Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

POWIEDŹ STOP PAPIEROSOM!

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "POWIEDŹ STOP PAPIEROSOM!"— Zapis prezentacji:

1 POWIEDŹ STOP PAPIEROSOM!
NIE PALĘ!! POWIEDŹ STOP PAPIEROSOM! Nikotynizm – wpływ palenia papierosów na organizm człowieka Wykonanie: Iza Kuzioła, klasa II c Opiekun: Urszula Zdrodowska Szkoła: Publiczne Gimnazjum Nr 1 w Puławach

2 Uzależnienie od tytoniu
jest to choroba, w której człowiek odczuwa silną potrzebę palenia papierosów tracąc kontrolę nad ilością ich wypalania.

3 W konsekwencji uzależnienie to prowadzi do kłopotów:
zdrowotnych rodzinnych finansowych szkolnych Długotrwałe uzależnienie prowadzi do osłabienia organizmu, jego wycieńczenia, złego samopoczucia a nawet śmierci.

4 Pierwszy papieros jest największym głupstwem!
NIE PAL !! Palenie papierosów przez dzieci i młodzież w wieku szkolnym wywołuje jeszcze większe szkody niż palenie przez dorosłych. Porównując świadectwa szkolne na całym świecie badacze stwierdzili, że uczniowie palący mają o 25% gorsze wyniki w nauce. Na odrabianie zadań potrzebują więcej czasu, gorzej uczą się na pamięć, w badaniach testowych popełniają więcej błędów. Dzieci palące papierosy mają niższy wzrost, mniejszą wagę ciała, mniejszy obwód klatki piersiowej. Osiągają gorsze wyniki w sporcie: w biegach, marszu i pływaniu. Pierwszy papieros jest największym głupstwem!

5 Dlaczego młodzi ludzie sięgają po papierosy?
Dla ciekawości Bo są zestresowani Bo mają problemy w domu i w szkole Palą dla szpanu żeby się popisać przed innymi Mają presję otoczenia, czują strach przed odrzucenia

6 WARTO WIEDZIEĆ Palenie to nie tylko strata czasu, to również wyraźna strata finansowa. Jedna paczka najpopularniejszych papierosów w Polsce kosztuje około 13 zł. Jeżeli pali tylko jedna osoba w rodzinie to za pieniądze zaoszczędzone na papierosach można kupić: 1 dzień                  13 PLN          czasopismo 4 dni                   PLN          dobra książka 1 tydzień             91 PLN           jednodniowa wycieczka 1 miesiąc          PLN         kilkudniowa wycieczka 4 miesiące        PLN       rower górski 6 miesięcy        2418PLN       dobry komputer 1 rok              PLN      tygodniowe wczasy dla rodziny nad morzem 10 lat           PLN    samochód dobrej marki 40 lat           PLN   mieszkanie dwupokojowe

7 Dym papierosowy zawiera 4000 różnych substancji szkodliwych dla zdrowia.
Ciała smołowate, które gromadzą się w płucach, są jedną z przyczyn raka płuc i krtani. Trujące związki chemiczne – fenole - niszczą nabłonek oskrzelowy. Tlenek węgla - zmniejsza zawartość tlenu we krwi, utrudnia pracę serca, które gorzej tłoczy krew do różnych części ciała. Nikotyna - jest to trucizna używana do tępienia owadów. Obkurczając ściany naczyń krwionośnych powoduje zaburzenia pracy serca. SAME FAKTY

8 Co to jest bierne palenie?
Bierne palenie jest wdychaniem dymu tytoniowego wydostającego się z produktów tytoniowych używanych przez inne osoby. Nie zawsze może on zostać zauważony i potrafi unosić się w powietrzu do 2.5 godzin. Skutki biernego palenia uznawane są za tak samo szkodliwe jak palenia bezpośredniego i są one bardzo niebezpieczne dla osób niepalących, szczególnie dzieci. Bierne palenie jest odpowiedzialne za zwiększenie śmiertelności wśród dorosłych i dzieci oraz zwiększenie ryzyka wystąpienia niebezpiecznych chorób. Z tych powodów w większości krajów Unii Europejskiej został wprowadzony zakaz palenia w miejscach publicznych. Co to jest bierne palenie?

9 Jakie są skutki biernego palenia?
Palacze z każdym papierosem wdychają do 4000 szkodliwych substancji chemicznych. Osoby niepalące podczas wdychania dymu innej osoby również inhalują te same toksyny w takim samym stopniu. Skutki biernego palenia są bardzo niebezpieczne i mogą być śmiertelne, tak samo jak skutki palenia bezpośredniego. Poniżej zostały wymienione niektóre skutki biernego palenia: Choroby układu krążenia, które mogą prowadzić do zwiększenia ryzyka zawału serca i chorób serca Rak - bierne palenie może znacznie zwiększyć ryzyko zachorowania na raka, np. płuc, piersi u kobiet, nerek, a także guzów mózgu Choroby układu oddechowego, problemy z uszami lub nosem, astma, ciągły kaszel i duszności. U kobiet w ciąży przedwczesny poród lub niska waga urodzonego dziecka. Negatywnie wpływa na rozwój płodu.

10 Wpływ biernego palenia na otoczenie

11 Wpływ biernego palenia na dzieci
Chociaż bierne palenie ma negatywny wpływ na dorosłych, to ma jeszcze bardziej niekorzystny i szkodliwy wpływ na dzieci. Powodem tego jest to, że organizm dzieci wciąż się rozwija i rośnie, dlatego dym nikotynowy ma na nie szczególnie zły wpływ. Dzieci są bardziej podatne na następujące skutki biernego palenia: Astma Opóźniony rozwój i problemy z nauką Infekcje płuc Infekcje ucha środkowego Syndrom nagłej śmierci niemowląt Bierne palenie jest równie szkodliwe co palenie bezpośrednie, dlatego należy pamiętać, że każde sięgnięcie po papierosa naraża na szkody nie tylko własne zdrowie, ale i zdrowie osób znajdujących się w otoczeniu palacza.

12 BIERNE PALENIE

13 Co grozi palaczowi i biernemu palaczowi?
Chcesz mieć tyle problemów zdrowotnych? Wybór należy do Ciebie! Jeszcze nie  jest za późno, aby rzucić palenie!

14 CZY WIESZ, ŻE...? 40 sztuk dziennie wypalonych papierosów skraca życie o 8 lat, 20 sztuk wypalonych dziennie papierosów skraca życie o około 5 lat, każdy papieros skraca życie o 5,5 minuty.

15 Płuca Osoby Niepalącej Palacz

16 A czy Ty właśnie tak chcesz zakończyć swoje życie i swoich bliskich?
+ = ŚMIERĆ!

17 Dziękuje za obejrzenie prezentacji. 
Wybrałam - ja nie palę! Izabela Kuzioła


Pobierz ppt "POWIEDŹ STOP PAPIEROSOM!"

Podobne prezentacje


Reklamy Google