Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Podstawy HTML RAMKi. Ramki Za ich pomocą możesz swobodnie podzielić okno przeglądarki na kilka części i w nich niezależnie przeglądać dokumenty. Ramki.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Podstawy HTML RAMKi. Ramki Za ich pomocą możesz swobodnie podzielić okno przeglądarki na kilka części i w nich niezależnie przeglądać dokumenty. Ramki."— Zapis prezentacji:

1 Podstawy HTML RAMKi

2 Ramki Za ich pomocą możesz swobodnie podzielić okno przeglądarki na kilka części i w nich niezależnie przeglądać dokumenty. Ramki zostały opisane w specyfikacji języka HTML 4.0 i mają tyle samo zwolenników co przeciwników. Ramki mają bowiem i wady i zalety.

3 Do zalet możemy zaliczyć: Łatwość rozwiązywania nawigacji w obrębie stron. Ułatwienie organizacji stron Do wad możemy zaliczyć: Spowolnione ładowanie się strony Brak możliwości prostego dodawania strony do ulubionych Problemy z prawidłowym indeksowaniem strony przez wyszukiwarki sieciowe Problemy z drukowaniem

4 Sięgaj po ramki w ostateczności!!!!! Do zdefiniowania ramek służy znacznik Powyższego znacznika używamy w kodzie HTML poniżej sekcji Dokumenty, w których został użyty ten znacznik to specyficzny typ dokumentów, w których nie występuje sekcja, ani także znaczniki formatujące tekst czy hiperłącze.

5 Struktura dokumentu …. … definicja układu ramek….

6 Znacznik ma dwa podstawowe atrybuty: cols, rows 1.cols  określa liczbę kolumn na jaką ma zostać podzielone okno przeglądarki Np. Sprawi to, że okno przeglądarki zostanie podzielone na 3 kolumny o szerokości odpowiednio 20, 30, 50. Podawane wartości oddzielone są przecinkami i można je także podawać w pixelach.

7 2. Rows  określa liczbę wierszy na jaką zostanie podzielone okno przeglądarki (liczbę ramek poziomych) oraz określa wysokość tych wierszy. Sprawi to, że okno przeglądarki zostanie podzielone na wiersze o szerokości 30, 70.

8 Aby ramki były widoczne w oknie przeglądarki konieczne jest użycie innego znacznika: Aby powyższe ramki były widoczne wystarczy napisać kod: Ćwiczenie ramki

9 Atrybuty znacznika  grubość ramki  kolor ramki » Uniemożliwienie zmiany rozmiarów ramki Można dowolnie chować lub wyświetlać paski przewijania, pozwalające na przewijanie dokumentu wewnątrz ramki. Służy temu atrybut scrolling

10 scrolling  wyświetla pasek

11  pasek ukryty

12  Domyślenie suwaki pojawiają się tylko wtedy, kiedy są potrzebne (gdy dokument nie może zmieścić się w ramce). W takim wypadku możemy wpisać AUTO lub nie wpisywać żadnego atrybutu SCROLLING:

13 Wysyłanie dokumentu HTML do wybranej ramki 1.Służy temu atrybut name znacznika frame 2. Aby teraz otworzyć żądany dokument za pomocą hiperłącza i wyświetlić jego zawartość w konkretnej ramce, trzeba w definicji tego hiperłącza odwołać się do nazwy ramki. Umożliwia to atrybut target tekst hiperłącza

14 target=_blank - połączenie otwiera się w nowym, pustym oknie target=_self - połączenie otwiera się w ramce zawierającej połączenie target=_top - połączenie otwiera się w bieżącym oknie przeglądarki, niezależnie od reszty układu ramki, do którego należało target=_parent - połączenie otwiera się w ramce, która zawiera bieżący układ ramek.

15 Ramki pływające - iframe Nazwa "pływająca" pochodzi od angielskiego "floating frame", jednak teraz popularniejsze stało się określanie ich jako "inline frame", stosownie do tego zmieniono polecenie definiujące je na IFRAME. Ramki pływające można width=x i height=y, gdzie x i y określają odpowiednio szerokość i wysokość ramki (w pikselach lub procentach). src="dokument.html, dokument.html to adres url strony, która będzie wyświetlana w ramce,


Pobierz ppt "Podstawy HTML RAMKi. Ramki Za ich pomocą możesz swobodnie podzielić okno przeglądarki na kilka części i w nich niezależnie przeglądać dokumenty. Ramki."

Podobne prezentacje


Reklamy Google