Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Szkolenie biblioteczne

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Szkolenie biblioteczne"— Zapis prezentacji:

1 Szkolenie biblioteczne
BIBLIOTEKA KLASYCZNA rok akademicki 2014/2015

2 System biblioteczno-informacyjny Politechniki Wrocławskiej
Oddziały Centrum przy Wydziałach i Studiach – 16 Biblioteka Elektroniczna Dział Digitalizacji i Repozytorium Wiedzy Dział Usług Informacyjnych: * Sekcja Analiz Dorobku Naukowego * Sekcja Informacji Naukowo-Technicznej CWINT Biblioteka Elektroniczna to miejsce, w którym jak sama nazwa wskazuje są zbiory tylko i wyłącznie elektroniczne, mieści się ona w nowoczesnym bud. D-21 i będzie czynna od listopada br. Natomiast Biblioteka Klasyczna to tradycyjna Książnica, która znajduje się w bud. A1 - pokoje usytuowane są blisko siebie. Dokładne lokalizacje są na następnym slajdzie. Biblioteka Klasyczna - Wypożyczalnia i Czytelnia Główna - Wypożyczalnia i Czytelnia Beletrystyczna - Wypożyczalnia Międzybiblioteczna

3 Zapisy do Biblioteki GDZIE
Wypożyczalnia Główna Biblioteki Klasycznej bud. A-1, klatka schodowa „C”, II piętro, pok. 307 KIEDY pn-pt 8-18, sob-niedz 9-14 CO ZABRAĆ - Elektroniczna legitymacja studencka - Karta zobowiązań

4 Zapisanie się w Wypożyczalni Głównej pozwala korzystać z 16 Oddziałów Centrum przy Wydziałach i Studiach Wydział Architektury Widział Mechaniczno-Energetyczny Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego Wydział Mechaniczny Wydział Chemii Wydział Podstawowych Problemów Techniki Wydział Elektorniki Wydział Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki OCW12 jeszcze nie działa. Niektóre OCW składają się z kilku agend. Dokładnie informacje np. adresy, godziny otwarcia itp. znajdują się na naszej stronie internetowej Wydział Elektryczny Wydział Techniczno-Przyrodniczy w Legnicy Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Wydział Techniczno-Informatyczny w Jeleniej Górze Wydział Inżynierii Środowiska Wydział Techniczno-Inżynieryjny w Wałbrzychu Wydział Informatyki i Zarządzania Studium Języków Obcych

5 Zasady wypożyczania książek w CWINT
6 miesięcy 3 dni na odbiór 10 egzemplarzy

6 Sposoby zamawiania materiałów
Drogą elektroniczną Wypożyczalnia i Czytelnia Główna Wydział Elektryczny Wydział Inżynierii Środowiska Wydział Informatyki i Zarządzania Wydział Mechaniczno-Energetyczny Tradycyjnie Pozostałe Oddziały Oddziałów jest 16, ale tylko w 4 jest możliwość elektronicznego zamawiana zbiorów do wypożyczalni. W pozostałych użytkownik może znaleźć w Katalogu elektronicznym wybrane pozycje, ale żeby je zamówić musi spisać dane np. tytuł, autora, sygnaturę, a następnie złożyć zamówienie w wersji papierowej u bibliotekarza. W Czytelni jest wolny dostęp do półek (brak zamówień elektronicznych).

7 Zamawianie książek w bibliotekach z opcją elektronicznego zamawiania
1. wybieramy zakładkę katalogi 2. katalog on-line 3. książki i czasopisma Kolejność wejścia do katalogu. Łączy się z następnym slajdem, gdzie strzałki są odpowiednio ponumerowane.

8 Wchodzimy do interesującego nas katalogu…
Pierwszy krok – wybór „katalogi”, drugi – „katalogi Bibliotek PWr”, trzeci – wybór interesującego nas katalogu np. „książki i czasopisma”.

9 …wpisujemy np. tytuł książki, nazwisko autora…
Wyszukiwanie w katalogu, opowiedzieć o tym nieco szerzej.

10 …otrzymujemy listę rezultatów wyszukiwania…
Wybór konkretnej pozycji (strzałka po lewej), (strzałka po prawej) możliwość dostępu z sieci PWr (i PROXY – o tym będzie jeszcze mowa w następnych slajdach).

11 …teraz wystarczy złożyć zamówienie…
Składanie zamówienia poprzez wybór ikony „zamówienie”.

12 … czyli podać ID użytkownika i hasło…
Jako id i hasła można użyć: - numeru albumu poprzedzonego przedrostkiem PWR - numeru PESEL

13 …proces zamawiania jeszcze nie jest skończony – pamiętaj, aby potwierdzić zamówienie!

14 Zamówienie zostało już zarejestrowane, możesz sprawdzić kiedy możesz je odebrać…
Aby zobaczyć kiedy można odebrać zamówienie, należy zalogować się na swoim koncie.

15 … wystarczy zalogować się na swoje konto i sprawdzić jego status…
Wybrać opcję „zamówienia”.

16 … zamówienie jest jeszcze w realizacji, należy poczekać aż….
Status zamówienia „w realizacji” oznacza, że pozycja jest dopiero odnajdywana w magazynie i nie ma jej jeszcze fizycznie w miejscu dokąd została zamówiona.

17 … jego status zmieni się i odebrać!
Status zamówienia „odbiór…” informuje, że zamówienie zostało zrealizowane, informując również o czasie do kiedy książka czeka na czytelnika (należy pamiętać, że ostatniego dnia należy się zgłosić 1godz. przed zamknięciem Wypożyczalni, lub 30 min w przypadku Czytelni). Może się także zdarzyć, że pomimo statusu „odbiór…” pozycja może nie znajdować się jeszcze w miejscu odbioru. Zasady te dotyczą Biblioteki Klasycznej oraz czterech, wspominanych wcześniej Oddziałów Centrum (OCW5 - Elektryczny, OCW7 - Inż. Środowiska, OCW8 - Informatyki i Zarządzania oraz OCW9 - Mechaniczno-Energetycznego)

18 Pamiętaj, by pilnować terminu odbioru książek
Terminy odbioru książek zamówionych do Wypożyczalni Głównej Dzień zamówienia Ostatni dzień odbioru poniedziałek środa do 17:00 wtorek czwartek do 17:00 środa piątek do 17:00 czwartek sobota do 13:15 piątek poniedziałek do 17:00 sobota wtorek do 17:00 niedziela Termin odbioru książek zamówionych do Czytelni Głównej do godz. 17:30 (weekendy do godz ) dzień zamówienia po godz. 17:30 (weekendy po godz ) kolejny dzień pracy Czytelni po dniu zamówienia Proszę pamiętać, że książki na odbiór nie będą czekały w nieskończoność. Miejsce na półkach jest ograniczone.

19 Zamówione książki może odebrać jedynie właściciel konta
Pamiętaj o tym, że: Zamówione książki może odebrać jedynie właściciel konta Zamówienie złożone do Wypożyczalni i Czytelni Głównej po godzinie 17:30 będzie zrealizowane następnego dnia Nieodebranie książek w terminie spowoduje zablokowaniem konta użytkownika Koniecznie należy powiedzieć, że blokady we wszystkich jednostkach się sumują! Blokadę „nieodebranie książek w terminie” można zdjąć w OCW, w którym powstała, lub Wypożyczalni Głównej. Blokadę za „wielokrotne nieodebranie książek” (4 blokada) można zdjąć tylko osobiście w Wypożyczalni Głównej, po okazaniu legitymacji studenckiej. W celu odblokowania należy zgłosić się osobiście z legitymacją studencką do Wypożyczalni Głównej lub Oddziału Centrum, w którym powstało zobowiązanie Czterokrotne nieodebranie książek (4 blokady) w terminie spowoduje zablokowaniem konta na 3 miesiące

20 Samodzielne przedłużenie terminu zwrotu książki
Mają Państwo możliwość jednokrotnej, samodzielnej prolongaty książek. Aby to wykonać należy zalogować się na swoje konto biblioteczne i wybrać opcję „wypożyczenia”.

21 Aby przedłużyć wypożyczenie należy wyświetlić jego szczegóły…
Następnie wybrać z listy książki, które chce się prolongować przez wybór liczby porządkowej.

22 … aktywna opcja „Przedłuż” oznacza możliwość prolongaty terminu wypożyczenia książki, natomiast nieaktywna oznacza, że limit przedłużeń został wyczerpany lub książka jest już po terminie Jeżeli użytkownik chce prolongować książki kolejny raz to musi zgłosić się do Oddziału Centrum, z którego wypożyczył materiały.

23 Spokojnie, przypominamy o terminach zwrotu książek
Przypomnienia wysyłane są na podany przy zakładaniu konta bibliotecznego adres 10 i 3 dni przed terminem zwrotu Za nieterminowy zwrot książek naliczana jest opłata w wysokości 10 gr od książki za każdy rozpoczynający się dzień po wyznaczonym terminie zwrotu

24 Jak uzyskać książkę w bibliotece, gdzie nie ma opcji elektronicznego zamówienia?
Sprawdzić w katalogu czy egzemplarz jest dostępny Spisać sygnaturę (np /1) Podać autora i tytuł książki, którą chcesz wypożyczyć Podejść do dyżurującego bibliotekarza, by przekazać mu kartkę z wszystkimi danymi i poczekać chwilę na realizację zamówienia

25 Powtórnej prolongaty książek w Wypożyczalni (za zgodą bibliotekarza)
Pamiętaj, masz prawo do Wypożyczenia 10 woluminów książek w każdej Bibliotece na okres 6 miesięcy, wyjątek stanowi Wypożyczalnia Beletrystyczna – tylko 5 woluminów na 1 miesiąc Jednorazowej samodzielnej prolongaty (przedłużenia terminu zwrotu) książek przed upływem wyznaczonej daty Powtórnej prolongaty książek w Wypożyczalni (za zgodą bibliotekarza)

26 Zdalny dostęp do zasobów elektronicznych PROXY
Usługa skierowana jest do studentów, doktorantów i pracowników Politechniki Wrocławskiej Serwer PROXY umożliwia dostęp do elektronicznych zasobów informacyjnych spoza uczelnianej sieci komputerowej Usługa skierowana jest do studentów, doktorantów i pracowników Politechniki Wrocławskiej Proxy to nic innego jak dostęp do licencjonowanych, elektronicznych zasobów wiedzy dostępnych przez sieć PWr w innym miejscu niż kampus uczelni.

27 PROXY Przekierowanie do strony www dotyczącej PROXY znajduje się na głównej stronie po prawej stronie.

28 Jak uzyskać dostęp do PROXY?
Aby aktywować zdalny dostęp należy zgłosić się z wypełnioną (lub wypełnić na miejscu) deklaracją dostępu do serwera PROXY do: Sekcji Informacji Naukowo-Technicznej, bud. D21, wejście „A”, I piętro, pok. 101/104 Czynna: pn-pt 8-18, sob-nd 9-14 lub Punktu Informacyjnego bud. A1, klatka schodowa „C”, II piętro, pokój 307 czynny w godzinach otwarcia Wypożyczalni Głównej wysłać skan wypełnionej i podpisanej deklaracji na adres

29 Wypożyczalnia i Czytelnia Beletrystyczna
Bud. A-1, klatka schodowa „c”, II piętro, pok. 308 Czynna: pn - pt 9-14 Ze zbiorów mogą korzystać cała społeczność akademicka Politechniki Wrocławskiej Jednorazowo można wypożyczyć 5 książek na okres 1 miesiąca Zbiory prezentowane są w wolnym dostępie, co pozwala zapoznać się z egzemplarzem jeszcze przed wypożyczeniem W Wypożyczalni i Czytelni Beletrystycznej znajdują się zbiory o różnej tematyce, między innymi fantastyka, kryminały, sensacja, biografie, literatura społeczno-obyczajowa, publicystyka, historia oraz prasa.

30 Szybszy kontakt Biblioteki z czytelnikiem poprzez…
Studenckie konto poczty elektronicznej, na które generowane są informacje powiadamiające o zbliżającym się terminie zwrotu książek i nie tylko Wymaga aktywacji na stronie: Adres

31 Szybszy kontakt czytelnika z Biblioteką poprzez…
Serwis wirtualnej obsługi użytkownika Libsmart – zapytaj bibliotekarza za pomocą: a czatu telefonu skype’a Punkt Informacyjny znajdujący się w Wypożyczalni Głównej Libsmart to nowa aplikacja w chmurze, obecnie wdrażana, powinna wystartować od listopada (ale już można o niej wspominać). Jej głównym celem jest sprawna, elektroniczna komunikacja na linii czytelnik-CWINT.

32 Zapraszamy do polubienia nas na Facebooku, Twitterze i Google+
Aktualności związane z CWINT`em można śledzić przez wymienione strony www.

33 Skąd czerpać ważne informacje dotyczące Oddziału CWiINT przy Wydziale Elektrycznym?

34 Godziny otwarcia OCW5 Pon. – Czw Pt Sob

35 A po zamknięciu… wrzutnia

36 Dziękuję za uwagę! Opracowanie merytoryczne:
- Anna Jakuszewska, Dział Udostępniania i Magazynowania Zbiorów - Justyna Osowska, Dział Udostępniania i Magazynowania Zbiorów Opracowanie graficzne: - Dariusz Kardela, Dział Udostępniania i Magazynowania Zbiorów


Pobierz ppt "Szkolenie biblioteczne"

Podobne prezentacje


Reklamy Google