Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Nasz wolontariat, bo warto pomagać..”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Nasz wolontariat, bo warto pomagać..”"— Zapis prezentacji:

1 „Nasz wolontariat, bo warto pomagać..”
Hanna Sieracka i Aleksandra Konieczna

2 Cel naszego projektu: Chcemy zachęcić wszystkich znajdujących się na tej sali do pomocy innym i do zaangażowania się w wolontariat.

3 Co to jest wolontariat? Słowo wolontariat pochodzi od łacińskiego słowo voluntas oznaczającego wolną wolę. Dobrowolnym ochotnikiem czyli inaczej mówiąc - wolontariuszem może zostać każdy. Działanie na rzecz innych otwiera także drogę do  poznania samego siebie, a także zawarcia nowych znajomości czy nawet przyjaźni. To także szansa na inne spojrzenie na otaczającą rzeczywistość. Przede wszystkim jednak wolontariat jest okazją do zrobienia czegoś dobrego dla drugiego człowieka, co już samo w sobie jest stanowi olbrzymią satysfakcję.

4 Dlaczego warto zostać wolontariuszem?
W ramach wolontariatu możesz zaoferować innym ludziom swój czas, wiedzę i umiejętności, co prawda nie dostaniesz za to wynagrodzenia, ale sam fakt że możesz komuś pomóc daje poczucie satysfakcji, a jednocześnie jest szansą na nawiązanie nowych znajomości. Pracując jako wolontariusz masz szansę poznać rynek pracy i znaleźć dla siebie zajęcie, które w przyszłości będzie dla Ciebie nie tylko źródłem dochodów, ale spełni również twoje ambicje i oczekiwania. Wolontariat jest dobrą formą zdobycia doświadczenia zawodowego przez studentów i absolwentów. Podczas pracy poznasz swoje słabe i mocne strony, dowiesz się w czym jesteś dobry, a nad czym powinieneś jeszcze popracować.

5 Dobry człowiek jest jak małe światełko
Dobry człowiek jest jak małe światełko. Wędruje poprzez mroki naszego świata i na swojej drodze zapala zgaszone gwiazdy. - Phil Bosmans

6 Nie pytaj co inni mogą zrobić dla ciebie, pytaj co ty możesz zrobić dla innych

7 Jeśli chociaż z jednym stwierdzeniem się zgadzasz masz szansę zostać wolontariuszem!!
Jeśli masz odrobinę wolnego czasu. Jeśli chcesz zdobyć nowe umiejętności. Jeśli masz chęć dobrowolnego, bezpłatnego działania na rzecz innych. Jeśli pragniesz zdobyć nowe doświadczenia, zrobić coś pożytecznego. Jeśli chcesz nawiązać nowe znajomości, zmienić otoczenie.                                                (fragment z dodatku DS. Głosu Wielkopolskiego z dnia )

8 Nie czekaj!! Jeśli od dawna zastanawiasz się nad tym czy dać od siebie coś więcej, czujesz potrzebę niesienia pomocy innym, nadchodzące wakacje będą świetnym momentem by zaangażować się w coś wartościowego. Warto zapytać przyjaciela czy nie zechciałby/aby razem z tobą spróbować czegoś nowego. Taka forma aktywności zagwarantuje wam nie tylko satysfakcję z dawania dobra drugiemu człowiekowi, ale też wiele nauczy. Kilka godzin tygodniowo może okazać się wielką przygodą otwierającą nowe drzwi w życiu a dodatkowo sprawi, że będziecie silniejsi i bardziej spełnieni.

9 Gdzie mogą działać wolontariusze?
· W świetlicach środowiskowych dla dzieci zagrożonych patologią · Prowadzić w szkole zajęcia związane z ekologią, ochroną przeciwpożarową itp. · Pomagać osobom poszukującym pracy · Przygotowywać i prowadzić szkolenia, wykorzystując wiedzę zdobytą w szkole i na specjalnych szkoleniach. · Pomagać w pracach domowych osobom chorym, starszym, niepełnosprawnym · Pracować w infoliniach · Wspierać psychicznie osoby przewlekle lub śmiertelnie chore np. w hospicjach · Współtworzyć serwisy internetowe

10 Centra Wolontariatu: Ogólnopolska Sieć Centrów Wolontariatu: Centrum Wolontariatu w Lesznie tel: (0 prefiks 65)

11 Leszczyńska fundacja „Dr.Clowna”
LESZCZYŃSKI ODDZIAŁ Leszczyński Oddział Fundacji „Dr Clown” został powołany do życia roku. Jak przystało na clownów w kolorowych strojach, z uśmiechem na twarzach niosą radość i nadzieję. Odwiedzają dzieci chore i niepełnosprawne w szpitalach, placówkach leczniczych. Ich priorytetem jest otaczanie pomocą dzieci z rodzin najuboższych i dysfunkcyjnych, głównie tych do których z różnych przyczyn nie dociera żadna pomoc. PEŁNOMOCNIK Anna Paszczuk, ul. Ostroroga 31/4 , Leszno, tel ,

12

13 Można także działać poza wolontariatem.
Ponieważ nie każdy ma możliwość i czas na działanie w zaangażowanym wolontariacie może zostać „samodzielnym” wolontariuszem i także pomagać innym, bo przecież o to „chodzi”.

14 Formy pomocy w „samodzielnym” wolontariacie:
pomoc innym w lekcjach, darmowe korepetycje, pomoc starszym ludziom, pomoc głuchoniemym, pomoc w miejskim schronisku, pomoc w ZOL-u, pomoc w zbiórce zabawek dla biednych dzieci, pomoc w domu dziecka, czy nawet pomoc rodzicom w domowych obowiązkach.

15 Niestety zdarzają się coraz większe problemy wśród młodzieży.
Coraz więcej osób sięga po alkohol, narkotyki i papierosy, choć są one przeznaczone dla osób dorosłych lub zabronione. Każdy z nas kto zauważy osobę, która sięga po używki powinna spróbować jej pomóc. Jesteśmy w wieku tych osób i to dlatego właśnie my możemy najlepiej do nich dotrzeć.

16 Dziękujemy za uwagę 


Pobierz ppt "„Nasz wolontariat, bo warto pomagać..”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google