Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Czechy Czechy- państwo śródlądowe w  Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Czechy Czechy- państwo śródlądowe w  Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa."— Zapis prezentacji:

1 Czechy Czechy- państwo śródlądowe w  Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Australią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga. Naciśnij

2 Czechy Według Banku Światowego Czechy należą do 31 najbogatszych krajów świata pod względem dochodów per capita[6][7]. Procent mieszkańców Republiki Czeskiej żyjących poniżej progu ubóstwa jest znikomy[8][9][10][11][12]. Czechy wykazują stosunkowo niewielki stopień nierówności w dochodach pomiędzy najbogatszymi i najbiedniejszymi obywatelami oraz stosunkowo zrównoważoną redystrybucję majątku. Bezrobocie jest od dłuższego czasu na niskim poziomie, znacznie poniżej średniej krajów rozwiniętych[13]. W indeksie śladu ekologicznego Czechy są w porównaniu do pozostałych krajów rozwiniętych znacznie mniejszym dłużnikiem ekologicznym[14][15][16]. Według Indeksu Transparency International z 2013 r. Czechy zajmują 5. miejsce wśród najbardziej skorumpowanych krajów w UE[17]. W 2008 r. Czechami wstrząsnął kryzys ekonomiczny, a od 2012 r. gospodarka czeska pogrąża się w recesji.

3 Herb i hymn Hymn -Josef Kajetán Tyl i František Jan Škroup byli współautorami patriotycznej śpiewogry Fidlovačka (pierwsze dzieło sceniczne w języku czeskim) wystawionej jedynie dwukrotnie w praskim Teatrze Stanowym w latach 1834/1835 i to bez powodzenia, ale pieśń nr 12 z tego utworu Kde domov můj stała się popularna. Gdy w 1918 roku Czechosłowacja uzyskała niepodległość, utwór ten już żył własnym życiem. Od 1919 roku (z przerwą w latach ) był wykonywany łącznie ze słowackim hymnem Nad Tatrou sa blýska, z którym tworzył hymn Czechosłowacji. Herb - MałyHerb Czech ma w godle srebrnego (białego) wspiętego na tylnych łapach lwa z charakterystycznym podwójnym ogonem, w złotej koronie i o podobnie złotych pazurach. Wielki Herb Czech podzielony jest na cztery pola. W pierwszym i czwartym występuje srebrny dwuogoniasty lew w koronie – symbol Czech właściwych, w drugim niebieskim orzeł (właściwie orlica[1]) w srebrno-czerwoną szachownicę – Herb Moraw, a w trzecim na złotym tle czarny orzeł (orlica[1]) ze srebrnym półksiężycem – Herb Śląska.

4 Historia flagi Tradycyjnymi barwami Czech, pochodzącymi od herbu ustanowionego w 1192 roku (w polu czerwonym wspięty lew o podwójnym srebrnym ogonie), są biel i czerwień. Ze względów historycznych flaga czeska ściśle wiąże się z flagą czechosłowacką. Czechosłowacja po 1918 roku czasowo posługiwała się biało-czerwoną flagą. Już w XV wieku znane były czerwone flagi z białym lwem, od XIX wieku posługiwano się narodowymi kolorami: czerwonym i białym (np. studenci na praskich barykadach w 1848 roku). Z powodu podobieństwa do flagi Polski oraz w związku z połączeniem w jedną państwowość Czech i Słowacji, powstała pod koniec 1918 roku komisja, która miała ustanowić nowe symbole państwa. W czerwcu 1919 roku postanowiono, że nowa flaga będzie zawierała trzy kolory: czerwony, biały i niebieski. Na łodziach pływających po Wełtawie testowano kilka propozycji nowego wzoru flagi czechosłowackiej. Na początku trójkąt sięgał tylko do jednej trzeciej. W parlamencie jednak niektórzy posłowie gorąco protestowali i proponowali inne rozwiązanie, które zawierało aż pięć pasków. T

5 Historia Czech Początki państwowości czeskiej sięgają IX wieku, kiedy księstwa czeskie zostały zjednoczone przez Przemyślidów, panujących do 1306 r. W 1019 r. Brzetysław I zjednoczył Czechy i Morawy, a w 1085 r. Wratysław II został koronowany na króla. Wtedy też Czechy weszły w skład Świętego Cesarstwa Rzymskiego. W latach 1310–1437 na tronie zasiadali Luksemburgowie. Za czasów Karola IV Czechy, a przede wszystkim Praga, stały się centrum Świętego Cesarstwa Rzymskiego przeżywając swój największy rozkwit. Reformatorska działalność husytów wywołała wojny religijne z katolikami, które doprowadziły do spadku znaczenia Czech. Od 1526 r. na tronie zasiadali Habsburgowie, którzy wprowadzili rządy absolutystyczne. Po bitwie białogórskiej w 1620 r. rozpoczął się proces rekatolicyzacji i germanizacji kraju. W 1804 r. Czechy stały się częścią Cesarstwa Austriackiego i później Austro-Węgier. Niemniej przez cały okres panowania Habsburgów ziemiom czeskim przysługiwały różne atrybuty państwowości. Na przełomie XVIII i XIX w.

6 Historia nazwy Czech Nazwa Czechy (czes. Čechy) pojawia się po raz pierwszy w źródłach pisanych w IX wieku. W 1777 roku pojawia się młodsza nazwa Česko, będąca wynikiem procesów słowotwórczych zachodzących wówczas w języku czeskim. Po 1993 roku przyjęło się używać nazwę Čechy jako określenie Czech właściwych, podczas gdy Česko miało oznaczać cały kraj, łącznie z Morawami i tzw. Śląskiem Czeskim. Podział ten jest czysto umowny i nie jest ściśle przestrzegany. Szczególne kontrowersje nazwa kraju wywołuje na Morawach, ze względu na poczucie odrębności etnicznej części Morawian[18], i wcześniejsze próby ustanowienia nazwy kraju jako Republiki Czeskomorawskiej[19].

7 Zabytki w Pradze Klasztor na Strahowie - powstał dzięki przychylności księcia Władysława II oraz ołomunieckiego biskupa Henryka Zdika, których decyzją norbertani otrzymali w roku 1140 tereny położone na wzgórzu niedaleko Hradczan w miejscu, gdzie się „strahowało” Złota Uliczka - (czes. Zlatá ulička) swoją nazwę wzięła od tego, że była niegdyś siedzibą złotników żydowskiego pochodzenia, którzy pracowali dla skarbu. Wypełniona małymi kolorowymi domkami, przylegająca do fortyfikacji zamkowych uliczka to jedno z bardzie Zegar Astronomiczny - Orloj. Po zakupieniu i przebudowie ratusza rada Starego Miasta praskiego podjęła decyzje o zamówieniu zegara astronomicznego - Orloja. Zadania tego ujął się mistrz Mikołaj z Kadania, który w roku 1410 wytworzył mechanizm zegara Kościół Marii Panny przed Tynem-powstał w kilku etapach na przełomie XIV i XV wieku a z jego budową związane są nazwiska dwóch sławnych praskich architektów Petra Parlerza oraz Mateusza z Arras. Dokończenie kościoła było kilka razy odkładane w związku ... więcej

8 Zabytki w Pradze Klasztor na Strahowie Zegar Astronomiczny
Złota Uliczka Kościół Marii Panny przed Tynem

9 Mosty w Pradze Most Karola-most na Wełtawie w Pradze czeskiej łączący dzielnice Malá Strana i Staré Město, będący jedną z najsłynniejszych i najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych miasta. Most Radotíński- para mostów na obwodnicy praskiej, przebiegająca nad doliną Wełtawy i Berounki przed ich połączeniem. Fizycznie tworzą jeden most, z oficjalnego punktu widzenia są to jednak dwie oddzielne konstrukcje, z których każda była odrębie projektowana

10 Mosty w Pradze Most Legi -jeden z praskich mostów drogowych na Wełtawie, siódmego w dół rzeki. Most łączy Aleję Narodową klasy (w XIX wieku nazywała się Nové aleje) przez Střelecký ostrov z Újezdem i Małą Straną Most Nuselski– strunobetonowy most w Pradze. Rozciąga się nad Doliną Nuselską i łączy Pankrác i południowe dzielnice Pragi z centrum miasta

11 Legendy czeskie O wiernym koniu
Od wielu stuleci opowiadane są legendy związane z pradawną siedzibą czeskich książąt, Wyszehradem (Vyšehrad). Właśnie tu, jak głosi jedna z nich, miał zostać stracony Horymír, który, chcąc zemścić się na królu, spalił kilka osad i miał na sumieniu wiele ludzkich dusz. Przebiegły Horymír jako ostatnie życzenie poprosił jednak o przejażdżkę na swym wiernym koniu – Šemíku. Ten bez wahania wykonał potężny skok i przeskoczył wysokie mury Wyszehradu, ratując w ten sposób swego pana. Tajemnicze miejsce z diabelską atmosferą Do najbardziej znanych praskich legend należy ta opowiadająca o Fauście, który zawarł pakt z diabłem. W zamian za obietnicę powodzenia i ziemskich rozkoszy przez 24 lata Faust oddał swą duszę władcy piekieł. Kiedy wyznaczony czas minął, czart zabrał Fausta przez sufit. Do dziś mówi się, że dziura w stropie była przez długie lata widoczna w Domu Fausta na praskim Nowym Mieście. Do dziś można na ścianach zobaczyć alchemiczne symbole i freski ukazujące na przykład mitycznego Feniksa czy Układ Słoneczny.

12 Ogień – nie-ogień Spacerując po romantycznym parku na wzgórzu Petřín, trudno dać wiarę, że niegdyś znajdował się tu ołtarz ofiarny, na którym pogańscy kapłani palili młode piękne dziewice jako ofiary dla pogańskich bogów. Za panowania księcia Bolesława ołtarz został zniszczony, a na jego miejscu zbudowano kościół św. Wawrzyńca (kostel sv. Vavřince). Do dziś niektórzy wierzą, że w tym miejscu pogańscy bogowie ukazują się pod postacią tajemniczych ogników. Nie należy się ich jednak obawiać, gdyż mają jakoby magiczną moc i są w stanie wyleczyć nawet reumatyzm. Kto znajdzie skarb? Turysta, który chciałby wyjechać z Pragi, zabierając ze sobą znacznie więcej niż tylko piękne wspomnienia, może poszukać olbrzymiego skarbu, którego tajemnicę skrywa najpiękniejszy praski barokowy kościół. Klucz do bogactwa znajduje się ponoć w obrazie Śmierć św. Franciszka Ksawerego w kościele św. Mikołaja (chrám sv. Mikuláše) na Malej Stranie. Może warto dokładnie przyjrzeć się malowidłu? O sławnym astronomie, Tycho Brahe, pewnie słyszał każdy. Okoliczności jego śmierci nie są znane. Legenda głosi, że zmarł w wyniku pęknięcia pęcherza moczowego, ponieważ dworska etykieta nie pozwoliła mu wstać od stołu przed cesarzem. Pewne jest jednak to, że jego grób znajduje się w kościele Najświętszej Marii Panny przed Tynem (Týnský chrám) na Rynku Staromiejskim (Staroměstské náměstí).

13 Dania czeskie naciśnij Czeski gulasz piwny z zasmażaną kapustą
27 sie :19 Gulasz, Kuchnia czeska kloruś - Przepis na: Czeski gulasz piwny z zasmażaną kapustą kloruś Pyszny gulasz naszych południowych sąsiadów. Z kruchutkim i mięciutkim mięsem i delikatnym smakiem piwa. Doskonale komponuje się z zasmażaną kapusta i plackami ziemniaczanymi lub knedlikami. Kulajda czeska zupa grzybowa Kulajda czeska zupa grzybowa(1) 25 sie :27 Grzybowe, Kuchnia czeska Kasja Przepis na: Kulajda czeska zupa grzybowa Kasja1986 Sezon grzybowy już w pełni dlatego polecam pyszną zupę grzybową. Przepis pożyczyłam od naszych czeskich sąsiadów. Knedlik drożdżowo bułczany Knedlik drożdżowo Przepis na: Knedlik drożdżowo - bułczany Ankha Łagodny w smaku, więc dobrze się spisuje jako dodatek do gulasz

14 Zielona sałatka w stylu czeskim Zielona sałatka w stylu czeskim
Sałatę z sosem na bazie zsiadłego mleka, śmietany i czosnku jadłam będąc w Czechach. Postanowiłam ją lekko zmodyfikować dodając ogórka i trochę ziół z ogródka. Marynowany camembert wg Buni Marynowany ser z biała pleśnią w oryginale nazywa się to Nakladany Hermelin. Do tego zimne piwo i krakersy lub precle. Medove rezy Czeskie ciasto Medove rezy - czyli miodowe ciasto z masą grysikową pod czekoladową polewą. knedle czeskie w sosie pyszne knedle w lekkim sosie mmm pycha

15 Czeski gulasz piwny z zasmażaną kapustą
Kulajda czeska zupa grzybowa Medove rezy

16 koniec autorka: Nikoletta Szumska Kl 5 a
Informacje zostały szukane w google: na wikipedi,dania czeski knedliczki...,google grafika


Pobierz ppt "Czechy Czechy- państwo śródlądowe w  Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa."

Podobne prezentacje


Reklamy Google