Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZESPÓŁ ALICJI W KRAINIE CZARÓW STUDIUM OSOBY

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZESPÓŁ ALICJI W KRAINIE CZARÓW STUDIUM OSOBY"— Zapis prezentacji:

1 ZESPÓŁ ALICJI W KRAINIE CZARÓW STUDIUM OSOBY
Opracowała: Apolonia Szarkowicz

2 ZABURZENIE PSYCHOSENSORYCZNE, HALUCYNACJE I ILUZJE WYSTĘPUJĄCE U KOBIET W CZASIE RÓŻNYCH CHORÓB
W SZERSZYM ZNACZENIU POSTAWA ŻYCIOWA WYSTĘPUJĄCA U KOBIET, POLEGAJĄCA NA PRZEWADZE WYOBRAŹNI NAD RZECZYWISTOŚCIĄ, KTÓRA PODPORZĄDKOWANA JEST ŻYCZENIOM, A REALNY PARTNER JEST POSTACIĄ WYMYŚLONĄ. ROZDŹWIĘK MIĘDZY WYOBRAŻENIEM A SPEŁNIENIEM POWODUJE DYSOCJACJĘ OSOBOWOŚCI Zbigniew Lew-Starowicz „Encyklopedia erotyki” str.31

3 Nazwa zespołu wiąże się z tytułową bohaterką książki Lewisa Carrolla o dziwnych przygodach sennych małej dziewczynki - „Alicja w krainie czarów”. Autor, prawdziwe nazwisko Charles Lutwidge Dodgson, młody wykładowca matematyki na Uniwersytecie w Oxfordzie gdzieś po roku 1860 zabierał na wodne przejażdżki rzeką pod Oxfordem wijącą się wśród łąk o nurcie cichym i dość wolnym córeczkę swego przyjaciela i urozmaicał jej pływanie opowiadając niezwykłe historie. Był samotnikiem zatopionym w swojej ścisłej dyscyplinie, ale lubił towarzystwo małych dziewczynek; uprzywilejowaną była córka dziekana Christ Church College. Z tych niezwykłych historii powstała bardzo wyrafinowana i przemyślana bajka „Alicja w krainie czarów” wydana w 1865 r. pod pseudonimem Lewis Carroll.

4 Trudny do opanowania natłok zdarzeń i utarczek słownych, odzwierciedlający rzeczywistość marzeń sennych (fabuła jest projekcją snu bohaterki), wypływa zapewne z analizy sytuacji dziecka epoki wiktoriańskiej, bezbronnego wobec apodyktycznej i bezdusznej postawy dorosłych. Stąd ucieczka w nonsens, który z natury rzeczy jest adydaktyczny i amoralistyczny. Dr Dodgson był człowiekiem o rozdwojonej jaźni, z której jedna należała do uczonego, teologa i genialnego matematyka, podczas gdy druga tkwiła w świecie dzieciństwa i fantasmagorii. Operując nonsensem kaprysów świata dziecięcego, zderzających się z logiką i dowcipem świata dorosłych stworzył niezrównany świat absurdu. Nieprawdopodobieństwo jest tu koniecznością, absurd wynika z absurdu

5 Sprawy przestrzeni potraktowane są „bajkowo”
Sprawy przestrzeni potraktowane są „bajkowo”. Alicja, w zależności od określonych sytuacji, zmienia i dostosowuje do nich wymiary swego ciała, pamięta o proporcjach. Pomimo tego, że cały czas ma na uwadze swój wzrost, myśli kategoriami „normalnymi”, tak, jak gdyby tkwiła w rzeczywistym świecie, gdzie faktycznie „olbrzym” ze snu jest dla niej „miłym, małym szczeniakiem” (scena spotkania w lesie zagubionego szczeniaka). „Przygody Alicji w krainie czarów” to piękna bajka dla dzieci, ale także arcydzieło opisu działania ludzkiej podświadomości. Oddaję głos jej autorowi:

6 W światach fantazji snami ludnych- dziecko jak we śnie się przemyka
pośród nieznanych zwidzeń cudnych- gawędzi z zwierzem albo ptakiem pół wierząc w prawdę rzeczy złudnych.

7 117 lat później

8 Alicja urodzona jako 6,5-miesięczny wcześniak
Alicja urodzona jako 6,5-miesięczny wcześniak . Dziadek ze strony ojca i biologiczny ojciec nadużywali alkoholu. Pierwsze cztery lata życia wychowywana przez dziadków ze strony matki, była świadkiem, gdy dziadek dostał wylewu. Potem wychowywana przez rodziców, w czasie częstych chorób wieku dziecięcego przebywała u dziadków ze strony ojca. Rodzice rozwiedli się, gdy miała 19 lat. Obecnie mieszka z matką i ojczymem. W dzieciństwie poważniej nie chorowała, urazy czaszki, napady epi(-). W przedszkolu miała trudności w nawiązywaniu relacji z rówieśnikami, była samotniczką, lubiła rysować. Do szkoły poszła o czasie, uczyła się dobrze, Od 6 klasy szkoły podstawowej zaczęły się problemy z dokuczaniem jej przez chłopaków, którzy ją obmacywali. Ukończyła elitarne prywatne LO, kilkakrotnie zdawała na studia, nie dostała się.

9 Problemy zdrowotne zaczęły się po powrocie z Francji w 1992 roku, gdzie przeżyła pierwszą, jak mówi, największą, nieodwzajemnioną, miłość swego życia. Leczona prywatnie z różnymi rozpoznaniami: zespół paranoidalny, schizofrenia, encephalopatia. Przyjmowała różne neuroleptyki z miernym efektem. Od marca 1995 roku wyraźne pogorszenie stanu psychicznego, skargi na złe samopoczucie, lęki, niepokój, zaburzenia snu. Hospitalizowana po raz pierwszy w IPiN w Warszawie w okresie: r r z rozpoznaniem: Obserwacja stanu psychicznego Encephalopatia, zaburzenia osobowości prawdopodobnie na podłożu organicznym. Obserwacja nieukończona.

10 W obrazie klinicznym początkowo dominowały skargi na złe samopoczucie, niepokój, stany rozdrażnienia, szereg skarg bez przedmiotowego uzasadnienia, szereg problemów natury złego funkcjonowania w rodzinie. Afekt z cechami niedostosowania, myślenie autystyczno-dereistyczne. Od początku r. w wypowiedziach ujawniała wątki urojeniowe o tematyce seksualnej, myśli rezygnacyjne bez tendencji do ich realizacji, stany obniżonego nastroju, zaburzenia snu, życia popędowego, przejadanie się. Leczeniem uzyskano poprawę nastroju. Nadal utrzymują się usystematyzowane urojenia o treści seksualnej.

11 Alicja twierdzi, że w czasie pierwszego pobytu w Klinice została zgwałcona przez leczącego ją lekarza, który uprawiał z nią seks oralny, przeżyła orgazm, utraciła dziewictwo. Aby się to nie wydało rozpoznano jej schizofrenię. Obecnie ja jako lekarz leczący podtrzymuję to rozpoznanie, gdyż mam romans z doktorem, który ją zgwałcił i w ten sposób chronię lekarza - swojego kochanka. Alicja podaje, że w czasie pobytu w Klinice uwodziła doktora, ale nie przypuszczała, że ją wykorzysta. Obecnie jest gotowa „oddać mu się”, aby dał jej spokój. Sadzi, że w ten sposób zostanie zdjęte z niej piętno schizofreniczki. Uważa, że ma problemy natury seksualnej, ale nie jest chora psychicznie. Na dowód tego przedstawia swoje fantazje seksualne:

12 Fantazje seksualne 14-letniej Izabeli
Izabela znajduje się w zamku bogatej francuskiej szlachcianki, która zastępuje jej matkę. Gra w filmach i pracuje jako modelka. Prześladuje ją swoją miłością dużo starszy od niej mężczyzna, ustosunkowany i wpływowy. Przez niego traci pracę i musi ukrywać się w biednych dzielnicach Paryża. W końcu postanawia odwiedzić przybraną matkę. W parku otaczającym zamek jej prześladowca gwałci ją. Pokrwawiona i zapłakana przychodzi do swojej opiekunki. *** Michał, kolega z klasy ubliżał Izabeli wyzywając ja od kurew i mówiąc inne bardzo przykre rzeczy, między innymi, że jest prostytutką uwielbiającą seks oralny i męską spermę. Przy tym dotykał jej piersi i pochwy wbrew jej woli. W fantazji seksualnej Izabeli Michał sika do jej plecaka z książkami. W ósmej klasie Arek, kolega z klasy Izabeli powiedział, że po jej śmierci odda mocz na jej grób. W fantazji seksualnej Izabela często wyobrażała sobie tę scenę.

13 Fantazje seksualne 17-letniej Izabeli
Izabela zakochała się w koledze z liceum Andrzeju, który nie zwracał na nią uwagi. W fantazji seksualnej Izabela przychodzi do Andrzeja do domu, ukochany wpuszcza ją do mieszkania i gwałci. *** Izabela poznaje piękną dziewczynę , blondynkę z niebieskimi oczami, gwiazdę filmową. Bardzo jej zazdrości. Blondynka rozbiera się do naga i sika do kryształowej, przezroczystej wazy. Izabela pije mocz z wazy. Izabela mieszka w wyobraźni w tym samym miejscu, co w fantazji z wieku 14 lat. Pod jej oknem jest ogród różany. Do ogrodu przychodzi piękny chłopak, brunet z kręconymi włosami i wielkimi piwnymi oczami. Izabela przypatruje mu się z okna, nie będąc przez niego widzianą. Chłopak rozpina spodnie, sika na róże, a potem odchodzi. Izabela zlizuje mocz z płatków

14 Fantazje seksualne Izabeli z okresu podróży do Francji i nieodwzajemnionej miłości do Francuza (19 lat) Izabela wyobrażała sobie, że odbywa klasyczny stosunek z ukochanym. W rzeczywistości posłała mu w liście świeżą różę. Fantazjowała, że obiekt jej uczucia wrzuca różę do klozetu i oddaje na nią mocz *** W Saint Amour Izabela przechodziła koło kościoła. Widziała tam dwóch chłopaków sikających w krzaki koło kościoła. Wyobrażała sobie, że zlizuje mocz z liści a potem uprawia z nimi seks oralny i zjada spermę

15 Aktualne fantazje seksualne Izabeli (32 lata)
Izabela poznaje Laetitię Castę, francuską gwiazdę filmową i top modelkę. Laetitia oddaje mocz do kryształowej, przezroczystej wazy, a potem Izabela pije mocz. *** Dwie piękne modelki pozują do magazynu pornograficznego dla panów. mają za zadanie nasikać do srebrnej misy. Izabela patrzy na rozpryskujący się mocz. Izabela była hospitalizowana w szpitalu psychiatrycznym. Myła się w łazience z drugą nagą kobietą. Podczas kąpieli kobieta ta nasikała do kratki ściekowej. Izabela wyobrażała sobie, że pije jej mocz.

16 Aktualne fantazje seksualne Izabeli (32 lata) c.d.
Izabela zakochała się w doktor A.Sz. Wyobrażała sobie, że umówiła się z nią na rozbieraną randkę. Doktor Sz. przyszła do hotelu ubrana w długi, elegancki płaszcz i buty na wysokich obcasach. Skorzystała z toalety, a potem uprawiały seks w pozycji 69 *** Izabela chciała stracić dziewictwo z doktorem B. którego nienawidzi, ale zrezygnowała z tego pomysłu. Wyobrażała sobie, że pije on kawę, a potem sika w toalecie. Izabela pije mocz, potem uprawia seks oralny i łyka spermę. cdn...

17 Serdeczne podziękowania Matce Alicji za
udostępnienie swojej pracy semestralnej z poetyki i wersyfikacji „Uwagi o przestrzeni w Alicji z krainy czarów” Lewisa Carrolla pisanej na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.


Pobierz ppt "ZESPÓŁ ALICJI W KRAINIE CZARÓW STUDIUM OSOBY"

Podobne prezentacje


Reklamy Google