://pl.wikipedia.org/wiki/Dolina_Krolow 2. http://pl.wikipedia.org/wiki/Dolina_Krolow 3. http://pl.wikipedia.org/wiki/Dolina_Krolow 16. 1.http://pl.wikibooks.org/wiki/Wikijunior:Cywilizacje/Egipcjanie#mediaviewer/File:Tutanchamun_Maske.jpg 2. http://pl.wikipedia.org/wiki/Psusennes_I 3. http://www.muzarp.poznan.pl/wystawy/stale/smierc-i-zycie-w-starozytnym-egipcie/obrzadek-pogrzebowy/ 17. http://www.muzarp.poznan.pl/wystawy/stale/smierc-i-zycie-w-starozytnym-egipcie/obrzadek- pogrzebowy/2/ 18. http://www.zsplast.gdynia.pl/historia_sztuki/kanon_dziel_obrazy/egipt/wnetrze_grobowca_tutenchamona. jpg 20. 1. 2. http://archiwum.wiz.pl/1996/96033000.asp 21. 1. http://pl.wikipedia.org/wiki/Tutanchamon 2. 22. 1. http://www.holidaycheck.pl/fullscreen- Egipskie+Muzeum+Narodowe+Z%C5%82oty+sarkofag+Tutenchamona-ch_ub-id_1158003397.html 2. http://archiwum.wiz.pl/images/duze/1996/03/96033001.JPG 3. http://arteinternacional.blogspot.com/2009/04/escultura-egipcia.html 4. http://www.fmix.pl/zdjecie/3448288/sarkofag-na-wnetrznosci-t/rozmiar/2

61 Źródła zdjęć Nr slajdu Źródło zdjęcia 23. 1. http://pl.wikibooks.org/wiki/Wikijunior:Cywilizacje/Egipcjanie#mediaviewer/File:Tutanchamun_Maske.jpg 2. http://arteinternacional.blogspot.com/2009/04/escultura-egipcia.html 3. http://hrithikroshan.pun.pl/viewprintable.php?id=260 4.https://ttps://www.google.pl/search?q=pierścień+skarabeusz&rlz 24. http://umolharsobreaart.blogspot.com/2013_04_01_archive.html 25. 1. http://ossp.wrzuta.pl/obraz/4LkwTSgD4G1/sfinks+piramida_cheopsa 2. http://leblandia.republika.pl/prowincje/gargia/piramida.htm 3. http://1.bp.blogspot.com/iPxSnEZXM9s/Ubi_TcKzHPI/AAAAAAAABF8/_WGwqVgLkY/s1600/All_Gizah _Pyramids.jpg 26. 1. http://1.bp.blogspot.com/-iPxSnEZXM9s/Ubi_TcKzHPI/AAAAAAAABF8/_WGwqVgLkY/s1600/All_Gizah _Pyramids.jpg 2. http://pl.wikipedia.org/wiki/Mykerinos#mediaviewer/File:01_menkaure_pyramid.jpg 3.http://www.zsplast.gdynia.pl/historia_sztuki/kanon_dziel_obrazy/egipt/piramida_lamana_snefru_w_dahsz ur.jpg 27. 1. http://www.zsplast.gdynia.pl/historia_sztuki/kanon_dziel_obrazy/egipt/edfu_swiatynia_horusa_plan.jpg 2. http://www.zsplast.gdynia.pl/historia_sztuki/kanon_dziel_obrazy/egipt/karnak_swiatynia_amona.jpg 28. 1. http://pl.wikipedia.org/wiki/Medinet_Habu#mediaviewer/File:Medinet_Habu,_Luxor,_Egypt.jpg 29. 1. http://www.specialtrips.pl/pl/strona-glowna/rejs-statkiem-oberoi-zahra-4.html 2.http://www.zsplast.gdynia.pl/historia_sztuki/kanon_dziel_obrazy/egipt/edfu_swiatynia_horusa_pylony.jpg

62 Źródła zdjęć Nr slajdu Źródło zdjęcia 30. 1. http://pl.wikipedia.org/wiki/Aleja_Sfinks%C3%B3w 2. http://pl.wikipedia.org/wiki/Luksor 3.http://www.zsplast.gdynia.pl/historia_sztuki/kanon_dziel_obrazy/egipt/abu_simbel_swiatynia_ramzesa_II. jpg 4.http://www.zsplast.gdynia.pl/historia_sztuki/kanon_dziel_obrazy/egipt/swiatynia_hatszepsut_w_deir_el_ bahari.jpg 31. http://pl.wikipedia.org/wiki/Hypostyl 32. 1. http://a51.idata.over-blog.com/0/51/07/76/030_egypte/KARNAK-46.JPG 2. http://artystyczne-ciekawostki.blogspot.com/2013/11/historia-sztuki-starozytny-egipt.html 3. http://www.zsplast.gdynia.pl/historia_sztuki/kanon_dziel_obrazy/egipt/kolumny_lotosowe.JPG 33. 1.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Luxor,_West_Bank,_Ramesseum,_colonnade2,_Egypt,_Oct_2004. jpg 2. http://pl.wikipedia.org/wiki/Karnak 3.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Luxor,_West_Bank,_Ramesseum,_colonnade,_Egypt,_Oct_2004.jpg 35. http://lajt.onet.pl/encyklopedia/67830,23723,zdjecie.html 36. http://yesterday-and-today-1gc.blogspot.com/2013/10/architektura-i-sztuka-starozytny-egip.html 37. http://historiasztukii.blogspot.com/2013/03/malowida-egipskie.html

63 Źródła zdjęć Nr slajdu Źródło zdjęcia 38. 1. http://historiasztukii.blogspot.com/2013/03/malowida-egipskie.html 2. http://archeowiesci.pl/2011/06/19/rolnictwo-pogorszylo-nasze-zdrowie/ 3. http://historiasztukii.blogspot.com/2013/03/malowida-egipskie.html 4.http://www.zsplast.gdynia.pl/historia_sztuki/kanon_dziel_obrazy/egipt/muzykantki_z_grobowca_nachta_ w_tebach.jpg 39. 1. http://lebioda.wordpress.com/2010/10/03/swiat-starozytny-xii/ 2. http://fotocreo.wordpress.com/author/fotocreo/page/50/ 3. http://fotocreo.wordpress.com/author/fotocreo/page/50/ 4. http://fotocreo.wordpress.com/author/fotocreo/page/50/ 40. 1. http://pl.wikipedia.org/wiki/Nefertari 2. http://pl.wikipedia.org/wiki/Nefertari 42. 1. http://pl.wikipedia.org/wiki/Chefren 2. http://pl.wikipedia.org/wiki/Karnak 43. 1. http://pl.wikipedia.org/wiki/Imhotep 2. http://ferengis.blox.pl/html/1310721,262146,14,15.html?6,2007 44. 1. http://www.snobka.pl/artykul/jak-zmienialy-sie-fryzury-czesc-1-s_17283 2. http://pl.wikipedia.org/wiki/Hatszepsut 3. http://pl.wikipedia.org/wiki/Kleopatra_VII 45 1. http://pl.wikipedia.org/wiki/Mykerinos 2. http://pl.wikipedia.org/wiki/Totmes_III 3. http://pl.wikipedia.org/wiki/Amenhotep_III

64 Źródła zdjęć Nr slajdu Źródło zdjęcia 46. http://pl.wikipedia.org/wiki/Horemheb 47. http://www.zsplast.gdynia.pl/historia_sztuki/kanon_dziel_obrazy/egipt/kolosy_memnona_luxor.jpg 48. 1. http://umolharsobreaart.blogspot.com/2013_04_01_archive.html 2. http://www.zsplast.gdynia.pl/historia_sztuki/kanon_dziel_obrazy/egipt/skryba_z_sakkary.JPG 3. http://umolharsobreaart.blogspot.com/2013_04_01_archive.html 49. 1. http://a407.idata.over-blog.com/0/51/07/76/030_egypte/Nubiens_0002.jpg 2. http://theancientworld.tumblr.com/page/43 3. http://umolharsobreaart.blogspot.com/2013_04_01_archive.html 50. 1. http://pl.wikipedia.org/wiki/Pepi_I 2. http://pl.wikipedia.org/wiki/Ramzes_IV 3. http://pl.wikipedia.org/wiki/Necho_I 51. 1. http://umolharsobreaart.blogspot.com/2013_04_01_archive.html 52. 1. http://pl.wikipedia.org/wiki/Chefren 2. http://arteinternacional.blogspot.com/2009/04/escultura-egipcia.html 3. http://pl.wikipedia.org/wiki/Echnaton 53. 1. http://pl.wikipedia.org/wiki/Nefertiti 2. http://fotocreo.wordpress.com/2012/05/11/egipt-2/ 55. http://umolharsobreaart.blogspot.com/2013_04_01_archive.html

65 Źródła zdjęć Nr slajdu Źródło zdjęcia 56 1. http://archiwum.wiz.pl/images/duze/1996/03/96033004.JPG 2. http://www.dcik.pl/wydarzenie/0,0,698,klatwa-faraonow-tajemnice-starozytnego-egiptu/ 3. http://img1.wikia.nocookie.net/__cb20070729101047/egipt/images/3/3b/Pectoral_Scarab.jpg 57. 1. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Egypte_louvre_091_aigle.jpg 2. http://fotoreporter24.s3.amazonaws.com/wp-content/uploads/2012/01/SGT07.jpg 3. http://pl.wikipedia.org/wiki/Ramzes_II


Pobierz ppt "3.Kultura starożytnego Egiptu II LO PR Opracowała Helena Tomaszewska."

Podobne prezentacje


Reklamy Google