Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rodzina- źródłem życia, szacunku i miłości

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rodzina- źródłem życia, szacunku i miłości"— Zapis prezentacji:

1 Rodzina- źródłem życia, szacunku i miłości
Prezentacja zawiera nasze przemyślenia na podstawie słów Jana Pawła II

2 IV Przykazanie: „Czcij ojca i matkę swoją”
Każdy w rodzinie powinien troszczyć się o wspólne dobro. Rodzice powinni dbać o rozwój swoich dzieci, zarówno pod względem fizyczny, duchowym oraz umysłowym na każdym etapie rozwoju. Dzieci powinny być wdzięczne za to swoim rodzicom i ich kochać. Rodzina znajduje się u podstaw wszystkich ludzkich wspólnot.

3 Rodzina to więź, która ściśle łączy osoby do niej należące
Rodzina to więź, która ściśle łączy osoby do niej należące. Podstawą miłości do dziecka jest prawdziwa miłość małżeńska. Rodzina to początek, źródło i punkt zbieżny relacji międzyludzkich. Rodzina uczy nas pierwszych kroków w życiu. Uczy postępowania. Uczy szacunku. Uczy wartości, wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka. Rodzina zawsze nam pomoże.

4 „Prawdziwa miłość nigdy nie wygasa […]”- Jan Paweł II„
Miłość to dar Boży i wezwanie skierowane przez Stwórcę. Należy ją pielęgnować i rozwijać, aby nie słabła i obumierała. Miłość indykuje istotę, główne cele i zadania rodziny, stanowi jej główną misję. „Miłość jest tym, co stanowi o doskonałości moralnej człowieka, jego podobieństwo do Boga”- Jan Paweł II

5 „Rodzina jest pierwszą i podstawową szkołą miłości społecznej
„Rodzina jest pierwszą i podstawową szkołą miłości społecznej. Trzeba uczynić wszystko, ażeby ta szkoła mogła pozostawać sobą. Równocześnie zaś rodzina musi być na tyle silna Bogiem-czyli miłością wzajemną wszystkich, którzy ją tworzą, że potrafi pozostać ostoją dla człowieka pośród wszystkich niszczycielskich prądów i bolesnych doświadczeń”- Jan Paweł II

6 „Obowiązek służby życiu spoczywa na wszystkich i na każdym z nas, ale ta odpowiedzialność w szczególny sposób spoczywa na rodzinie, która jest wspólnotą życia i miłości” – Jan Paweł II

7 „To moje pierwsze tygodnie U mamy pod sercem jest mi wygodnie I czekam z radości już skacze Kiedy was w końcu wszystkich zobaczę Ja jestem ja czuję ja żyję moje serce bije Moje serce już dawno bije Dziękuje ci mamo za to że żyje Moje serce już dawno bije Dziękuje ci tato za to że żyje Moje serce dla ciebie bije Dziękuje ci Boże za to że żyje Moje serce dla ciebie bije Dziękuje ci Boże za to że żyje” Arka Noego „Ja jestem”

8 „Człowiekowi współczesnemu grozi duchowa znieczulica, a nawet śmierć sumienia. Śmierć sumienia jest natomiast czymś gorszym od grzechu” – Jan Paweł II „Prawo do życia nie jest tylko kwestią światopoglądu, nie jest tylko prawem religijnym, ale jest prawem człowieka” Jan Paweł II Niektórzy nie troszczą się o dziecko, to poczęte. Zabijają je. Bezbronne i niewinne. ”Pozbywają się problemu”. Apeluję do tych osób. Pomyślcie… Może to dziecko chciało żyć…, przytulić MAMĘ…., poznać świat, rodziców, ale mu nie pozwolono. Umarło nim się urodziło, bo mama go nie chciała.

9 „Dziecko jest najpiękniejszym darem dla rodziny, dla narodu
„Dziecko jest najpiękniejszym darem dla rodziny, dla narodu. Nigdy nie odrzucajmy tego daru Boga”- Jan Paweł II Więc pytam się dlaczego inne kobiety, choć ciąża zagraża ich życiu, decydują się na urodzenie dziecka? Tak jak święta Joanna Beretta-Molla. Dla nich dziecko to dar, dar nowego życia. A inne idą na łatwiznę, nie chcą, są za młode, mają dobrą pracę. Aborcja to morderstwo.

10 Eutanazja… Ludzi wychodzą z myślą, że „po co ludzie mają cierpieć, ukróćmy ich cierpienie” Eutanazja to kolejny zamach na życie ludzkie. Nieuzasadnione morderstwo. Niewinny człowiek. Bawimy się życiem. Jak tylko chcemy, to skracamy je.

11 „Miarą cywilizacji: miarą uniwersalną, ponadczasową, obejmującą wszystkie kultury- jest jej stosunek do życia. Cywilizacja, która odrzuca bezbronnych, zasługuje na miano barbarzyńskiej” – Jan Paweł II

12 „Jest w ciele ludzkim zdolność wyrażania miłości, tej miłości, w której człowiek staje się darem”- Jan Paweł II Chrońmy życie- to nasze najwyższe dobro. Wartość najwyższa z wartości. Życie to najcenniejszy dar, o którym nikt nie może decydować.

13 „Rodzina bierze swój początek w miłości, jaką Stwórca ogarnia stworzony świat”- Jan Paweł II Akceptuje takie jakie jest. Rodzina kocha życie. Akceptuje moment zaistnienia. Z radością przyjmuje je w każdym momencie. Wspiera na każdym etapie rozwoju i do ostatniej chwili życia. Rodzina dzieli radości, smutki i cierpienia. Rodzina jest azylem od codziennej rzeczywistości.

14 Rodzina uczy kochać życie. Uczy akceptacji. Uczy współpracy
Rodzina uczy kochać życie. Uczy akceptacji. Uczy współpracy. Uczy wytrwałości. Uczy przebaczenia. Uczy szacunku. Uczy miłości. Dlatego jest ona taka ważna. Nasza pierwsza nauczycielka.

15 Rodzina szanuje życie W rodzinie wielodzietnej dla wszystkich jest miejsce, nikt nie jest wykluczony. Rodzina wielopokoleniowa dba o każdego od najmłodszego do najstarszego. Każda rodzina jest ważna, zarówno ta dalsza, jak i bliższa, jest naszym skarbem.

16 „Nie lękajcie się porzucić wygodnego, ustalonego sposobu życia […]”- Jan Paweł II „Odwaga w założeniu rodziny prowadzi do świętości” Życie przyjmowane. Życie chronione. Życie pielęgnowane. Dziecko jest darem od Boga. Dziecko jest szczęściem. Nie należy go odrzucać. Dziecko należy przyjmować i pielęgnować niezależnie od naszych warunków.

17 „Dzieci nie możemy nauczyć miłości, trzeba im ją przekazać”- Św
„Dzieci nie możemy nauczyć miłości, trzeba im ją przekazać”- Św. Bazyli Wielki Rekolekcje rodzinne pogłębiają naszą wiarę. Przypominają, aby podejmować krzyż w codziennym życiu i by się miłować nawzajem.

18 Czym dla Ciebie jest rodzina?
Zapytałyśmy kilka osób czym dla nich jest rodzina. Oto, co nam powiedzieli: „Najważniejszą rzeczą, która mnie zawsze wspiera i wśród której czuję się bezpiecznie.” -Kasia I gimnazjum „Moja największa radość i najwyższa wartość. Nauczyli mnie cieszyć się każdą chwilą i ze wszystkiego co mnie spotka, czerpać lekcje i wskazówki.”- Kasia II liceum „Rodzina to dla mnie osoby przy których można wszystko, nie trzeba się ich wstydzić, zawsze pomogą i będą z tobą”- Bartosz II gimnazjum

19 „Jest to więź pomiędzy rodzicami z dziećmi, między małżonkami
„Jest to więź pomiędzy rodzicami z dziećmi, między małżonkami. Jest to również niewyobrażalna bliskość i miłość”- Justyna (II liceum) „Dla mnie są to osoby, które chronię i pomagam bezinteresownie”- Gabriela (II gimnazjum) „Rodzina to miłość, ciepło, zrozumienie. Nasza pierwsza nauczycielka życia. Rodzina to coś ważnego, bez której człowiek nie mógłby żyć”- Weronika (II gimnazjum) „Rodzina to grupa osób, w której czujesz się dobrze, bezpiecznie i swobodnie. W dobrej rodzinie każdy jej członek może szczerze się wygadać, licząc na pomoc w problemach, a jeśli pomoc jest niemożliwa to chociaż zrozumienie i pocieszenie”- pani Dorota

20 Weronika Małek Maria Zapotoczna Miejskie Gimnazjum nr 4 w Dębicy


Pobierz ppt "Rodzina- źródłem życia, szacunku i miłości"

Podobne prezentacje


Reklamy Google